Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Menedżer

  • 09-10-2017Kiedy menedżer możne być uznany za podatnika VAT? - interpretacja ogólna MF
    Jeżeli analiza danej umowy cywilnoprawnej (stosunku prawnego) pomiędzy zarządzającym a spółką wykaże, że spełnione są wszystkie trzy warunki (dot. warunków wykonywania czynności, wynagrodzenia oraz odpowiedzialności zlecającego wobec osób trzecich) to zarządzającego nie można uznać za podatnika VAT. Jednocześnie brak spełnienia któregokolwiek warunku oznacza, że zarządzający występuje w charakterze podatnika VAT – wyjaśnił Minister Finansów. więcej »
  • 21-04-201770 proc. menedżerów zapowiada redukcję kosztów w swoich firmach
    W trakcie kolejnych dwóch lat 71 proc. polskich menedżerów w dużych firmach zamierza zarządzić redukcję kosztów we wszystkich działach swoich firm – wynika z nowego raportu pn. „Thriving in uncertainty. Deloitte’s first biennial cost survey: Cost improvement practices and trends in Europe”, przygotowanego przez firmę doradczą Deloitte. więcej »
  • 05-07-2016Kiedy czynności wykonywane w ramach kontraktu menedżerskiego podlegają VAT?
    Przy zawieraniu kontraktu menedżerskiego należy zwrócić uwagę na postanowienia umowne. Od tego, jak ukształtujemy stosunek prawny, zależeć będzie status menedżera na gruncie podatku od towarów i usług. więcej »
  • 14-03-2014Studia podyplomowe w kosztach uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Czy wobec zaistniałej potrzeby dokształcania jako manager firmy Wnioskodawczyni może zaliczyć opłatę za studia podyplomowe w koszty uzyskania przychodu? więcej »
  • 06-12-2013Opodatkowanie i oskładkowanie przychodów z kontraktu menedżerskiego
    Menedżer może zarządzać przedsiębiorstwem między innymi na podstawie kontraktu menedżerskiego. Kontrakt taki jest nienazwaną umową cywilnoprawną, która na gruncie prawa cywilnego ma przede wszystkim cechy umowy zlecenia, choć pojawiają się w niej również elementy umowy rezultatu. W świetle przepisów podatkowych przychody z kontraktu menedżerskiego stanowią przychody z działalności wykonywanej osobiście. Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje zaś, że umowa kontraktu menedżerskiego ma zwykle charakter umowy zlecenia, i nawet w sytuacji, gdy jest zawierana w ramach działalności gospodarczej, stanowi tzw. inny tytuł do ubezpieczenia. więcej »
  • 04-10-2013Kontrakt menedżerski a podatek od towarów i usług
    Z uzasadnienia: Zważywszy na wskazane aspekty prowadzonej przez menedżera działalności gospodarczej, w ramach której zawarł on ze spółką, w której pełni równocześnie funkcję członka zarządu, kontrakt menedżerski o świadczenie usług w zakresie zarządzania, przewidujący zarówno brak podporządkowania wobec spółki, jak i ponoszenie pełnej odpowiedzialności za podejmowane przez siebie działania, należy skonstatować, że stosunek prawny łączący wnioskodawcę ze spółką nie nosił cech właściwych zarówno stosunkowi pracy, jak i stosunkowi do niego zbliżonemu, co uniemożliwia zastosowanie wyłączenia z VAT do kontraktu. więcej »
  • 06-05-2013Kontrakt menedżerski a opodatkowanie VAT
    Pytanie podatnika:  Czy usługi świadczone przez Wnioskodawcę na podstawie kontraktu menedżerskiego podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? więcej »
  • 12-02-2013Kontrakt menedżerski a opodatkowanie VAT
    Pytanie podatnika: Czy przychody z Umowy o świadczenie usług w zakresie zarządzania podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT? więcej »
  • 14-01-2013Laptop i komórka dla menedżera a przychód w PIT
    Z uzasadnienia: Skoro zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych , przychodem jest określone w kontrakcie wynagrodzenie za wykonywanie określonych czynności, jak również wartości otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, to wydatki uznane za elementy dodatkowego wynagrodzenia osoby zarządzającej spółką (w rozpatrywanym przypadku koszty, jakie spółka ponosi w związku z eksploatacją środków majątkowych udostępnionych zleceniobiorcom, tj. samochodów, komputerów i telefonów), stanowią przychody w rozumieniu art. 13 pkt 9 ustawy, a ich wielkość wpływa na kształt podstawy opodatkowania osoby zarządzającej spółką. Wskazane wydatki odpowiadają bowiem pracy menedżera wykonywanej na podstawie zawartej umowy o zarządzaniu przedsiębiorstwem. więcej »
  • 31-10-2012Menadżer zasiadający w zarządzie jako podatnik VAT
    Z uzasadnienia: Członek zarządu-menadżer działa w ramach struktury organizacyjnej zarządzanej spółki, nie ponosi on kosztów swej działalności, wynagrodzenie nie jest uzależnione od ekonomicznego ryzyka i działa on jedynie w imieniu i na rzecz zarządzanej spółki, która za jego działania ponosi odpowiedzialność za wyrządzoną szkodę osobom trzecim. Nie działa on zatem w warunkach ryzyka, niepewności, np. co do popytu, konkurencji, czy ostatecznego rezultatu własnego przedsiębiorstwa. Nie wykonuje swojej działalności w swoim imieniu i na własny rachunek lecz w imieniu zarządzanej spółki. Zatem, osoby pełniące obowiązki członków zarządów spółek na podstawie kontraktów menedżerskich nie są podatnikami na gruncie VAT. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »