Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » małżonkowie

  • 08-05-2019Podatek od sprzedaży samochodu przed upływem 6 miesięcy
    Pytanie: Samochód został zakupiony 22 kwietnia 2011 r. na nazwisko męża. Wnioskodawczyni nie miała rozdzielności majątkowej. Przed śmiercią męża, mąż umową darowizny przekazał Wnioskodawczyni ww. pojazd. Czy Wnioskodawczyni musi zapłacić podatek od sprzedaży w dniu 4 sierpnia 2018 r. samochodu osobowego, dokonanej do pół roku od daty nabycia (darowizna) w dniu 22 kwietnia 2018 r.? więcej »
  • 29-04-2019Najem nieruchomości przez małżonków a limit zwolnienia podmiotowego w VAT
    Pytanie: Czy w odniesieniu do oddania przez Wnioskodawczynię wraz z mężem w odpłatny najem dzierżawę Nieruchomości gruntowej zabudowanej wchodzącej w skład małżeńskiej wspólności majątkowej limit zwolnienia podmiotowego, o którym mowa w art. 113 ust. 1 ustawy VAT, tj. na podstawie wartości sprzedaży, która nie przekracza łącznie w poprzednim roku podatkowym kwoty 200.000 zł, należy liczyć łącznie do wynajmujących małżonków, czy do każdego z małżonków osobno? więcej »
  • 04-02-2019Wynajem przez małżonków mieszkania z garażem - VAT i kasa fiskalna
    Pytanie: Małżonkowie nabyli do współwłasności majątkowej lokal mieszkalny z garażem w stanie deweloperskim. Lokal i garaż zostaną wynajęte w ramach najmu prywatnego. Lokal mieszkalny zostanie wynajęty zgodnie z jego przeznaczeniem na cele mieszkalne, a garaż jako pomieszczenie użytkowe. Czy podatnik może sam bez żony rozliczać należny podatek VAT? Czy podatnikowi przysługuje prawo odliczenia VAT od zakupu garażu? Czy podatnikowi przysługuje prawo do korzystania ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowania kasy rejestrującej? więcej »
  • 30-01-2019Zwrot VAT z faktury zaliczkowej otrzymanej przed rejestracją działalności
    Pytanie: Czy Wnioskodawczyni może ubiegać się o zwrot podatku naliczonego wynikającego z otrzymanych już faktur zaliczkowych, a potem z faktury końcowej dotyczących zakupu lokalu niemieszkalnego wraz z wyposażeniem w sytuacji gdy w danym okresie rozliczeniowym nie wykona czynności opodatkowanych na terytorium kraju oraz dostawy towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju? więcej »
  • 16-01-2019Przekazanie środków do majątku wspólnego a podatek od darowizny
    Pytanie: Wnioskodawczyni wraz z mężem kupiła nieruchomość, która weszła w skład ich majątku wspólnego. Środki na zakup nieruchomości pochodziły w znacznej części z darowizny, którą otrzymał mąż Wnioskodawczyni od swojej matki. W akcie notarialnym kupna mieszkania znajduje się zapis mówiący o tym, że małżonek dokonuje nakładu otrzymanych środków pieniężnych od matki na rzecz majątku wspólnego. Czy Wnioskodawczyni powinna dokonać zgłoszenia darowizny do urzędu skarbowego, mimo iż nie było fizycznego przelewu środków finansowych? więcej »
  • 13-12-2018Podział firmowego majątku małżonków a VAT
    Zgodnie z art. 31 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego w momencie zawarcia małżeństwa między małżonkami, z mocy ustawy powstaje wspólność majątkowa. Obejmuje ona przedmioty majątkowe nabyte w trakcie trwania małżeństwa przez oboje małżonków lub jednego z nich. Przedmioty majątkowe niebędące wspólnością majątkową stanowią majątek osobisty każdego z małżonków. Ze względu na takie ścisłe rozgraniczenie to z jakiego majątku pochodziły środki na działalność gospodarczą ma bardzo istotne znaczenie. więcej »
  • 27-11-2018Amortyzacja środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
    Pytanie: Wnioskodawca otrzymał od żony w formie darowizny przedsiębiorstwo. Wnioskodawca z żoną posiadają wspólność majątkową. Żona Wnioskodawcy po przekazaniu przedsiębiorstwa zlikwidowała działalność. Czy otrzymane w darowiźnie środki trwałe mogą być wprowadzone do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy dokonywane w firmie żony? Czy dokonane odpisy amortyzacyjne będą stanowiły koszty uzyskania przychodu w działalności prowadzonej przez Wnioskodawcę? więcej »
  • 16-10-2018WSA. Sprzedaż nieruchomości po podziale majątku a PIT
    Z uzasadnienia: Skoro z uwagi na wspólność majątkową nie można wyodrębnić udziałów, które małżonkowie posiadali w chwili nabycia nieruchomości w małżeństwie i przyjmuje się, że małżonkowie nabyli prawo majątkowe wspólnie w całości, to nie można liczyć terminu nabycia, określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych., od daty ustania ustawowej majątkowej wspólności małżeńskiej bądź daty następującego w następstwie ustania tej wspólności podziału majątku dorobkowego. więcej »
  • 10-09-2018Darowizna między małżonkami w separacji bez podatku
    Przepisy ustawy o podatku od spadków i darowizn nie zawierają odrębnych, szczególnych postanowień o zakresie praw małżonków w separacji. Tym samym nie różnicują ich od praw przysługujących małżonkom. Dlatego orzeczenie separacji małżonków pozostaje okolicznością obojętną dla możliwości skorzystania przez nich ze zwolnienia określonego w art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na zapytanie poselskie. więcej »
  • 29-08-2018Podatki 2018: Limit na ryczałt od najmu dotyczy obojga małżonków
    Okoliczność, że jeden z małżonków korzysta z opodatkowania na ogólnych zasadach według skali podatkowej, nie oznacza, że nie osiąga przychodów z tytułu umowy najmu, dzierżawy zawieranej poza działalnością gospodarczą, które podlegają uwzględnieniu w limicie przychodów w wysokości 100 000 zł. Przepisy nie stanowią, że w limicie tym uwzględnia się wyłącznie przychody z tytułu umowy najmu, dzierżawy, zawieranej poza działalnością gospodarczą, opodatkowane ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »