Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Objęcie udziałów

  • 04-12-2015Strata z tytułu objęcia udziałów nie może być rozliczona z innymi dochodami
    Pytanie: Planuję objęcie udziałów w kapitale zakładowym spółki kapitałowej (spółki z o.o.) w zamian za wkład niepieniężny (aport) w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana cześć. Jednocześnie pozostaję udziałowcem innej spółki kapitałowej, w związku z czym w ramach przysługujących mi uprawnień uzyskam przychód z tytułu wypłaty dywidendy. Czy zapisy ustawy o PIT zezwalają na pomniejszenie dochodu uzyskanego z tytułu wypłaty dywidendy o stratę poniesioną w latach poprzednich z tego samego źródła, tj. stratę z tytułu objęcia udziałów? więcej »
  • 19-06-2015Przychody podatkowe: Aport z agio
    Pytanie podatnika: Czy nadwyżka wartości rynkowej przedmiotu wkładu nad wartością nominalną obejmowanych udziałów sp. z o.o. (agio), stanowić będzie dla Wnioskodawcy przychód podatkowy? więcej »
  • 24-02-2015NSA. Szacowanie przychodu przy aporcie z agio
    Możliwość odpowiedniego stosowania art. 14 ust 1-3 ustawy o CIT wynikająca z treści art. 12 ust 1 pkt 7 in fine dotyczy nie tylko możliwości określenia wartości rynkowej wnoszonego aportu lecz wartości obejmowanych udziałów, a więc przychodu podatkowego. Dlatego oba przepisy należy rozpatrywać łącznie. Dają one wówczas podstawę, a więc normę kompetencyjną, dla określenia realnej wartości przychodu podatkowego. Nie było by to możliwe bez porównania wartości nominalnej wyrażonej w cenie umownej z wartością rynkową zbywanych rzeczy i praw majątkowych. Możliwości takie dają przepisy art. 14 ust 1-3 ustawy przy zachowaniu reguł odpowiedniego ich stosowania. więcej »
  • 04-02-2015PIT: Objęcie udziałów w spółce kapitałowej w zamian za wkład pieniężny
    Z uzasadnienia: Nabycie udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przez osobę fizyczną w zamian za wkład pieniężny nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Skoro bowiem przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o PIT stanowi, że za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny, to a contrario przyjąć należy, że ustawodawca ze zdarzeniem w postaci objęcia udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością w zamian za wkład pieniężny nie wiąże skutków podatkowych. więcej »
  • 27-01-2015Skutki podatkowe transakcji wymiany udziałów po 1 stycznia 2015 r.
    Pytanie podatnika: Po utworzeniu spółki z o.o. wspólnicy wniosą do niej wkłady niepieniężne w postaci akcji spółki akcyjnej, które to akcje łącznie dadzą nowej spółce bezwzględną większość praw głosów w spółce akcyjnej. W zamian za wnoszone aporty wspólnicy otrzymają udziały w podwyższonym kapitale zakładowym spółki z o.o. Czy do przychodów wspólników nie będzie zaliczało się wartości udziałów nowej spółki, które zostaną otrzymane w zamian za wkład niepieniężny w postaci akcji spółki akcyjnej? więcej »
  • 02-10-2014Opodatkowanie VAT aportu praw majątkowych po 1 stycznia 2014 r.
    Pytanie podatnika: Czy podstawą opodatkowania VAT czynności wniesienia przez Wnioskodawcę wkładu niepieniężnego do spółki jawnej, na który składają się składniki majątku niestanowiące przedsiębiorstwa albo jego zorganizowanej części, traktowanej dla potrzeb tego podatku jako świadczenie usług (przedmiot aportu stanowić będą prawa majątkowe), będzie wartość rynkowa przedmiotu aportu, należna z tytułu wniesienia wkładu niepieniężnego, pomniejszona o kwotę należnego podatku VAT, a kwota dopłaty gotówkowej stanowić będzie VAT należny? więcej »
  • 13-12-2012Opodatkowanie aportu z agio
    Z uzasadnienia: Mając na uwadze cel wprowadzenia art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz jego logiczne konsekwencje związane z wprowadzeniem art. 15 ust. 1k pkt 1 ustawy, należy stwierdzić, że jako przychód traktowana powinna być nominalna wartość udziałów lub akcji w spółce kapitałowej, która nie może podlegać szacowaniu przez organy podatkowe w każdym tym przypadku, gdy wartość rynkowa jest podawana przez podatnika w rzeczywistej wysokości. Możliwość odpowiedniego stosowania art. 14 ust. 1-3 ustawy wynikająca z art. 12 ust. 1 pkt 7 dotyczy wyłącznie ustalania wartości rynkowej przedmiotu zbycia, a tym samym określenia wartości rynkowej aportu, a nie wartości obejmowanych udziałów, czy akcji. więcej »
  • 03-06-2011Wartość udziałów w spółce z o.o. otrzymanych w spadku
    Metoda wyceny wartości udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością według wartości skorygowanych aktywów netto pozwala na ustalenie "wartości rynkowej" tych udziałów i mieści się w dyspozycji normy art. 8 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 06-12-2010Sposób ustalenia kosztów uzyskania przychodów ze sprzedaży wierzytelności
    Pytanie podatnika: Podatnik rozważa możliwość dokonania sprzedaży swojej wierzytelności wobec spółki na rzecz podmiotu skupującego długi bądź też innego podmiotu gospodarczego, posiadającego zobowiązania wobec spółki (w celu dokonania przez podmiot wzajemnej kompensacji). Czy w przypadku planowanej sprzedaży wierzytelności, wierzytelność ta będzie stanowić koszt podatkowy, podlegający odliczeniu od dochodów z kapitałów ujawnianych w PIT-38? więcej »
  • 07-10-2010Nowy termin opodatkowania dochodu z tytułu objęcia akcji za know-how
    Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, którego zadaniem jest przesunięcie terminu opodatkowania dochodu z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną w zamian za wkład niepieniężny w postaci know-how, w związku z realizacją celu Działania 3.1 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka „Inicjowanie działalności innowacyjnej”. Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia, lecz tymczasem jej projekt został, 29 września br., skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »