Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nieodpłatne przekazanie

  • 26-09-2011Poczęstunek dla pracowników i kontrahentów a podatek VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zatrudnia pracowników i ponosi na ich rzecz wydatki, takie jak: kawa, herbata, soki, śmietanka do kawy, cukier, słodycze. Produkty spożywcze serwowane są pracownikom podczas spotkań, narad, szkoleń, w czasie pracy w siedzibie firmy. Drobne poczęstunki są również podawane osobom należącym do organów spółki w trakcie rad nadzorczych lub zebrań zarządu, a także podczas spotkań z kontrahentami. Czy od zakupu tych produktów Wnioskodawca może odliczyć VAT? Czy drobne poczęstunki dla ww. osób należy potraktować jako dostawę towarów zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 i czy zatem należy odprowadzić VAT należny? więcej »
  • 21-09-2011Prezenty o małej wartości po zmianach w VAT
    Jeżeli wartość jednostkowa wydawanego towaru nie przekracza 10 zł, jego wydanie nie będzie podlegać opodatkowaniu VAT niezależnie od tego komu zostały wydane towary i czy podatnik prowadzi ewidencję obdarowanych. więcej »
  • 29-07-2011Posiłki i napoje podczas szkolenia pracowników bez VAT
    Nieodpłatne zużycie artykułów spożywczych (tj. posiłków i napojów), przez pracowników będących uczestnikami szkoleń, zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 1 ustawy, nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem dotyczy zużycia tych towarów na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z dnia 14.07.2011 r., sygn. IPTPP1/443-67/11-2/IG. więcej »
  • 08-06-2011Nieodpłatne przekazanie infrastruktury podlega VAT
    Interpelacja nr 21796 do ministra finansów w sprawie nałożenia na budowane przez deweloperów drogi dojazdowe 23-procentowej stawki podatku VAT więcej »
  • 15-04-2011Nieodpłatne przekazanie towarów – nowe zasady rozliczania VAT
    Ostatnia nowelizacja ustawy o VAT kończy długotrwały spór pomiędzy podatnikami a organami podatkowymi w zakresie opodatkowania nieodpłatnych dostaw towarów związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. więcej »
  • 04-04-2011Jakie zmiany w VAT przyniósł 1 kwietnia 2011 r.
    W piątek weszła w życie kolejna obszerna nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług. Nowela ta ma na celu m.in. zapobieganie nadużyciom podatkowym. Odnosi się to do regulacji dotyczących obrotu złomem oraz uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych, których celem jest np. wyeliminowanie mechanizmów rozliczania VAT, wykorzystywanych przez nadużywających prawo do odliczenia podatku naliczonego za pomocą tzw. „słupów”, jak i wystawiania „pustych” faktur. Pośród zmian, które wchodzą w życie 1 kwietnia są i zmiany pozytywne dla przedsiębiorców, m.in. umożliwienie agencjom celnym reprezentowania podatników zagranicznych, którzy, dokonując importu w Polsce, wysyłają towar bezpośrednio do innego państwa członkowskiego, czy też odstąpienie od zakazu odliczania podatku naliczonego od importu usług, gdy zapłata jest dokonywana na rzecz podmiotów z tzw. „rajów podatkowych”. Wprowadzono również zmianę ułatwiającą dokonywanie zwrotu podatku VAT podróżnym, przez przekazywanie zwrotu na rachunek bankowy. więcej »
  • 25-02-2011VAT od gratisów – zmiany przyniosą wzrost kosztów działań promocyjnych
    Nawet 20-proc. wzrost kosztów prowadzenia działań promocyjnych może być skutkiem planowanych zmiany w sposobie naliczania podatku VAT od nieodpłatnego przekazania towarów – oceniają eksperci firmy doradczej Deloitte. Ministerstwo Finansów przewiduje, że nowe regulacje mogą obowiązywać już od 1 kwietnia 2011 r. W efekcie firmy będą musiały zrewidować swoje plany marketingowe, by nie przekroczyć budżetów przeznaczonych na działania promocyjne.   więcej »
  • 11-02-2011Bezpłatny kolportaż prasy dla celów promocji nie podlega VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest wydawcą czasopisma „G.”. Aby go wypromować zamierza nieodpłatnie kolportować część jego nakładu. Egzemplarze przeznaczone do nieodpłatnego kolportażu zostaną odpowiednio odróżnione od egzemplarzy płatnych poprzez dodanie na okładce tytułu wydawniczego określenia „egzemplarz bezpłatny”. Czy nieodpłatny kolportaż prasy stanowi czynność zrównaną z dostawą towarów za wynagrodzeniem w rozumieniu art. 7 ust. 2 w zw. z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT, a w konsekwencji podlega opodatkowaniu VAT? więcej »
  • 25-11-2010Nieodpłatne przekazanie: Wycofanie pawilonu handlowego ze spółki cywilnej
    Pytania podatnika: 1. Czy w przypadku zaprzestania używania i wycofania z działalności gospodarczej pawilonu handlowego czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT? 2. Jeśli czynność wycofania z działalności gospodarczej pawilonu handlowego będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT to wg jakiej stawki i od jakiej wartości? więcej »
  • 17-11-2010VAT: Przekazanie firmowego budynku na cele osobiste
    Pytanie podatnika: W roku 2000 podatnik wprowadził prywatny budynek mieszkalny do działalności gospodarczej. Z tego tytułu nie miał prawa do odliczenia podatku VAT. Przez cały okres użytkowania podatnik nie poniósł żadnych wydatków na jego ulepszenie czy modernizację, lecz pokrywał tylko bieżące koszty utrzymania budynku. Budynek jest wykazany w księgach rachunkowych jako inwestycje. Podatnik planuje wycofać budynek z działalności gospodarczej i przeznaczyć go na cele osobiste, a następnie podarować go wnukowi. Czy wycofanie budynku z działalności będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »