Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nierezydent

  • 24-03-2014Rozliczenie sprzedaży nieruchomości przez nierezydenta
    Nierezydent – osoba fizyczna, niemający miejsca zamieszkania ani pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, dokonuje sprzedaży nieruchomości położonej na terytorium RP. Naczelnik którego urzędu skarbowego będzie właściwy do opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości? więcej »
  • 17-02-2014Opodatkowanie dochodów zagranicznych. Czy w Polsce trzeba składać PIT?
    Czy podatnik (polski rezydent), którego jedynym źródłem przychodu są dochody zagraniczne, ma obowiązek składania zeznania rocznego w Polsce? więcej »
  • 20-01-2014Opodatkowanie dochodów zagranicznych. Termin ważności certyfikatu rezydencji
    Pytanie podatnika: Czy certyfikat rezydencji, który nie wskazuje dat jego obowiązywania, stanowiący zaświadczenie o miejscu zamieszkania podatnika dla celów podatkowych, wydany przez właściwy organ administracji podatkowej państwa miejsca zamieszkania podatnika, jest dokumentem potwierdzającym rezydencję podatnika po dacie wystawienia dokumentu i stanowi podstawę do stosowania stawki podatku wynikającej z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania? więcej »
  • 13-01-2014Zbiorczy certyfikat rezydencji
    Jednym z najważniejszych dokumentów w obrocie międzynarodowym w zakresie podatków dochodowych jest certyfikat rezydencji podatkowej. Posiadanie tego dokumentu pozwala na zastosowanie obniżonej stawki podatku lub brak opodatkowania. więcej »
  • 05-09-2013Kurs waluty a przychody nierezydentów
    Według jakiego kursu należy przeliczać przychody uzyskane przez podatników (nierezydentów) z tytułów, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dla celów poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od tych wypłat? więcej »
  • 04-07-2013Optymalizacja podatkowa: Dochody członka zarządu firmy z siedzibą w ZEA a polski PIT
    Dochód osiągnięty z tytułu pełnienia funkcji członka zarządu w spółce zarejestrowanej w Zjednoczonych Emiratach Arabskich przez polskiego rezydenta jest zwolniony z opodatkowania w Polsce – potwierdza interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 24 czerwca 2013 r., nr IPPB2/415-376/13-4/EL. więcej »
  • 18-04-2013Podstawa opodatkowania CIT przy wypłatach dla nierezydenta
    Z uzasadnienia: Powstałe w Polsce i wypłacane osobie prawnej mającej siedzibę w Niemczech przychody za użytkowanie środków transportu (należności licencyjne), zgodnie z art. 12 ust. 2 umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, są opodatkowane w Polsce na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych podatkiem w wysokości 20% przychodów, do których zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 9 tej ustawy nie zalicza się niemieckiego należnego podatku od wartości dodanej, przy czym kwota podatku nie może przekroczyć 5% należności licencyjnej brutto, czyli przychodu powiększonego o niemiecki podatek od wartości dodanej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 12-02-2013Zeznanie roczne cudzoziemców – dochody z umowy o pracę oraz umów zlecenia i o dzieło
    Niektóre obowiązki wynikające z ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: pdof) – w tym np. składanie zeznań rocznych – dotyczą także cudzoziemców. Sposób rozliczenia osiąganych przez nich dochodów (przychodów) zależy przede wszystkim od tego, czy mają oni status polskiego rezydenta podatkowego, a także od rodzaju źródła tych dochodów (przychodów) oraz miejsca ich położenia. więcej »
  • 20-07-2011Praca zagranicznego doradcy nie jest opodatkowana PIT
    Przy wykładni art. 3 ust. 2a i 2b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych należy uwzględnić, że pod pojęciem "terytorium, z którym wiąże się osiąganie dochodów" należy rozumieć miejsce, gdzie dokonują się czynności lub położone są nieruchomości (źródło), które generują dochód i są jego przyczyną sprawczą. Terytorium takim nie jest obszar, na którym materializuje się efekt świadczonej usługi, z której wynagrodzenie generuje dochód osoby będącej rezydentem kraju innego niż Rzeczpospolita Polska - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 08-09-2008Okres ważności certyfikatu rezydencji
    Pytanie podatnika: Czy, jeśli będąc w posiadaniu oryginału obecnie wydanego certyfikatu rezydencji wspomnianego wyżej podmiotu, bądź osoby fizycznej, Spółka uzyska od tego podmiotu, bądź osoby fizycznej w następnych latach pisemne lub mailowe potwierdzenie, iż dane wynikające z owego certyfikatu nie uległy zmianie, będzie mógł on uznać, że spełniony jest warunek, o którym mowa odpowiednio w art. 26 ust. 1 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz w art. 29 ust. 2 zdanie drugie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tzn. że jest on w posiadaniu certyfikatu rezydencji owego podmiotu, bądź osoby fizycznej? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »