Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » najbliższa rodzina

  • 17-10-2017Pomagasz finansowo dziecku? Fiskus musi o tym wiedzieć
    Brak jest podstaw do twierdzenia, że przepisy podatkowe uniemożliwiają nieskrępowane przekazywanie środków dzieciom przez ich rodziców. Zwolnione bowiem od podatku jest nabycie środków pieniężnych, bez żadnego limitu, zarówno co do liczby zawartych umów pożyczek lub darowizn między osobami najbliższymi, jak i wartości ich przedmiotu. Jakkolwiek ustawodawca wprowadził pewne warunki zwolnienia, niemniej bez uszczerbku na majątku wszystkich stron umów z powodu podatku - wyjaśniło MF w odpowiedzi na interpelację poselską. więcej »
  • 07-09-2017Zgłoszenie spadku na złym druku a prawo do zwolnienia
    Podatnik w drodze spadku po ojcu nabył mieszkanie oraz samochód. Pomylił się i złożył w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego zeznanie SD-3 zamiast zgłoszenia SD-Z2. Czy składając korektę deklaracji na właściwym druku po upływie terminu do złożenia SD-Z2, utraci on prawo do ulgi z art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn? więcej »
  • 30-06-2017WSA. Wpłata na konto darowizny w gotówce od rodzica a zwolnienie z podatku
    Z uzasadnienia: Skoro, poza wszelką wątpliwością pozostaje fakt, że skarżąca otrzymała darowiznę środków pieniężnych, co wynika zarówno z dokumentów bankowych (tytuł wpłaty darowizna od ojca) jak i zgłoszenia otrzymania darowizny do urzędu skarbowego, to sama okoliczność przekazania tych środków do rąk własnych obdarowanej oraz jej własna wpłata na rachunek bankowy, nie jest wystarczająca do zakwestionowania prawa do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ust. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn. więcej »
  • 27-12-2016Zasady opodatkowania spadków i darowizn
    Otrzymanie darowizny lub nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem podatkowym. Jeżeli więc otrzymałeś darowiznę lub nabyłeś spadek, sprawdź, czy przysługuje Ci zwolnienie z podatku. więcej »
  • 15-10-2015Darowizna dla żonatego syna
    Pytanie: W najbliższym czasie mam zamiar kupić mieszkanie. Na ten cel rodzice postanowili przekazać mi pieniądze w formie darowizny. Jestem żonaty i nie mam podpisanej umowy majątkowej z żoną. Pieniądze rodzice zamierzają przekazać przelewem na mój osobisty rachunek bankowy. Czy w zaistniałej sytuacji darowizna będzie zwolniona z podatku? Czy muszą być spełnione dodatkowe warunki? więcej »
  • 04-04-2014Darowizna mieszkania przez siostrę przyrodnią
    Pytanie: Moja siostra zamierza darować mi mieszkanie. Siostra miała innego ojca, po jego śmierci nasza wspólna matka powtórnie wyszła za mąż i moim biologicznym ojcem jest inny mężczyzna. Czy w tym przypadku ja wraz z siostrą zaliczamy się do I grupy podatkowej (rodzeństwo) oraz co za tym idzie, w świetle obowiązujących przepisów, możemy w obecności notariusza sporządzić umowę darowizny, co będzie skutkowało zniesieniem obowiązku zgłoszenia darowizny mieszkania, złożenia deklaracji i wniesienia opłaty podatkowej? więcej »
  • 28-03-2014NSA: Zasiedzenie też zwalnia z podatku od spadków i darowizn
    Z uzasadnienia: Art. 4a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn należy rozumieć w ten sposób, że - inaczej niż w Kodeksie cywilnym - na gruncie ustawy o podatku od spadków i darowizn w drodze zasiedzenia możliwe jest nabycie nieruchomości od poprzednich właścicieli. Stąd też dla ustalenia, czy nabycie w drodze zasiedzenia własności rzeczy podlega zwolnieniu od podatku od spadków i darowizn, istotne jest to, kto był jej poprzednim właścicielem. więcej »
  • 20-12-2013Umowa nieodpłatnej renty a podatek od spadków i darowizn
    Pytanie: Po śmierci męża, który był wspólnikiem spółki jawnej, udziały objął jeden z dwóch moich synów. Aktualnie spółka przynosi dochody i w związku z tym syn czuje się w obowiązku przekazywania mi części dochodów w formie nieodpłatnej renty, która zostałyby ustanowiona w formie aktu notarialnego. Wysokości renty byłaby zależna od dochodu uzyskiwanego przez syna. Czy będę musiała płacić podatek od pieniędzy otrzymywanych z tego tytułu? więcej »
  • 13-12-2013Darowizna do rąk własnych a zwolnienie dla najbliższej rodziny
    Użyte w art. 4a ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od spadków i darowizn wyrażenie „udokumentowanie - w przypadku gdy przedmiotem nabycia tytułem darowizny lub polecenia darczyńcy są środki pieniężne (...) - ich otrzymanie dowodem przekazania na rachunek bankowy nabywcy” należy rozumieć w ten sposób, że dowód ten dokumentuje dokonanie wpłaty lub przelewu środków pieniężnych, będących przedmiotem czynności prawnej darowizny (art. 888 § 1 Kodeksu cywilnego), przez darczyńcę na rachunek obdarowanego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 27-06-2013Powołanie się na pożyczkę otrzymaną od najbliższej rodziny. Skutki w PCC
    Przychody z nieujawnionych źródeł obciążone są stawką 75%. W rezultacie podatnicy, którzy muszą udowodnić źródło pochodzenia swych dochodów, często powołują się na fakt otrzymania pożyczki od najbliższej rodziny, które to zdarzenie miało niby mieć miejsce w takim okresie, kiedy w grę wchodzi już przedawnienie zobowiązania podatkowego. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »