Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Odzież i obuwie robocze

  • 20-07-2016Prawo do odliczenia VAT od zakupu odzieży i obuwia dla pracownika
    Pytanie: Muszę zakupić pracownikowi buty i kurtkę do pracy w zakładzie i w terenie. Jest to obuwie i kurtka o niskiej przenikliwości wody - specjalistyczne. Koszt zakupu 400 zł i 200 zł brutto. Zakup będzie dokonany na fakturę VAT. Wydaję pracownikowi w okresie pracy odzież letnią i zimową, którą pracownik posiada „na ewidencji”. Odzież i obuwie nie będzie przekazane na własność pracownikowi, będzie nadal stanowić własność pracodawcy. Czy przysługuje mi prawo do odliczenia VAT od zakupionego obuwia i kurtki dla pracownika? Dodam, że wykonuję jedynie czynności opodatkowane VAT. więcej »
  • 21-05-2014ABC BHP: Odzież i obuwie robocze oraz środki higieny osobistej
    Pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze w dwóch przypadkach: gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, gdy występują szczególne wymogi technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. więcej »
  • 20-05-2014Ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej a obowiązki płatnika
    Pytanie podatnika: Czy wypłacany pracownikom ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej stanowi dla pracowników przychód z tytułu stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i czy w związku z tym wypłacany ekwiwalent stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 23-04-2014Odzież i obuwie robocze dla pracownika na chorobowym
    Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy się odzież i obuwie robocze, ewentualnie ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego? więcej »
  • 12-03-2014Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i ochronnej a PIT
    Wypłata ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej z uwagi na fakt, że ekwiwalent ten został przyznany zgodnie z przepisami bhp, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym pracodawca jako płatnik nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych świadczeń – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2014 r., sygn. ILPB1/415-1162/13-2/TW. więcej »
  • 21-11-2013Zwolnienie z PIT ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jako pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć odzież i obuwie robocze pracownikom wykonującym prace związane z bezpośrednią obsługa maszyn i urządzeń technicznych oraz prace powodujące brudzenie odzieży roboczej. Pranie odzieży i obuwia dokonywane jest przez pracowników we własnym zakresie. Pracownicy otrzymują za te czynności ekwiwalent pieniężny w kwocie 30 zł na miesiąc. Czy ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania? Czy Wnioskodawca jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 23-10-2012Przychody pracownika: Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca posiada szereg stanowisk pracy, z których zajmowaniem wiąże się konieczność dostarczania pracownikom nieodpłatnie odzieży roboczej. Przy czym, pracodawca nie może zapewnić prania odzieży roboczej i z tego powodu postanowił, że wypłacać będzie środki pieniężne celem zapewnienia prania tej odzieży przez pracowników, tj. ryczałt brutto ustalany kwotowo, nie stanowiący równowartości poniesionych przez pracownika kosztów. Czy ww. świadczenie jest opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 18-06-2012Odzież i obuwie robocze w kosztach uzyskania przychodu
    Pytanie podatnika: Czy Spółka prawidłowo zalicza wydatki na zakup środków ochrony indywidualnej odzieży i obuwia roboczego do kosztów uzyskania przychodów proporcjonalnie do okresu używalności ww. środków? więcej »
  • 01-09-2010Ubiór służbowy bez logo jest przychodem pracownika
    Pytanie podatnika: Czy wartość przekazanego pracownikowi stroju jest przychodem pracownika zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 14-09-2009Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej dla zleceniobiorcy
    Pytanie podatnika: Czy wypłacone środki u zleceniobiorcy będą zwolnione z podatku dochodowego w myśl art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lub będą traktowane jako przychód ze zlecenia na podstawie art. 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych bądź jako inny przychód wykazany rozliczeniem rocznym PIT-8C? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »