Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nieruchomość

  • 02-11-2015Mieszkanie na wynajem można amortyzować
    Rozliczając dochody z najmu według zasad ogólnych, mamy prawo do uwzględniania kosztów uzyskania przychodów. Co ważne, można do nich również zaliczyć odpisy amortyzacyjne. Po spełnieniu pewnych warunków rocznie odpisać można nawet 10% wartości mieszkania. Dzięki temu znacznie obniżymy wysokość należnego podatku. więcej »
  • 22-10-2015Względy techniczne a podatek od nieruchomości
    Z uzasadnienia: O ile więc zgodzić się przyjdzie, że co do zasady to na podatniku ciąży obowiązek wykazania, że dany przedmiot opodatkowania "ze względów technicznych" nie jest i nie może być wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej - to jednak nie zwalnia to organu z konieczności wnikliwego i wszechstronnego wyjaśnienia tej kwestii w postępowaniu podatkowym. więcej »
  • 12-10-2015Jak opodatkować dziedziczenie części mieszkania przez małżonka?
    Z uzasadnienia: Zdaniem Sądu, nie jest trafne stanowisko organu, że odpłatne zbycie własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego, w udziale stanowiącym ½ części tego prawa nabytym w drodze dziedziczenia po zmarłym mężu, stanowi źródło przychodu podatkowego. (…) Oceny tej nie zmienia konieczność opodatkowania nabycia spadku podatkiem od spadków i darowizn, która to danina publicznoprawna jest przedmiotem odrębnej regulacji, według określonych w niej kryteriów i zasad. więcej »
  • 05-10-2015Skutki podatkowe odpracowania długu za czynsz mieszkaniowy
    Pytanie podatnika: Czy u najemców lub osób zajmujących lokale wchodzące w skład mieszkaniowego zasobu Gminy powstanie przychód podlegający opodatkowaniu, w związku z odpracowywaniem przez nich zaległości z tytułu opłat czynszowych, eksploatacyjnych oraz za bezumowne korzystanie z lokalu, a jeśli tak – czy Gmina jako płatnik zobowiązana będzie do odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 29-09-2015Przekazanie lokalu z działalności do majątku osobistego a VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zamierza wycofać z działalności gospodarczej lokal użytkowy i przekazać go na cele osobiste. Wnioskodawca będzie wynajmował lokal na podstawie umowy najmu. Po wycofaniu lokalu z ewidencji środków trwałych firmy nie będzie on wykorzystywany do prowadzenia działalności gospodarczej. Czy w związku z wycofaniem składników majątku z działalności gospodarczej i przekazania go na potrzeby osobiste czynność ta podlega opodatkowaniu VAT według stawki 23%? więcej »
  • 28-09-2015Odszkodowanie za służebność a PIT
    Teza: Przewidziane w art. 21 ust. 1 pkt 120 lit. a/ ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) zwolnienie podatkowe z tytułu odszkodowania wypłaconego, na podstawie wyroków sądowych i zawartych umów (ugód), posiadaczom gruntów wchodzących w skład gospodarstwa rolnego, z tytułu ustanowienia służebności gruntów, przysługuje także z tytułu ustanowienia służebności przesyłu jako odmiany służebności gruntowej. więcej »
  • 21-09-2015Jak opodatkować najem kilku mieszkań?
    Ustawodawca dał podatnikowi wybór sposobu rozliczenia przychodów uzyskiwanych z najmu. Nawet duża liczba wynajmowanych lokali nie będzie automatycznie czynnikiem przesądzającym o zakwalifikowaniu wynajmu jako przychodu pochodzącego ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza. więcej »
  • 21-09-2015Będzie ulga podatkowa dla wynajmujących mieszkania?
    Interpelacja nr 34135 w sprawie wprowadzenia zachęt podatkowych wspierających rozwój rynku mieszkań na wynajem. więcej »
  • 07-09-2015Umowa dożywocia mieszkania. Skutki podatkowe w PIT
    Pytanie podatnika: Czy przekazując mieszkanie w drodze umowy o dożywocie wnioskodawca podlega podatkowi dochodowemu od osób fizycznych? więcej »
  • 18-08-2015Stawka VAT na rolety zewnętrzne i montaż
    Pytanie podatnika: Czy prowadząc działalność gospodarczą polegającą na sprzedaży rolet zewnętrznych i świadczeniu usługi montażu tych rolet w obiektach budowlanych lub ich częściach zaliczanych do budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym oraz w budynkach niemieszkalnych sklasyfikowanych w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych w klasie ex 1264 Wnioskodawca może zastosować dla sprzedaży rolet wraz z usługa montażu obniżoną stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 8%? więcej »
« poprzednia[ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ] . [ 11 ]następna »