Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Moment powstania przychodu

  • 16-09-2015Ujęcie bonu w przychodach podatkowych
    Pytanie: Świadczę usługi gastronomiczne na rzecz klientów indywidualnych, jak i większych grup. Jednym z elementów prowadzonej przeze mnie akcji marketingowej jest sprzedaż bonów na realizację określonych w usług w terminie nie dłuższym niż 1 rok. Czy sprzedaż bonów, które uprawniają do otrzymania konkretnie wybranej przez klienta usługi gastronomicznej generuje przychód w rozumieniu art. 12 ust. 3 ustawy o CIT? więcej »
  • 23-06-2015Moment powstania przychodu: Sprzedaż udziałów a płatność w ratach
    Z uzasadnienia: w przypadku gdy strony umowy sprzedaży udziałów ustalą, że zapłata z tytułu tej sprzedaży nastąpi w ratach, to dopiero w terminach płatności poszczególnych rat podatnik uzyskuje roszczenie żądania zapłaty danej raty. Zatem przychodem należnym w danym roku podatkowym będą tylko te kwoty, których terminy płatności przypadają w tym roku podatkowym. więcej »
  • 13-03-2015Moment powstania przychodu z najmu
    Pytanie: Zawarłem umowę najmu nieruchomości, będącą moją własnością, ze spółką z o.o. W umowie najemca zobowiązał się do zapłaty czynszu, który będzie płatny z góry w terminie do 5-tego każdego miesiąca. Rozpocząłem osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku. Czy osiągnięcie przychodu z art. 9 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oznacza rzeczywiste otrzymanie pierwszego czynszu, czy wymagalność pierwszego czynszu? więcej »
  • 27-02-2015Moment powstania przychodu. Zaliczka czy płatność za częściowo wykonaną usługę?
    Z uzasadnienia: Jeżeli z umowy wynika, że zapłata będzie uiszczana po zakończeniu kolejnych etapów robót budowlanych, wówczas przychody będą powstawały w terminie wykonania danego etapu tych robót. Nie będzie to wtedy w istocie zaliczka, nawet gdyby tak właśnie została przez strony nazwana. więcej »
  • 17-11-2014Moment powstania przychodu ze sprzedaży vouchera
    Voucher nie jest rzeczą ani prawem majątkowym, nie mieści się także w pojęciu „usługa”. Jest jedynie dokumentem, który poświadcza przysługujące jego posiadaczowi uprawnienia, np. do nabycia w oznaczonym terminie pewnego świadczenia (lub zakupu towaru). Należy zatem uznać, że wydanie (sprzedaż) vouchera nie jest wydaniem towaru ani świadczeniem usługi. więcej »
  • 12-11-2014Obniżenie procentu udziału w zysku spółki a korekta PIT-36L
    Art. 14 ust. 1i ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zmienia generalnej zasady, o której mowa w art. 14 ust. 1 tej ustawy, iż w przypadku uzyskiwania przychodu z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy, opodatkowaniu podlega przychód należny. Wskazuje on tylko, że otrzymanie zapłaty (wypłata dywidendy) jest najpóźniejszym momentem powstania tego przychodu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 04-11-2014Moment powstania przychodu z dzierżawy
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca prawidłowo przyjmuje, że poza pierwszym rokiem obowiązywania umowy okresem rozliczeniowym dla przychodu uzyskiwanego z tytułu czynszu za dzierżawę w przypadku, gdy umowa obowiązuje przez pełny rok kalendarzowy jest okres 1 roku kalendarzowego, a tym samym za datę powstania przychodu podatkowego uznaje się ostatni dzień okresu rozliczeń przyjętego przez strony w umowie, bez względu na dzień wystawienia faktury i datę zapłaty czynszu przez najemcę, tj. 31 grudnia danego roku obowiązywania umowy? więcej »
  • 09-07-2014Otrzymanie zaliczki na świadczone usługi a moment powstania przychodu
    Pytanie: Zgodnie z ustną umową kontrahenci dokonują wpłat na poczet przyszłego świadczenia usług. Wpłacane kwoty stanowią zazwyczaj 100% świadczenia należnego z tytułu tych usług. Fakt otrzymania „wpłaty” potwierdzany jest dla celów VAT wystawieniem faktury zaliczkowej, która zazwyczaj opiewa na 100% wartości świadczenia. Czy dla celów PIT przychód powstanie w dacie wystawienia faktury zaliczkowej? Jeśli nie, to czy przy braku wystawiania faktury końcowej należy przyjąć, iż usługa została wykonana w momencie uzgodnionym między stronami - np. wysyłki dokumentów i wystarczy potwierdzenie tego faktu wystawieniem dowodu wewnętrznego? więcej »
  • 09-07-2014Wystawienie faktury przed wykonaniem usługi a moment powstania przychodu
    Pytanie podatnika: W którym miesiącu spółka powinna rozpoznać przychód dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z wykonaniem usługi, w stosunku do której wystawiona zostanie faktura przedwczesna? więcej »
  • 25-06-2014NSA: Faktura korygująca nie wpływa na datę powstania przychodu
    NSA w wyroku z 25 kwietnia 2014 r. (sygn. II FSK 4/13) uznał, że wystawienie faktury korygującej w związku ze zwrotem towarów, w żaden sposób nie wpływa na datę powstania przychodu, koryguje jedynie jego wysokość. Faktura korygująca, wystawiona z powodu obniżenia, ale także w przypadku podwyższenia, ceny poniesionej na rzecz określonego kontrahenta, powinna zostać uwzględniona w okresie rozliczeniowym, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu dokonania sprzedaży towaru. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »