Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nieruchomość

  • 18-08-2015Czy w Polsce będzie podatek katastralny?
    Interpelacja nr 34029 w sprawie wprowadzenia podatku katastralnego w Polsce. więcej »
  • 14-08-2015Czy wynajem mieszkania może być kosztem uzyskania przychodu?
    Przedsiębiorca, który wynajmie mieszkanie, po spełnieniu kilku warunków może zaliczyć wydatki związane z najmem do kosztów uzyskania przychodów. Sprawdźmy, o jakie warunki chodzi. więcej »
  • 14-08-2015Przeznaczenie przychodu ze sprzedaży mieszkania na spłatę kredytu a PIT
    Pytanie podatnika: Czy w związku z opisaną sytuacją Wnioskodawca może złożyć korektę PIT-39, w której wydatki związane ze spłatą będą mieściły się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 131, art. 21 ust. 25 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 12-08-2015Wartość początkowa nieruchomości nabytej w formie darowizny
    Pytanie podatnika: W jaki sposób należy ustalić wartość początkową nabytej w drodze darowizny nieruchomości? więcej »
  • 10-08-2015Decyzja w sprawie podatku od nieruchomości. Wyrok NSA
    Tezy: I. W świetle art. 6 ust. 9 pkt 1 ustawie z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 121, poz. 844 ze zm.; aktualnie: Dz. U. z 2014 r., poz. 849) w powiązaniu z art. 21 § 2 i 3 oraz art. 207 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749) brak jest podstaw do tego, żeby wyprowadzić obowiązek organu podatkowego objęcia jedną decyzją, o której mowa w art. 21 § 3 o.p., wszystkich przedmiotów opodatkowania podatkiem od nieruchomości danego podatnika położonych na terenie jednej gminy. więcej »
  • 05-08-2015Podatek od spadków i darowizn: Zakup nieruchomości po cenie niższej niż rynkowa
    Pytanie: Zamierzam wraz z żoną nabyć nieruchomość. Cena, zgodnie z umową ma wynosić 750 zł (10% wartości rynkowej). Wartość rynkowa nieruchomości jest wyższa, więc zamierzamy przyjąć w umowie wartość przedmiotu umowy dla celów podatkowych w wysokości 7500 zł. Czy fakt, że nieruchomość zostanie sprzedana poniżej wartości rynkowej oznacza, że w zakresie różnicy pomiędzy wartością rynkową, a ceną sprzedaży nieruchomości sprzedawca dokona darowizny i tym samym po naszej stronie powstanie zobowiązanie do zapłaty podatku? więcej »
  • 29-07-2015Amortyzacja nieruchomości nabytej w drodze umowy darowizny
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku, gdy Wnioskodawca otrzyma nieruchomość w drodze darowizny, bądź w ramach darowizny zorganizowanej części przedsiębiorstwa, będzie mógł wprowadzić budynek na niej posadowiony do prowadzonej przez siebie ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej, równej wartości rynkowej, określonej na podstawie wyceny, przeprowadzonej przez niezależnego biegłego rzeczoznawcę i wykazanej w umowie darowizny, a następnie będzie mógł dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tak ustalonej wartości budynku, które to odpisy będą pomniejszać przychód Wnioskodawcy, osiągnięty z tytułu prowadzonej przez Niego jednoosobowej działalności gospodarczej, jako koszty uzyskania przychodów? więcej »
  • 23-07-2015Zamiana nieruchomości a prawo do zwolnienia z PIT
    Teza: Jeżeli przedmiotem umowy zamiany (art. 603 k.c.) są dwie czynności prawne, dotyczące dwóch odrębnych nieruchomości, z których tylko jedna odpowiada przesłankom z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i art. 21 ust. 1 pkt 32a lit. a) i c) u.p.d.o.f. to zwolnieniem od podatku dochodowego należy objąć tylko jedną czynność odpłatnego zbycia, dotyczącą tej jednej nieruchomości zabudowanej domem mieszkalnym, z którym jest ona związana. więcej »
  • 13-07-2015Czy domek letniskowy spełnia cel mieszkaniowy w PIT?
    Sprzedając nieruchomość w ciągu 5 lat od jej nabycia, trzeba zapłacić podatek. Sprzedaż w tym czasie może być zwolniona z PIT, jeśli w ciągu 2 lat pieniądze zostaną przeznaczone na własne cele mieszkaniowe. Czy kupno domku letniskowego będzie spełniać ten cel? Czy działka może mieć cel mieszkaniowy? Zobaczmy. więcej »
  • 29-06-2015Prawo własności nieruchomości a odpisy amortyzacyjne
    Pytanie podatnika: Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca będzie uprawiony do rozpoznawania kosztów uzyskania przychodu od będących we władaniu Spółki Nieruchomości w oparciu o dokonywane odpisy amortyzacyjne, w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
« poprzednia[ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ] . [ 11 ] . [ 12 ]następna »