Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Majątek odrębny

  • 18-07-2018NSA. Wydatki na budowę domu męża wykluczają ulgę w PIT
    Z uzasadnienia: W przypadku małżonków każdy z nich jest odrębnym podatnikiem, a jednym z warunków zastosowania zwolnienia jest poniesienie wydatków na budowę własnego budynku mieszkalnego, stanowiącego własność lub współwłasność podatnika. Tym samym niedopuszczalna jest taka wykładnia przepisu dotyczącego zwolnienia z opodatkowania, która pozwalałaby na uznanie, że z samego tylko faktu pozostawania w związku małżeńskim podatnik staje się współwłaścicielem gruntu będącego własnością drugiego z małżonków, na którym wybudowany został budynek mieszkalny, nawet jeżeli oboje będą w nim realizować cele mieszkaniowe. więcej »
  • 07-05-2018Rozszerzenie wspólności małżeńskiej nie stanowi nabycia nieruchomości
    Pytanie: W 2015 roku małżeńską umową majątkową rozszerzono małżeńską wspólność ustawową o majątki osobiste. Czy uzyskany przychód ze sprzedaży działki w 2017 r. podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, jeśli działka była częścią nieruchomości wniesionej w ramach umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzenia wspólności majątkowej z dawnego majątku osobistego żony? więcej »
  • 20-01-2017NSA. Sprzedaż udziału w nieruchomości przekazanego do majątku odrębnego małżonka
    Definiując pojęcie „nabycia” nieruchomości lub udziału w nieruchomości, o których stanowi art. 10 ust. 1 pkt 8) lit. a) ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, w przypadku ich darowizny z majątku objętego wspólnością ustawową małżeńską do majątku osobistego (odrębnego) jednego z małżonków, w sytuacji dalszego trwania tej wspólności, należy odwoływać się do przepisów i zasad ich wykładni wynikających z Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 28-10-2015Ryczałt. Najem mieszkania stanowiącego odrębny majątek małżonków
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest współwłaścicielem w udziale wynoszącym 1/2 części lokalu mieszkalnego, stanowiącego odrębną własność. Właścicielem pozostałej części jest jej mąż. Małżonkowie nabyli ww. mieszkanie będąc stanu wolnego. Nie zawierali umów majątkowych małżeńskich rozszerzających wspólność majątkową. Czy przychody osiągane przez małżonków z tytułu najmu przedmiotowego lokalu będą mogły być opodatkowane w całości przez jednego z małżonków, po złożeniu stosownych oświadczeń? więcej »
  • 23-09-2015Budowa budynku na gruncie małżonka a ulga mieszkaniowa w PIT
    Pytanie: Czy mam prawo do skorzystania ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tzw. ulga mieszkaniowa) dla dochodów pochodzących ze sprzedaży mieszkania (majątek osobisty) w pełnym zakresie z uwagi na to, że przychody z jego zbycia zostały w całości wydatkowane na własne cele mieszkaniowe w postaci budowy mieszkania we wspólnym domu rodzinnym? Działka, na której został wybudowany budynek stanowi majątek odrębny małżonki i została nabyta w drodze darowizny. więcej »
  • 14-05-2012Opodatkowanie przychodów z najmu przez jednego z małżonków
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji, gdy mieszkanie będące przedmiotem najmu należy do majątku odrębnego Wnioskodawczyni, Ona oraz mąż mają składać corocznie wspólne oświadczenie, czy też zastosowanie w sytuacji Wnioskodawczyni i Jej męża ma art. 9 ust. 1 i art. 21 ust.1a ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne? więcej »
  • 20-05-2010Najem majątku odrębnego w małżeństwie
    Pytanie podatnika: Czy należy złożyć oświadczenie, iż przychody z najmu w roku podatkowym opodatkowane będą w całości przez jednego z małżonków? więcej »
  • 30-11-2009Orzecznictwo NSA: Budowa na działce męża zwalnia od podatku
    Jeżeli małżonkowie dla zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych wspólnie podejmują inwestycje określone w art. 21 ust 1 pkt 32 lit. a) tiret 4 updof na gruncie bądź w budynku stanowiącym majątek odrębny jednego z nich, które są finansowane z dochodu uzyskanego z odpłatnego zbycia wspólnej rzeczy lub prawa wymienionych w art. 10 ust 1 pkt 8 tej ustawy, to wolny od podatku dochodowego jest przychód uzyskany z tej sprzedaży przez każdego z małżonków. więcej »
  • 29-05-2009Wspólny limit dla małżonków
    Pytanie podatnika: Czy kwota limitu 4.000 euro dotyczy obojga małżonków? Czy każdemu z nas przysługuje oddzielny limit? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »