Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nieodpłatna służebność

  • 13-04-2016Podatek od spadków i darowizn. Oświadczenie o ustanowieniu nieodpłatnego użytkowania lub służebności
    Pytanie: Akt notarialny sporządzony przez notariusza niejednokrotnie obejmuje wyłącznie oświadczenie właściciela nieruchomości o ustanowieniu służebności/użytkowania. Do aktu notarialnego obejmującego oświadczenie nie staje osoba nabywająca prawo, zatem nie ma podmiotu, od którego płatnik powinien pobrać podatek. Czy notariusz jest zobowiązany pobrać podatek od spadków i darowizn w przypadku, gdy sporządza akt notarialny obejmujący jedynie oświadczenie o ustanowieniu nieodpłatnego użytkowania/służebności? więcej »
  • 06-04-2016Ulga mieszkaniowa w PIT. Remont mieszkania użytkowanego na podstawie nieodpłatnej służebności
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca chciałby skorzystać z możliwości przeznaczenia pieniędzy ze sprzedaży działek na własne cele mieszkaniowe. Chce je wykorzystać na remont i modernizację domu, w którym mieszka i jest zameldowany od blisko 40 lat. Właścicielem domu jest syn Wnioskodawcy, ale w akcie notarialnym jest zapis o nieodpłatnej służebności dożywotniej wobec Wnioskodawcy. Czy Wnioskodawca może ww. wydatki znać za wydatkowanie pieniędzy na własne cele mieszkaniowe i skorzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego od uzyskanego przychodu ze sprzedaży nieruchomości? więcej »
  • 10-06-2013Nieodpłatne ustanowienie służebności przesyłu a przychód w CIT
    Art. 12 ust. 1 pkt 2 i ust. 6 pkt 1-4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wskazują na trafność tezy, że zawarcie przez strony nieodpłatnej umowy ustanowienia służebności przesyłu na podstawie art. 3051 Kodeksu cywilnego nie stanowi dla przedsiębiorstwa, na rzecz którego tę służebność ustanowiono nieodpłatnego lub częściowo odpłatnego otrzymania rzeczy lub praw, o których mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 04-10-2012Notarialna umowa darowizny a zwolnienie z podatku za służebność
    Z uzasadnienia: Obowiązek zgłoszenia, o którym mowa w art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, nie dotyczy przypadku nabycia nieodpłatnej służebności (mieszkania) z tytułu polecenia darczyńcy ciążącego na obdarowanym na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego. więcej »
  • 14-10-2011Prawo służebności w kodeksie cywilnym
    Służebność jest rodzajem ograniczonego prawa rzeczowego. W przypadku służebności gruntowych prawo to obciąża jedną nieruchomość (służebna) na rzecz drugiej (władnąca). W przypadku służebności osobistych jest prawem, obciążającym określoną nieruchomość na rzecz osoby fizycznej w celu umożliwienia zaspokojenia jej potrzeb (np. potrzeby mieszkaniowe). więcej »
  • 15-12-2010Nieodpłatny przejazd drogą sąsiada może okazać się bardzo kosztowny
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni, jako osoba fizyczna posiadająca zabudowaną nieruchomość rozważa wspólnie z właścicielem dużej obszarowo nieruchomości ustanowienie na jej rzecz nieodpłatnej służebności osobistej polegającej na prawie przechodu i przejazdu przez przedmiotową nieruchomość. Celem ustanowienia nieodpłatnej służebności będzie zapewnienie Wnioskodawczyni, jako właścicielce nieruchomości władnącej dostępu do drogi publicznej. Czy w świetle art. 13 ust. 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn, prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, że podstawa opodatkowania nabycia nieodpłatnej służebności osobistej będzie liczona jako 10-krotność 4% wartości tej części nieruchomości, na której ustanowiona zostanie przedmiotowa służebność? więcej »
  • 12-05-2010Orzecznictwo: Ustanowienie przez sąd służebności mieszkania
    Teza: Jeżeli za przeniesienie udziałów we współwłasności nieruchomości właściciel takiej nieruchomości ustanawia na rzecz osoby, która przeniosła na niego znaczną (znaczącą) wielkość udziałów w tej współwłasności, ograniczone prawo rzeczowe (służebność osobistą), to nie sposób twierdzić, że ustanowienie służebności mieszkania w takiej sytuacji nastąpiło nieodpłatnie w rozumieniu art. 1 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768). więcej »
  • 28-04-2008Podatek od nieodpłatnej służebności
    Pytanie podatnika: Czy należny podatek od służebności będzie naliczony od całości wartości nieruchomości oraz budynku? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »