Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Najem

  • 01-10-2019Czy wycofanie lokalu na wynajem z działalności podlega VAT?
    Wykreślenie przez przedsiębiorcę lokalu z ewidencji środków trwałych prowadzonej działalności i przekazanie go do majątku prywatnego nie jest niczym nadzwyczajnym. Może to mieć miejsce np. gdy vatowiec prowadził działalność gospodarczą w mieszkaniu. Ponieważ działalność rozwijała się, z czasem nabył dom, w którym zamieszkał a jednocześnie nową siedzibę znalazło w nim prowadzone przedsiębiorstwo. Mieszkanie zaś ze względu na dogodne położenie postanowił wynajmować lecz już jako osoba prywatna. Tego rodzaju działanie vatowca może podlegać opodatkowaniu VAT jak również może mu nie podlegać. Jest to uzależnione od konkretnej sytuacji. Zatem konieczne jest rozróżnienie obydwu przypadków. więcej »
  • 24-09-2019VAT przy najmie lokali na cele turystyczne
    Pytanie: Czy wynajem apartamentów firmie zajmującej się kompleksowo wynajmem lokali na cele turystyczne podlega opodatkowaniu stawką podstawową podatku od towarów i usług tj.; 23%? Czy w przypadku samodzielnego wynajmowania posiadanych lokali turystom przychody z tego tytułu będą podlegały opodatkowaniu wg stawki 8% podatku od towarów i usług? Czy Wnioskodawcy przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego związanego z zakupem przedmiotowych lokali od dewelopera, wykonanych prac wykończeniowych oraz umeblowania i wyposażenia lokalu? więcej »
  • 04-09-2019Najem w ramach działalności wyklucza ryczałt
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na krótkoterminowym wynajmowaniu - na podstawie umowy najmu - kwater letniskowych, odpłatnie osobom trzecim. Ponadto Wnioskodawca wskazał, że nie świadczy żadnych dodatkowych usług związanych z serwowaniem posiłków, sprzątaniem pokoi i innych podobnych usług dodatkowych. Jaką stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych Wnioskodawca ma się rozliczać z Urzędem Skarbowym? więcej »
  • 17-07-2019NSA. Abonament RTV także za radio w leasingowanym aucie
    Z uzasadnienia: Skoro bowiem odbiorniki radiofoniczne w samochodach - będąc elementem wyposażenia - nie stanowią samoistnego przedmiotu umów przewidzianych art. 5 ust. 2 pkt 3 ustawy o opłatach abonamentowych, to znaczy, że odbiorniki te nie podlegają wyłączeniu z obowiązku ich rejestracji na mocy powołanego przepisu. Należy też mieć na uwadze, że przepisy ustawy o opłatach abonamentowych nie nakazują rejestracji odbiornika radiofonicznego osobie biorącej pojazd do czasowego używania (np. najemcy). więcej »
  • 17-07-2019Zwolnienie od VAT podnajmu lokali mieszkalnych
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. Zawiera umowy najmu z przeznaczeniem do celów mieszkalnych z właścicielami mieszkań, które następnie podnajmuje firmom również na cele mieszkaniowe do zakwaterowania długoterminowego pracowników tych firm. Czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia od VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług? więcej »
  • 15-07-2019Powstanie obowiązku podatkowego przy refakturowaniu mediów
    Wynajmowi nieruchomości często towarzyszą dodatkowe usługi, z reguły jest to dostawa elektryczności, wody, gazu, potocznie nazywanych mediami. Najemca może ich koszty ponosić osobiście, uprzednio przepisując na siebie liczniki, lub też regulować należności za nie na podstawie faktur od dystrybutorów, przedłożonych mu przez wynajmującego. Może też czynić to na podstawie faktur wystawianych przez wynajmującego, który ma w tym zakresie dwie możliwości. Może należność za media wkalkulować do opłat czynszowych bądź też dokonywać ich refakturowania.   więcej »
  • 10-07-2019PIT: Wynajmujący ma prawo do ulgi mieszkaniowej
    Pytanie: W 2016 r. Wnioskodawczyni otrzymała od swojej córki mieszkanie, które po 2018 r. sprzedała. W styczniu 2019 r. Wnioskodawczyni zakupiła nowe mieszkanie. Wnioskodawczyni zakupiła mieszkanie z myślą, że za 2 do 3 lat zakończy działalność gospodarczą i wówczas przeprowadzi się do zakupionego mieszkania. Do tego czasu Wnioskodawczyni chciałaby wynajmować mieszkanie, aby pokryć koszty związane z jego utrzymaniem. Czy jeśli Wnioskodawczyni wynajmie mieszkanie do momentu wykorzystywania go przez nią, nie straci prawa do skorzystania z ulgi mieszkaniowej? więcej »
  • 01-07-2019WSA. Odwrotne obciążenie VAT przy usłudze najmu
    Z uzasadnienia: Jakkolwiek gdyby uznać, że wspomniane prace budowlane stanowią odrębną usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 Uptu, to jeśli dotyczą przedmiotu umowy najmu, mają charakter wyłącznie uboczny i pomocniczy względem zasadniczego świadczenia. Tym samym, otrzymane za te usługi wynagrodzenie stanowi element zapłaty z tytułu świadczonej usługi najmu, która w ramach świadczenia kompleksowego ma charakter dominujący (...) stwierdzenie, iż Skarżąca nie wykonuje na rzecz najemców usług budowlanych na zasadzie art. 8 ust. 2a Uptu wyklucza zatem możliwość uznania, że podmioty, od których te usługi nabywa działają w charakterze podwykonawców. Skoro tak, to mechanizm tzw. "odwrotnego obciążenia" nie znajdzie zastosowania w tej sprawie. więcej »
  • 26-06-2019Zwolnienie podmiotowe VAT: Limit przy najmie wspólnej nieruchomości małżonków
    Pytanie: Czy w odniesieniu do oddania przez Wnioskodawcę wraz z żoną w odpłatny najem/dzierżawę Nieruchomości gruntowej zabudowanej, wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 Ustawy VAT, tj. na podstawie wartości sprzedaży, która nie przekracza łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, należy liczyć łącznie do wynajmujących małżonków, czy do każdego z małżonków osobno? więcej »
  • 25-06-2019Kara umowna za nieodebranie lokalu handlowego jako koszt uzyskania przychodu
    Przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą mogą spotkać się z problematyką kar umownych i odszkodowań wynikających z różnych tytułów. Temat ten jest nie tylko skomplikowany na gruncie prawnym i gospodarczym, ale także na gruncie ustawy o podatku dochodowym. W szczególności w niektórych sytuacjach przedsiębiorcy mogą zaliczyć do kosztów podatkowych wydatki związane z karami umownymi lub odszkodowaniami, a w innych już nie. Wszystko zależy od tytułu, z jakiego ma zostać dokonana wypłata, ciągu zdarzeń do niej prowadzącego, umów i porozumień z kontrahentem, a także odpowiedniej dokumentacji. Powyższe sprawia, że problematyka rozliczenia kary umownej czy odszkodowania stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców, którzy w tym zakresie często sięgają po pomoc doświadczonych doradców podatkowych. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »