Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Obowiązki płatników

  • 04-12-2018PIT-8C, PIT-11 i PIT-R do US do końca stycznia 2019 r.
    Informacje o dochodach zatrudnionych przez ciebie osób fizycznych za 2018 r. wysyłasz do urzędu skarbowego wyłącznie elektronicznie. Informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R do urzędu skarbowego przekazujesz do 31 stycznia 2019 r. Na przesłanie informacji pracownikowi masz czas do końca lutego. więcej »
  • 04-12-2018Przekazywanie pracownikom PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej
    Pytanie: Czy sposób przesłania przez Wnioskodawcę pracownikom informacji PIT-11 za pomocą środków komunikacji elektronicznej, tj. przesłania jej na wskazany przez pracownika adres e-mail w formie załącznika w postaci pliku w formacie PDF opatrzonego bezpiecznym podpisem elektronicznym, jeżeli Wnioskodawca będzie dysponował potwierdzeniem wysłania wiadomości e-mail, ale nie będzie dysponował potwierdzeniem dostarczenia e-maila do Pracownika, jest dopuszczalny w świetle wymogów stawianych przez art. 39 ust. 1 ustawy o PIT? więcej »
  • 05-11-2018Opodatkowanie umowy zlecenia zawartej na rok
    W 2017 r. zawarto umowy zlecenia, w których określono miesięczną kwotę wynagrodzenia poniżej 200 zł. Umowy te były zawarte z osobami niebędącymi pracownikami na okres od 1 stycznia do 31 grudnia 2017 r. Płatność z tych umów następowała co miesiąc. Od wypłat tych pobierano podatek zryczałtowany. W terminie do 31 stycznia 2018 r. złożono PIT-8AR za 2017 r. Czy z tytułu tych umów zleceń należy pobierać podatek zryczałtowany czy zgodnie z art. 41 ustawy o PIT? więcej »
  • 18-09-2018Zasiłek choroby i macierzyński na umowie zlecenia. Czy należy pobrać zaliczkę na PIT?
    Pytanie: Na podstawie złożonego oświadczenia zleceniobiorcy Wnioskodawca dokonał jego zgłoszenia do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego w ZUS, a także  do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Czy Wnioskodawca jako płatnik zasiłku chorobowego (macierzyńskiego) z tytułu umowy zlecenia powinien naliczyć i pobrać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 06-08-2018WSA. Zapłata zaległych składek ZUS przez płatnika a przychód pracownika
    Z uzasadnienia: Płatnik, działając w zwłoce, uiszczając zaległe składki w ramach swoich publicznoprawnych obowiązków, nie dokonuje żadnego przysporzenia majątkowego z tego tytułu pracownikom i byłym pracownikom. Przyjęcie za prawidłowe stanowiska Dyrektora prowadziłoby do zakłócenia podstawowych zasad opodatkowania, również w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, a mianowicie zakazu podwójnego opodatkowywania. więcej »
  • 20-06-2018Otwarty bufet dla pracowników pozwala uniknąć PIT
    Przedsiębiorca podjął się wdrożenia szeregu inicjatyw mających na celu poprawę komfortu pracy pracowników, zredukowania poziomu stresu oraz zachowania dobrego stanu zdrowia. Jedną z takich inicjatyw jest zapewnienie pracownikom posiłków w miejscu pracy w postaci otwartego bufetu. Czy koszt sfinansowanych przez pracodawcę posiłków – artykułów spożywczych, napojów bezalkoholowych które nie są związane ze spotkaniami biznesowymi, stanowi dla pracowników przychód z pracy? więcej »
  • 10-05-2018Zwrot kosztów za dojazdy na posiedzenia Rad Nadzorczych jest opodatkowany
    Zwrot kosztów z tytułu dojazdu członków Rady Nadzorczej z miejscowości zamieszkania do siedziby spółki na posiedzenia Rady Nadzorczej nie korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych. W związku z tym na spółce ciąży obowiązek płatnika związany z pobraniem i przekazaniem zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych. więcej »
  • 16-04-2018Obowiązki płatnika przy wypłacie odsetek/dyskonta z listów zastawnych - interpretacja ogólna MF
    W sytuacji gdy listy zastawne będą zapisywane na rachunkach papierów wartościowych lub innych ewidencjach i rejestrach prowadzonych przez podmioty mające siedzibę zagranicą na emitencie nie będą ciążyły obowiązki płatnika. Natomiast, podatnicy będący polskimi rezydentami, uzyskujący dochody z listów zastawnych zobligowani są do rozliczenia tych dochodów w zeznaniu podatkowym składanym za rok uzyskania dochodów - wyjaśnił Minister Finansów. więcej »
  • 28-02-2018Ostatni dzień na złożenie PIT-11
    28 lutego br. mija termin złożenia do urzędu skarbowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej przez płatnika/biuro rachunkowe działające w jego imieniu informacji: PIT-8C, PIT-11, PIT-R oraz IFT-1/IFT-1R. Do końca lutego informacje te powinny być również przekazane podatnikowi, przy czym w tym przypadku nie ma znaczenia forma sporządzenia druku - papierowa czy elektroniczna. więcej »
  • 21-02-2018Informacja roczna o składkach ZUS do 28 lutego
    Informacja miesięczna/informacja roczna służy do zapoznania się przez ubezpieczonego i potwierdzenia ze stanem faktycznym przekazanych za niego składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne i/lub wypłaconych świadczeń. Jako płatnik składek jesteś zobowiązany przekazać ubezpieczonemu (na piśmie lub za zgodą ubezpieczonego - w formie dokumentu elektronicznego) w podziale na poszczególne miesiące za ubiegły rok w terminie do 28 lutego roku następnego informacje zawarte w raportach imiennych przekazanych za niego do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, aby ubezpieczony mógł je zweryfikować. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »