Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Lokal mieszkalny

  • 01-03-2017Zaniechanie poboru PIT od umorzonych należności mieszkaniowych
    Umorzone należności pieniężne związane z użytkowaniem lokalu mieszkalnego będą zwolnione z PIT. Chodzi o należności umorzone w latach 2016-2017 przez jednostki samorządu terytorialnego. więcej »
  • 01-02-2017Obowiązek rejestracji VAT przy wynajmie mieszkania
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wynajmuje lokal mieszkalny znajdujący się na terytorium Polski od lipca 2016 r., wynajem ma charakter wynajmu krótkotrwałego. Wartość sprzedaży nie przekroczy kwoty 150.000 zł. rocznie. W ramach przedmiotowego najmu podatnik współpracuje z holenderskim portalem internetowym, z którym ma podpisaną umowę w zakresie pośrednictwa w najmie owego lokalu. Czy w opisanym stanie faktycznym podatnik ma obowiązek złożyć zgłoszenia rejestracyjne VAT-R i VAT-R/UE? więcej »
  • 22-12-2016Zwolnienie z VAT wynajmu lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe
    Pytanie podatnika: Czy czynności wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz podmiotów prowadzących działalność gospodarczą, na cele prowadzonej przez nie działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług w zakresie wynajmowania lokali mieszkalnych na cele mieszkaniowe, będą korzystały ze zwolnienia z podatku od towarów i usług? Czy czynności wynajmu lokali mieszkalnych na rzecz podmiotów trzecich, nie dla celów prowadzonej przez nie działalności gospodarczej, na ich cele mieszkaniowe, będą korzystały ze zwolnienia z podatku od towarów i usług? więcej »
  • 06-12-2016Wydatki na remont mieszkania jako koszt podatkowy najmu
    Pytanie: Planuję przeznaczyć moje mieszkanie (odrębna własność) pod najem krótkotrwały lub gdy ta forma nie znajdzie zainteresowania, pod najem długotrwały. Najem będzie miał charakter incydentalny w zależności od chętnych. W związku z planowanym najmem poniosę wydatki na remont mieszkania. Czy przychody osiągane z tytułu krótkotrwałego najmu, które będą opodatkowane na zasadach ogólnych, będzie można przy wyliczeniu dochodu pomniejszyć o koszty ich uzyskania, takie jak: opłaty za media, czynsz płacony do wspólnoty, podatek od nieruchomości, ubezpieczenie, koszty wyposażenia, środki czystości i wydatki na remont? więcej »
  • 06-12-2016NSA. Zwolnienie z podatku darowizny pieniędzy na cele mieszkaniowe
    Z uzasadnienia: W hipotezie art. 4 ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn nie mieści się przeznaczenie pieniędzy na nabycie udziału w nieruchomości zabudowanej budynkiem wielomieszkaniowym. Przeznaczeniem środków z darowizny na cele mieszkaniowe nie jest nabycie udziału w nieruchomości budynkowej i podział quo ad usum budynku przez wydzielenie lokali jedynie do używania, bez ustanowienia odrębnej własności. więcej »
  • 02-11-2016Prawo do zwrotu VAT za materiały budowlane przy rozbudowie domu
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wraz z żoną rozpoczęli w 2014 r. rozbudowę istniejącego budynku mieszkalnego. Czy Wnioskodawca ma prawo do zwrotu niektórych wydatków poniesionych w związku z rozbudową pierwszego własnego mieszkania? Czy w świetle art. 20 ust. 3 pkt 3 lit. a ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi Wnioskodawca jako limit 100 m2 przyjmuje powierzchnię użytkową objętą rozbudową czy też całą powierzchnię użytkową budynku po rozbudowie? więcej »
  • 11-10-2016Zakup pierwszego mieszkania. Będą nowe ulgi podatkowe?
    Interpelacja nr 6121 do ministra finansów w sprawie opodatkowania zakupu pierwszego mieszkania więcej »
  • 11-10-2016PCC przy zamianie nieruchomości
    Pytanie podatnika: Małżonkowie zamierzają zawrzeć z córką i jej mężem umowę zmiany lokali mieszkalnych. Małżonkowie samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 74 m2. Rynkowa wartość lokalu wynosi 770 000 PLN. Natomiast córka z mężem są właścicielami samodzielnego lokalu mieszkalnego o powierzchni użytkowej 60,66 m2. Do lokalu przypisane jest prawo do korzystania na zasadach wyłączności do dwóch stanowisk garażowych. Wartość rynkowa lokalu wynosi 540.000 PLN. Czy od tej zamiany powinien zostać naliczony i zapłacony podatek od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 06-10-2016Działalność w mieszkaniu. Odliczenie VAT od wydatków na remont
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca obecnie prowadzi działalność gospodarczą polegającą na pracy biurowej w jednym z pomieszczeń zajmowanego mieszkania. Wnioskodawca planuje remont pomieszczenie wykorzystywanego do prowadzenia działalności polegający na wymianie drzwi wejściowych do pomieszczenia, nałożenie gładzi na ściany oraz sufit, malowanie ścian i sufitu. Czy podatek VAT za materiały oraz robociznę związane z remontem ww. pomieszczenia mogą zostać odliczone? więcej »
  • 27-07-2016Indywidualna stawka amortyzacyjna w prywatnym najmie
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wraz z żoną wynajmuje nabyte w maju 2008 r. mieszkanie. Czy Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów z najmu połowę miesięcznych odpisów amortyzacyjnych mieszkania wyliczonych według 10% stawki amortyzacyjnej, gdzie za wartość początkową mieszkania, stanowiącą podstawę odpisów amortyzacyjnych, przyjęto cenę nabycia mieszkania powiększoną o koszty notarialne i opłaty sądowe związane z wpisami do księgi wieczystej? więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »