Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nierezydent

  • 22-09-2020Podatki 2021: Nowe przepisy ws. spółek nieruchomościowych i nierezydentów
    Resort finansów zamierza ułatwić dochodzenie należności podatkowych w przypadku dochodu ze sprzedaży udziałów (akcji) w spółkach nieruchomościowych przez nierezydentów. Nowe regulacje powinny wejść w życie już z początkiem przyszłego roku. więcej »
  • 04-08-2020Dostawa budynku na terytorium RP przez nierezydenta jako czynność zwolniona z VAT
    Sprzedaż nieruchomości jako dostawa towarów jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Są jednak pewne przypadki, w których zwolniona z podatku jest dostawa nieruchomości budynkowej. A może zasadą jest jednak zwolnienie z opodatkowania? Kiedy zwolnienie znajdzie zastosowanie? Czy jeśli dostawę realizuje nierezydent, transakcja może skorzystać ze zwolnienia? więcej »
  • 02-07-2019Sprzedaż wirtualnej waluty – zagraniczny zakład podatkowy oraz nierezydent nie zapłacą podatku w Polsce
    Nie ulega wątpliwości, że na przestrzeni lat coraz więcej polskich podmiotów dokonuje obrotu wirtualną walutą. Zauważył to również polski ustawodawca, nowelizując w ostatnim czasie przepisy ustaw o podatkach dochodowych, celem rozwiania wątpliwości co do sposobu opodatkowania handlu kryptowalutą. więcej »
  • 18-03-2019Podatki 2019. Podatek u źródła a dywidendy: Nowe zasady poboru częściowo odroczone
    Wyłączenie stosowania art. 26 ust 2e ustawy o CIT dotyczy podmiotów, które mają siedzibę lub zarząd na terytorium państwa będącego stroną zawartej z Polską umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, której przepisy określają zasady opodatkowania dochodów z dywidend, odsetek oraz należności licencyjnych, o ile istnieje również podstawa prawna do wymiany informacji podatkowych z państwem siedziby lub zarządu. W efekcie wyłączenie to nie ma zastosowania w przypadku wypłat na rzecz podmiotów z jurysdykcji takich jak Jersey, Guernsey, czy Wyspa Man lub innych, z którymi Polska nie ma „pełnej” umowy podatkowej - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 12-03-2019MF o składaniu ORD-U za rok 2018
    Podatnicy obowiązani do złożenia uproszczonego sprawozdania na formularzach CIT/TP lub PIT/TP za 2018 r. objęci są zwolnieniem z obowiązku składania za ten sam okres informacji o umowach zawartych z nierezydentami na formularzu ORD-U. więcej »
  • 30-11-2018Podatek od dochodów z umowy cywilnoprawnej nierezydenta z Ukrainy
    Przychody nierezydentów uzyskane w ramach zatrudnienia na podstawie umowy cywilnoprawnej, o której mowa w art. 13 pkt 8 ustawy, dla celów podatku dochodowego do osób fizycznych podlegają kwalifikacji do źródła działalność wykonywana osobiście. Przychody takie, uzyskane przez rezydenta Ukrainy na mocy umowy zlecenia lub umowy o dzieło, podlegają regulacjom art. 14 konwencji, odnoszącym się do opodatkowania działalności o samodzielnym charakterze. Zgodnie z tym przepisem, przychody rezydenta Ukrainy uzyskane na mocy umowy cywilnoprawnej (umowy zlecenia, umowy od dzieło), podlegają opodatkowaniu w Polsce w sytuacji gdy nierezydent prowadzi działalność w Polsce za pomocą stałej placówki. więcej »
  • 05-04-2018Ceny transferowe – co zmieni nowa interpretacja MF?
    Pod koniec marca br. Ministerstwo Finansów opublikowało nową interpretację ogólną ws. obowiązku sporządzania dokumentacji podatkowej przez zakłady zagraniczne. Jak wskazują eksperci Business Centre Club, w efekcie ustawowo określone progi istotności powinny być stosowane tylko do przychodów lub kosztów, które zostały wygenerowane przez podatniku w wyniku działalności zakładu położonego na terenie Polski więcej »
  • 03-04-2018Obowiązek sporządzania dokumentacji podatkowej - interpretacja ogólna MF
    Progi dla celów dokumentacji cen transferowych należy odnosić jedynie do przychodów lub kosztów generowanych przez zagraniczny zakład położony na terytorium Polski, a nie do wszystkich przychodów lub kosztów podatnika niemającego siedziby lub zarządu na terytorium RP. Obowiązkiem dokumentacyjnym nie są zatem objęte wszystkie transakcje jednego rodzaju lub inne zdarzenia jednego rodzaju realizowane przez podatnika niemającego na terytorium Polski siedziby lub zarządu, a jedynie te które związane są z jego zagranicznym zakładem położonym na terytorium Polski - wyjaśnił Minister Finansów. więcej »
  • 02-12-2016Zawarcie umowy o dzieło z niemieckim rezydentem nieprowadzącym działalności gospodarczej
    Spółka (osoba prawna) zawarła umowę o dzieło z osobą fizyczną będącą niemieckim rezydentem nieprowadzącym działalności gospodarczej na opracowanie projektu urządzenia usprawniającego działanie linii produkcyjnej. W związku z powyższym zadano pytanie o zasady rozliczenia takiej umowy na gruncie polskich przepisów i właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. więcej »
  • 15-07-2016Opodatkowanie pracy wykonywanej w Polsce przez rezydenta podatkowego Holandii
    Obywatel polski, zamieszkały od wielu lat w Holandii, posiadający tam ośrodek interesów życiowych oraz zarejestrowaną firmę konsultacyjną (odpowiednik spółki z o.o.), której jest wyłącznym właścicielem, rozważa nawiązanie współpracy z polską firmą. Chodziłoby o wykonywanie zadań z zakresu doradztwa, szkoleń, kierowania projektami technologicznymi i innych, związanych z posiadaną przez tę osobę wiedzą specjalistyczną. Fizycznie zadania byłyby wykonywane zarówno w Polsce (w siedzibie firmy), jak i w Holandii (zdalnie). więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »