Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » metoda degresywna

  • 04-10-2016Amortyzacja jako jedno z podstawowych narzędzi optymalizacji podatkowej
    Istota i znaczenie amortyzacji w planowaniu kosztów  Istotą amortyzacji jest rozłożenie w czasie wydatku, który został poniesiony na zakup lub wytworzenie środka trwałego. Nakłady te są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów poszczególnych okresów rozliczeniowych przez odpisy amortyzacyjne. więcej »
  • 30-05-2016Amortyzacja środków trwałych. Na czym polega metoda degresywna?
    Możliwość zastosowania degresywnej amortyzacji wprowadza przepis art. 16k ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r., poz. 851, z późn. zm., dalej: ustawa o CIT). Zobaczmy, na czym polega ta metoda i kiedy warto z niej korzystać. więcej »
  • 07-02-2013Amortyzacja środków trwałych dla celów bilansowych
    Odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia wartości początkowej środka trwałego na ustalony okres amortyzacji. Mówi o tym art. 32 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 z późn. zm.). więcej »
  • 16-11-2011Amortyzacja środka trwałego: Jednorazowy odpis a metoda degresywna
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wprowadził do ewidencji środków trwałych łódź motorową o wartości 676.321,28 zł. Łódź została zakwalifikowana do grupy 7, podgrupy 77, rodzaj 770 Klasyfikacji Środków Trwałych, tj. pozostałe jednostki pływające. W roku 2010 dokonano jednorazowego odpisu amortyzacyjnego w kwocie 323.587,70 zł. W latach następnych Wnioskodawca wybrał degresywną metodę amortyzacji. Czy zastosowany sposób amortyzacji (w pierwszym roku amortyzacja jednorazowa, a w kolejnych latach amortyzacja degresywna) jest prawidłowy? więcej »
  • 24-06-2010Amortyzacja samochodu metodą degresywną
    Pytanie podatnika: Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu roku podatkowego 2010 i następnych lat podatkowych, od miesiąca marca 2010 r. odpisów amortyzacyjnych naliczanych według metody degresywnej przy 20% stawce amortyzacyjnej podwyższonej o współczynnik 2, o której to mowa w art. 22k ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - od wartości początkowej samochodu ciężarowego ustalonej przez Spółkę na kwotę 53.270,49 zł? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »