Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Obiekt tymczasowy

  • 22-08-2018NSA. Podatek od nieruchomości od tablic reklamowych
    Z uzasadnienia: Okoliczność, iż nośnik reklamowy jest montowany z elementów gotowych, które mogą być rozmontowane i przeniesione w inne miejsce, nie ma istotnego znaczenia dla uznania go za trwale związany z gruntem. O tym, czy obiekt jest trwale związany z gruntem, czy też nie, nie świadczy sposób, w jaki zagłębiono go w gruncie ani technika, w jakiej to wykonano, ale masa całkowita obiektu i jego rozmiary, które wymagają trwałego związania z gruntem ze względów bezpieczeństwa. więcej »
  • 19-04-2017WSA. Pawilon handlowy z podatkiem od nieruchomości?
    Z uzasadnienia: Pawilon handlowy, stanowiący tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego, niepołączony trwale z gruntem, nie został expressis verbis wymieniony w art. 3 pkt 3 ww. ustawy, ani też w innych przepisach ustawowych uzupełniających czy precyzujących prawo budowlane. W konsekwencji pawilonu handlowego nie można zaliczyć do budowli w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co wyklucza jego opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. więcej »
  • 21-03-2014Uchwała NSA: Podatek od tymczasowych budowli
    Tymczasowy obiekt budowlany, o którym mowa w art. 3 pkt 5 Prawa budowlanego może być budowlą w rozumieniu art. 1a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, jeżeli jest budowlą wprost wymienioną w art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego lub w innych przepisach tej ustawy oraz załączniku do niej, stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami w rozumieniu art. 3 pkt 1 lit. b Prawa budowlanego. Spełniający wskazane kryteria tymczasowy obiekt budowlany, o ile jest związany z prowadzeniem działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu na podstawie art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 04-02-2013Podatek od nieruchomości a tymczasowy obiekt budowlany
    Z uzasadnienia: Hala namiotowa, stanowiąca tymczasowy obiekt budowlany w rozumieniu Prawa budowlanego, niepołączona trwale z gruntem, nie została expessis verbis wymieniona w art. 3 pkt 3 ww. ustawy. Jednocześnie organ podatkowy nie wykazał, że jest ona traktowana jako budowla w innych przepisach ustawowych uzupełniających czy precyzujących Prawo budowlane. W konsekwencji hali namiotowej nie można zaliczyć do budowli w rozumieniu art. 3 pkt 3 ww. ustawy, a tym samym do budowli w rozumieniu art. 1 a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, co wyklucza jej opodatkowanie podatkiem od nieruchomości. więcej »
  • 03-12-2012Podatek od nieruchomości: Kontenery jako tymczasowe obiekty budowlane
    Z uzasadnienia: Obiektu budowlanego, w którym dolna płaszczyzna fundamentu znajduje się na poziomie terenu, a jego przeniesienie lub rozebranie nie wiąże się z wykonywaniem robót ziemnych, nie można uznać za trwale związany z gruntem. Zatem, kontener telekomunikacyjny nie może zostać zaliczony do budynków w ramach definicji wynikającej z przepisu art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, albowiem przepis ten wymaga, aby obiekt budowlany, o którym stanowi, był trwale związany z gruntem. Może być jednak budowlą w rozumieniu art. 1a pkt 2 ww. ustawy, ponieważ nie jest budynkiem, ani obiektem małej architektury z art. 3 pkt 4 Prawa budowlanego. więcej »
  • 19-01-2012Sprzedaż w namiocie handlowym a opłata targowa
    Z uzasadnienia: Skoro o pobieraniu opłaty targowej decyduje sprzedaż towaru, uprawnione jest jej pobieranie również za prowadzenie sprzedaży poza miejscami do tego wyznaczonymi, przy czym opłacie tej nie podlega sprzedaż dokonywana w budynkach lub w ich częściach. Sporny obiekt budowlany (namiot) jest tymczasowym obiektem budowlanym i nie może jednak zostać zaliczony do budynków. Ponadto, w stosunku do podatnika obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości nie mógł powstać, bowiem na dzień 1 stycznia tymczasowy obiekt handlowy już nie istniał. Zatem, nie będąc podatnikiem podatku od nieruchomości nie podlegał on zwolnieniu od opłaty targowej na podstawie art. 16 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. więcej »
  • 06-04-2009Orzecznictwo podatkowe: Opodatkowanie obiektów tymczasowych
    Jeżeli istnienie budowli, w postaci tymczasowego obiektu budowlanego, stanowiące okoliczność, od której uzależniony jest obowiązek podatkowy, ustanie, zanim mógł w jej przedmiocie powstać obowiązek podatkowy w podatku od nieruchomości, obowiązek ten, na podstawie normujących w tym zakresie przepisów art. 6 ust. 2 i art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych, nie powstanie. więcej »
  • 15-10-2008Tymczasowy budynek a jego opodatkowanie podatkiem od nieruchomości
    Budowla postawiona na sezon wakacyjny w miejscowości nadmorskiej mimo swojej tymczasowości stanowi przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie. więcej »
  • 28-05-2008Obiekt tymczasowy a opłata targowa
    Interpelacja nr 2141 do ministra finansów w sprawie opodatkowania obiektów tymczasowych więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »