Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Najem i dzierżawa

  • 23-01-2009Prywatny najem a podatek VAT
    Pytanie podatnika: Czy od dnia kiedy Wnioskodawca został czynnym podatnikiem VAT (po zarejestrowaniu indywidualnej działalności gospodarczej) powinien rozpoznawać obowiązek podatkowy w VAT z tytułu najmu prywatnego zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt a ustawy o podatku od towarów i usług, mimo iż do końca 2007 r. całość dochodów z tytułu najmu opodatkowywała żona? więcej »
  • 15-12-2008Podatek od nieruchomości a koszty uzyskania przychodu
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może zaliczyć w koszty uzyskania przychodów wydatki poniesione na opłatę podatku od nieruchomości za budynek oraz grunty pod działalność gospodarczą? więcej »
  • 04-12-2008Rozliczanie opłat eksploatacyjnych
    Pytania podatnika: 1. Czy w świetle art. 14 ust 1 przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Podatnik prawidłowo kwalifikuje faktury wystawiane na „Opłaty Eksploatacyjne” jako miesięczny przychód z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej? 2. Czy stosownie do art. 14 ust. 1c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych Podatnik rozliczy w prawidłowym okresie sprawozdawczym tj. w styczniu 2009 r. różnicę pomiędzy wydatkami poniesionymi faktycznie za rok 2008 a sumą wielkości zaliczkowych opłat eksploatacyjnych faktycznie zafakturowanych (wystawione faktury zaliczkowe w roku 2008) i czy prawidłowo postąpi gdy ujmie skutki tego rozliczenia (nadpłata lub niedopłata) w roku 2008 r.? więcej »
  • 19-11-2008Rekompensata za wcześniejsze rozwiązanie umowy najmu
    Pytanie podatnika: Czy w świetle przedstawionego stanu faktycznego należne Wnioskodawcy na mocy porozumienia wynagrodzenie stanowi odpłatność za świadczenie usług przez Wnioskodawcę i powinno być powiększone o podatek VAT? więcej »
  • 03-11-2008MF o opodatkowaniu środków gromadzonych na funduszu remontowym przez osoby wynajmujące
    Interpelacja nr 4844 do ministra finansów w sprawie wyłączenia środków finansowych gromadzonych na funduszu remontowym przez właścicieli prywatnych budynków wielomieszkaniowych z podstawy opodatkowania więcej »
  • 15-10-2008Orzecznictwo podatkowe: Część składowa rzeczy nie może stanowić przedmiotu samoistnego posiadania
    Przy braku możliwości uznania budynku wzniesionego na cudzej nieruchomości gruntowej oddanej w dzierżawę, nie będącej własnością gminy lub Skarbu Państwa, za część składową rzeczy w rozumieniu art. 47 k.c. oraz uznania, że pozostaje on co najmniej w samoistnym posiadaniu podmiotu, który go wybudował, nie ma możliwości przeniesienia obowiązku podatku w podatku od nieruchomości na ten podmiot. W takiej sytuacji bowiem, budynek ten w znaczeniu prawnym, dzieli los gruntu, czyli oznacza to również, że na właścicielu nieruchomości gruntowej, z tytułu własności tegoż budynku, stosownie do treści art. 2 ust. 1 pkt 2 u.p.o.l., w brzmieniu obowiązującym do końca 2002 r. oraz art. 3 ust. 1 pkt 1 i 2 tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2003 r., ciąży obowiązek w podatku od nieruchomości. więcej »
  • 28-07-2008Przychody z najmu
    Wybór właściwej formy opodatkowania najmu zależeć będzie przede wszystkim od wysokości dochodów uzyskiwanych z tytułu najmu. Przepisy podatkowe dotyczące najmu uległy – od dnia 1 stycznia 2007 r. – znacznemu przeobrażeniu w stosunku do stanu prawnego obowiązującego do końca 2006 roku. więcej »
  • 16-07-2008Przychody i koszty uzyskania przychodów współwłaścicieli nieruchomości
    Pytania podatnika: Czy kwoty przychodów i kosztów są prawidłowo rozliczane w podatku dochodowym od osób fizycznych czy winny być rozliczane tak jak opisane w części wskazanej jako własne stanowisko Wnioskodawcy? Czy kwota ugody sądowej winna stanowić koszt uzyskania przychodów właścicieli wyłącznie ją wypłacających oraz przychód właścicieli ją otrzymujących? więcej »
  • 23-04-20081000 pytań o podatki – Najem a opodatkowanie podatkiem VAT
    Wynajmuję mieszkanie spółce z o.o. Czy po przekroczeniu w roku podatkowym obrotu z tytułu najmu tego lokalu kwoty 50 000 zł tracę prawo do zwolnienia podmiotowego z VAT? więcej »
  • 23-04-20081000 pytań o podatki – Opodatkowanie najmu podatkiem liniowym
    Czy prowadzona działalność gospodarcza w zakresie usług najmu dotycząca wynajmowania nieruchomości na własny rachunek może być opodatkowana podatkiem liniowym według stawki 19%? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »