Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Nabycie nieruchomości

  • 19-03-2018PIT: Rozwiązane umowy dożywocia oznacza powtórne nabycie?
    Gdy następuje rozwiązanie umowy o dożywocie, wówczas z jednej strony następuje przeniesienie własności nieruchomości z powrotem na dożywotnika, a z drugiej strony powoduje wygaśnięcie prawa dożywocia. Rodzi więc skutek rzeczowy w postaci przeniesienia własności nieruchomości na dożywotnika, co należy potraktować jako nabycie nieruchomości przez dożywotnika. Zatem bieg pięcioletniego terminu, w odniesieniu do sprzedaży ww. nieruchomości, należy liczyć od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło rozwiązanie umowy dożywocia - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 22-11-2016Nabycie nieruchomości w zamian za dożywotnią rentę: Źródło i koszty uzyskania przychodu
    Pytanie: Między mną i moją małżonką obowiązuje ustrój ustawowej wspólności majątkowej. Wuj małżonki planuje nam przekazać prawo własności nieruchomości, którą nabył w listopadzie 2015 r., w zamian za dożywotnią rentę wypłacaną w określonej kwocie miesięcznie do dnia śmierci wuja. Wuj będzie zamieszkiwał w nieruchomości do dnia swojej śmierci. My będziemy opłacali czynsz oraz opłaty eksploatacyjne, natomiast wuj będzie wpłacał nam co miesiąc określoną w umowie kwotę w zamian za możliwość zamieszkiwania w nieruchomości. Czy powstanie przychód w PIT od wpłacanych przez wuja kwot? Czy czynsz i opłaty będą stanowiły koszt uzyskania przychodu? więcej »
  • 09-11-2016Będzie nowa ulga w PCC dla młodych małżeństw?
    Interpelacja nr 6692 do ministra finansów w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych z tytułu nabycia nieruchomości więcej »
  • 12-01-2016Ulga mieszkaniowa w podatku od spadku i darowizn: Sąd nie zastąpi notariusza
    Pytanie: Od 2003 r. sprawowałam opiekę nad chorą na Alzheimera ciocią (dalsza rodzina - III grupa podatkowa). Gdy choroba znacznie się nasiliła zostałam ustanowiona opiekunem prawnym nad całkowicie ubezwłasnowolnioną ciocią - postanowienie uprawomocniło się 10 października 2008 r. Opiekę tę sprawowałam bez przerwy - do dnia jej śmierci, tj. do dnia 24 lutego 2015 r. Na podstawie testamentu otrzymałam jej mieszkanie. Czy będzie przysługiwała mi ulga mieszkaniowa, o której mowa w art. 16 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku od spadków i darowizn? więcej »
  • 31-12-2014WSA. Umowa małżeńska a nabycie nieruchomości
    Z uzasadnienia: Umowa majątkowa rozszerzająca wspólność ustawową (art. 47 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego) jest czynnością prawną organizacyjną, której przedmiotem jest regulacja majątkowoprawnych stosunków małżonków. Włączenie do majątku małżonków, w drodze umowy rozszerzającej ustawową wspólność majątkową, nieruchomości stanowiącej majątek odrębny jednego małżonka nie jest nabyciem tej nieruchomości w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT przez drugiego małżonka. więcej »
  • 24-09-2013Podatek od umowy dożywocia przy wspólności majątkowej małżeńskiej
    Z uzasadnienia: Z uwagi na wspólność majątkową, nie można wyodrębnić udziałów, które podatniczka oraz - odrębnie - jej mąż posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie, to nie można też przyjąć, że pięcioletni termin biegnie od daty nabycia nieruchomości w drodze spadku. Tym samym nie można było przyjąć, że pięcioletni termin biegnie w części od daty nabycia części nieruchomości w drodze spadku. Zatem, jeżeli od wspólnego z mężem kupna domu do zawarcia umowy dożywocia minęło ponad pięć lat, to podatniczka nie musi płacić PIT. więcej »
  • 04-02-2013Sprzedaż nieruchomości w 2013 r. a podatek PIT
    Podatek dochodowy od osób fizycznych (zwany dalej PIT) płaci się w przypadku: uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej, prawa wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie. więcej »
  • 15-06-2011Nabycie nieruchomości w drodze licytacji a PCC
    Umowy sprzedaży rzeczy w postępowaniu egzekucyjnym lub upadłościowym nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji z 2 czerwca 2011 r. nr IPTPB2/415-150/11-4/KR. więcej »
  • 22-02-2010Odpłatne zbycie nieruchomości – opodatkowanie przychodu (dochodu)
    Ministerstwo Finansów udostępniło podatnikom poradnik dotyczacy opodatkowania przychodu (dochodu) z odpłatnego zbycia nieruchomości. Ponieważ odpłatne zbycie nieruchomości i jego skutki podatkowe rodzą wiele pytań, publikujemy informacje ministersrstwa, które będą na pewno dobrym wstępem do dokładnego poznania tej tematyki. więcej »
  • 10-08-2009Zakup, sprzedaż i wniesienie aportem lokalu użytkowego a podatek VAT
    Pytania podatnika: Czy podatnik w związku z transakcją zakupu lokalu użytkowego na cele prowadzonej działalności gospodarczej będzie mógł odliczyć podatek VAT w oparciu o art. 86 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy istnieje możliwość sprzedaży ww. lokalu użytkowego za 10 lat od momentu jego nabycia bez podatku VAT w myśl art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o podatku od towarów i usług? Czy w związku z wniesieniem tegoż lokalu użytkowego aportem do spółki prawa handlowego w okresie 2-3 lat po rozpoczęciu prowadzenia działalności gospodarczej czynność ta będzie podlegała opodatkowaniu? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »