Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Lokal użytkowy

  • 28-11-2018VAT: Dokumentowanie usługi wynajmu lokalu użytkowego
    Pytanie: Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT i prowadzi firmę jednoosobową. W sierpniu br. nabył prywatnie lokal użytkowy ze środków własnych i na własne nazwisko. Wnioskodawca, poza działalnością gospodarczą, rozpoczął prywatnie wynajem wskazanej nieruchomości na cele użytkowe (niemieszkalne). Czy dla celów VAT, przychód z najmu prywatnego należy połączyć z przychodami z działalności i opodatkować odpowiednią stawką (w tym przypadku 23%) oraz czy należy wystawić fakturę? więcej »
  • 05-06-2018Większa ochrona dla nabywców mieszkań i domów?
    Przepisy dotyczące ochrony praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego zostaną znowelizowane. Projektodawcy zapowiadają zwiększenie ochrony nabywców na rynku pierwotnym oraz poprawę bezpieczeństwa obrotu prawnego. więcej »
  • 21-05-2018Odsetki od kredytu na zakup lokalu jako koszt firmowy
    Pytanie: Wnioskodawczyni - osoba nieprowadząca działalności gospodarczej zakupiła lokal usługowy od dewelopera, na który zaciągnęła kredyt hipoteczny. Zamiarem Wnioskodawczyni jest jednak rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej pod koniec 2018 r. lub w 2019 r. Po rozpoczęciu zamierza wskazany lokal przekazać z majątku prywatnego do majątku firmowego oraz wpisać do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Czy Wnioskodawczyni może rozliczyć odsetki od ww. kredytu jako koszty uzyskania przychodów w jej firmie? więcej »
  • 10-01-2018Termin złożenia zgłoszenia VAT-R
    Pytanie: Wnioskodawca w 2018 roku planuje wraz z żoną, która jest czynnym podatnikiem VAT zakup nieruchomości - lokalu użytkowego, który jest i będzie wynajmowany. Obecny właściciel lokalu zawarł umowę najmu na czas nieokreślony. Czy Wnioskodawca może zarejestrować się jako podatnik VAT czynny przed zakupem nieruchomości? więcej »
  • 06-12-2017Sprzedaż lokalu użytkowego z gruntem a zwolnienie z VAT
    Pytanie: Czy Wnioskodawca może dokonać sprzedaży lokalu niemieszkalnego wraz z częścią współwłasności działki gruntu nabytego na podstawie umowy - aktu notarialnego (sprzedaży lokalu niemieszkalnego) przy zastosowaniu zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT? więcej »
  • 19-07-2017Podnajem lokalu użytkowego a prawo do zwolnienia podmiotowego VAT
    Pytanie: Wnioskodawczyni, jej mąż oraz teść są współwłaścicielami lokalu użytkowego. Na mocy porozumienia lokal pozostaje bezpłatnie do wyłącznej dyspozycji Wnioskodawczyni. W lokalu tym Wnioskodawczyni prowadzi działalność. Wnioskodawczyni ma zamiar podnająć jego część innemu przedsiębiorcy. Czy z uwagi na fakt, że wartość sprzedaży dokonanej przez Wnioskodawczynię nie przekroczyła w 2016 r. 200 tyś. zł netto, czynszu z podnajmu powinien zostać opodatkowany VAT? więcej »
  • 04-10-2016WSA. VAT przy refakturowaniu mediów związanych z usługą najmu lokalu
    Z uzasadnienia: Postanowienia umowne mają znaczenie przy rozpatrywaniu kwestii złożoności dostaw mediów i usługi najmu, jeżeli podstawą tych uzgodnień były względy ekonomiczne (przykładowo zapisy umowne oparto na rzeczywistych kryteriach zużycia mediów). Dlatego też w przypadku usługi najmu, przepis art. 29a ust. 1 ustawy o VAT należy tak interpretować, że opłaty wynikające z eksploatacji lokali przez najemcę, tj.: za energię cieplną, dostawę wody, odbiór ścieków i wywóz nieczystości powinny być ujmowane do podstawy opodatkowania jako składniki czynszu z tytułu usługi najmu, chyba że z umowy najmu zawartej pomiędzy wynajmującym a najemcą wynika jednoznacznie, że opłaty te (wszystkie lub niektóre) są regulowane przez najemcę na rzecz wynajmującego w sposób odrębny. więcej »
  • 28-06-2016Wydatki na remont lokalu jako koszt uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą w lokalu, który dostała aktem darowizny, jako lokal użytkowy i mieszkalny. W lokalu konieczne było przeprowadzenie remontu. Wymieniono okna i podłogi na piętrze oraz podłogi w sanitariacie na parterze, pomalowano ściany oraz położono nową warstwę papy na dachu. Przeprowadzone roboty budowlane miały charakter remontu w rozumieniu art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Czy wydatki poniesione na remont lokalu można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 15-06-2016NSA. Stawka VAT dla dostawy pomieszczeń gospodarczych
    „Lokalem użytkowym” w rozumieniu art. 41 ust. 12a ustawy o podatku od towarów i usług wyłączonym z pojęcia budownictwa objętego społecznym programem mieszkaniowym w ujęciu tego przepisu, są lokale niebędące samodzielnymi lokalami mieszkalnymi w rozumieniu art. 2 ust. 2 ustawy o własności lokali, które funkcjonalnie nie są przeznaczone do bezpośredniego zaspokajania „mieszkaniowych” potrzeb ludzi, w szczególności: piwnica, strych, komórka, garaż, gdy nie są przynależne do lokalu mieszkalnego, jako jego części składowe. więcej »
  • 01-06-2016Zwolnienie z VAT przy sprzedaży lokalu użytkowego wykorzystywanego w działalności
    Pytanie: W 1999 r. wraz z żoną nabyłem, prywatnie z majątku dorobkowego, lokal użytkowy. Przed zakupem w lokalu tym prowadziłem działalność gospodarczą, opodatkowaną ryczałtem. Nigdy nie byłem płatnikiem VAT. Lokal nie był wniesiony do rejestru środków trwałych. Po likwidacji działalności do dnia dzisiejszego lokal jest wynajmowany (ryczałt). W lokalu prowadziłem drobne prace remontowe, rozłożone w długim czasie. Wszystkie wydatki ponoszone były z prywatnych funduszy i nigdy nie stanowiły one kosztów działalności. Prowadzone prace remontowe nigdy nie przekroczyły 30% wartości lokalu. Czy sprzedając ww. lokal mogę korzystać ze zwolnienia z podatku od towarów i usług? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »