Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nota księgowa

  • 09-09-2016Rabaty pośrednie udokumentowane notą księgową w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: Czy Spółka jest uprawniona do wykazania kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych w dacie poniesienia, w wysokości udzielonego rabatu pośredniego w kwocie netto wskazanej w nocie księgowej? więcej »
  • 03-11-2015Przeniesienie mandatu na leasingobiorcę a VAT 
    Przedsiębiorcy korzystający z samochodów na podstawie umów leasingu mają obowiązek uiszczania opłat leasingowych na rzecz leasingodawców. Dodatkowo wiele umów określa również inne opłaty za dodatkowe usługi świadczone przez firmy leasingowe związane z obsługą umowy, przedmiotem leasingu, itp. W niektórych sytuacjach problematyczne może być jednak czy takie dodatkowe opłaty powinny podlegać opodatkowaniu VAT. więcej »
  • 06-10-2015Premia pieniężna a VAT. Nota księgowa jako faktura
    Z uzasadnienia: W myśl art. 219 Dyrektywy 112 każdy dokument lub notę, która zmienia fakturę pierwotną i odnosi się do niej w sposób wyraźny i jednoznaczny, uznaje się za fakturę. Ponieważ nota otrzymana od producenta, potwierdzająca premię udzieloną skarżącej, dotyczy konkretnego towaru nabytego wcześniej na podstawie faktur wystawionych przez dystrybutora należy stwierdzić, iż dokumentuje ona rabat, czyli obniżenie ceny tego towaru, zatem w konsekwencji otrzymanie rabatu powinno prowadzić do obniżenia podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących dostawę towarów dokonaną przez dystrybutora na rzecz skarżącej Spółki. więcej »
  • 13-08-2012VAT: Dokumentowanie otrzymanego bonusu
    Pytanie podatnika: Jakim dokumentem księgowym (faktura VAT, nota księgowa) należy udokumentować przyjęcie bonusu? więcej »
  • 18-08-2010Premia pieniężna może być udokumentowana notą księgową
    Z uzasadnienia: Osiąganie określonego poziomu obrotów w określonym czasie skutkujące otrzymaniem premii pieniężnej przez nabywcę towarów, a z drugiej strony udzielenie tej premii przez sprzedawcę (dostawcę) nie podlega opodatkowaniu VAT. W konsekwencji przyjąć należy, że zdarzenie to nie rodzi obowiązku wystawienia faktury VAT. Zgodnie bowiem z art. 106 ust. 1 w związku z art. 2 pkt 22, art. 5 i art. 15 ust. 1 u.p.t.u. obowiązek wystawiania faktur zawierających określoną treść, a przede wszystkim rodzaj dokonanej sprzedaży (tj. odpłatnej dostawy towarów lub odpłatnego świadczenia usług) - ciąży na podatnikach tego podatku. Natomiast w przypadku, gdy dana czynność nie podlega przepisom powołanej ustawy, jej dokonanie może być udokumentowane "ogólnym" dokumentem księgowym tj. notą księgową będącą uniwersalnym dokumentem księgowym dla udokumentowania takich operacji, dla których nie jest wymagane stosowanie faktur. więcej »
  • 15-06-2010Nota rabatowa stanowi podstawę do obniżenia obrotu
    Przepis art. 29 ust. 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. - w brzmieniu obowiązującym do 30 listopada 2008 r.) należy interpretować w ten sposób, że udzielenie przez podatnika rabatu cenowego, nie bezpośredniemu jego kontrahentowi, lecz kolejnemu odbiorcy w łańcuchu dystrybucji jego towaru, stanowi dla tego podatnika podstawę do obniżenia swojego obrotu o kwotę udzielonego rabatu, jeżeli jest on udokumentowany dowodem księgowym w rozumieniu przepisów ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U. Nr 152, poz. 1223 ze zm.), np. notą księgową. więcej »
  • 27-02-2009Zwrot nakładów powinien być dokumentowany fakturą
    Pytanie podatnika: Czy poprawnym jest dokumentowanie zwrotu kosztów prac wykończeniowych notą obciążeniową? więcej »
  • 03-11-2008Premia pieniężna stanowi wynagrodzenie za świadczone usługi
    Pytania podatnika: 1. Czy otrzymanie premii od dostawcy przez Wnioskodawcę podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? 2. Jak należy udokumentować otrzymanie premii? więcej »
  • 29-02-2008Dokumentowanie premii pieniężnych
    Pytanie podatnika: 1. Czy otrzymywane przez wnioskodawcę premie pieniężne stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług na rzecz dostawcy towarów i podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług? 2. Czy w przypadku zmiany interpretacji organów podatkowych (…) Wnioskodawca powinien dokonać korekt wcześniejszych rozliczeń? 3. Czy premie pieniężne mogą być dokumentowane notami księgowymi uznaniowymi lub obciążeniowymi? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »