Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Likwidacja spółki

  • 15-02-2018NSA: Przekazanie majątku wspólnikom w związku z likwidacją spółki a podatek CIT
    Jeśli spółka przekaże - w związku z likwidacją - majątek na rzecz wspólników, po stronie spółki powstanie przychód podatkowy, generujący dochód podlegający opodatkowaniu w rozumieniu art. 14a ust. 1 u.p.d.o.p. Po stronie spółki powstaje zobowiązanie (w związku z likwidacją) wobec wspólników, a jego uregulowanie następuje przez wykonanie świadczenia niepieniężnego, tj. wydanie składników majątku spółki na rzecz udziałowców. więcej »
  • 20-07-2017Niespłacone zobowiązania przy likwidacji spółki a przychód podatkowy
    Pytanie: Wnioskodawca, spółka z o.o. jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Wspólnicy spółki rozważają podjęcie decyzji o zakończeniu prowadzenia działalności. Czy wartość niespłaconych zobowiązań, które pozostaną w spółce na dzień zakończenia jej likwidacji i wykreślenia jej z KRS będą stanowić dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 30-11-2016NSA. Zwrot VAT po likwidacji spółki
    W świetle art. 133 § 1 Ordynacji podatkowej, likwidator, ustanowiony do przeprowadzenia uzupełniającego postępowania likwidacyjnego majątku pozostałego po spółce wykreślonej już z rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, nie jest stroną w postępowaniu podatkowym i - w związku z powyższym - nie jest uprawniony do wystąpienia do organu z żądaniem czynności zwrotu nadwyżki VAT, wykazanego w deklaracji zlikwidowanej spółki - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 22-11-2016WSA. Podział majątku likwidacyjnego spółki z o.o.
    Z uzasadnienia: Likwidacyjne wydanie majątku spółki nie jest stosunkiem umownym pomiędzy wierzycielem i dłużnikiem. Tylko taka relacja mogłaby stanowić o wystąpieniu przychodu. Jest to czynność techniczna będąca częścią procesu likwidacyjnego. Przeciwko opodatkowaniu ww. czynności przemawiają także względy celowościowe. Wydanie majątku jest ostatnią czynnością spółki związaną z jej mieniem. Przypisanie jej przychodotwórczego charakteru wymagałoby tworzenia w spółce rezerw pieniężnych na zapłatę podatku oraz opóźniałoby proces likwidacyjny. więcej »
  • 17-11-2016Konsekwencje w VAT rozwiązania spółki cywilnej między małżonkami
    Pytanie podatnika: Czy w związku z nieodpłatnym przekazaniem całego przedsiębiorstwa spółki cywilnej na rzecz jednego ze wspólników, który będzie kontynuował działalność prowadzoną dotąd przez spółkę, wystąpi obowiązek dokonania spisu, o którym mowa w artykule 14 ust. 5 ustawy o VAT i obowiązek zapłaty podatku VAT co do towarów wskazanych w artykule 14 ust. 1 ww. ustawy oraz czy wystąpi obowiązek zapłaty VAT co do towarów przekazanych wraz z przedsiębiorstwem? więcej »
  • 20-11-2015NSA. Przekazanie całego majątku spółki na rzecz jedynego wspólnika a przychód podatkowy
    Z uzasadnienia: Skoro wprost z przepisów prawa nie wynika, aby przekazania majątku likwidowanej spółki na rzecz jedynego wspólnika, w związku z jej likwidacją, powodowało powstanie po stronie spółki obowiązku podatkowego, nie można więc rozszerzać katalogu źródeł przychodu, o jakich mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o CIT, dla celów opodatkowania, tym bardziej, że wspólnik będzie zobowiązany w związku z powyższą czynnością zapłacić podatek dochodowy od osób prawnych, zaś spółka nie otrzyma niczego w zamian dokonując wyżej wymienionej, jednostronnej, nieodpłatnej czynności prawnej. więcej »
  • 09-11-2015Wspólne rozliczenie małżonków. Zakończenie działalności spółki nie świadczy o jej likwidacji
    Pytanie: Ja i moja żona otrzymaliśmy wezwanie do złożenia korekty zeznania podatkowego. Korekta dotyczy zmiany sposobu opodatkowania. Według US nie mogliśmy złożyć wspólnego zeznania podatkowego lecz indywidualne, ponieważ moja żona z działalności gospodarczej w spółce jawnej w likwidacji rozlicza się podatkiem liniowym. Dodam, że spółka zakończyła działalność 31 grudnia 2012 r. Krajowy Rejestr Sądowy nie dokonał wykreślenia spółki z rejestru z powodu braku podpisu drugiego ze wspólników pod jedną z uchwał dotyczących likwidacji spółki. Uchwała ta dotyczyła wzajemnych rozliczeń. Czy powinienem złożyć korektę wspólnego zeznania PIT-37? więcej »
  • 23-10-2015Zniesienie współwłasności nieruchomości wykorzystywanej w działalności jednego z małżonków
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca był wspólnikiem dwuosobowej spółki cywilnej. W 2004 r. wspólnicy nabyli nieruchomość na współwłasność, przy czym Wnioskodawca wraz z żoną posiadali 1/2 udziału we współwłasności (na prawach ustawowej wspólności majątkowej). Po likwidacji spółki zniesiono współwłasności nieruchomości w ten sposób, że cała nieruchomość została przyznana drugiemu współwłaścicielowi, a na rzecz Wnioskodawcy zasądzono spłatę tytułem wyrównania jego udziału, w pięciu ratach (solidarnie z żoną). Czy cały uzyskany przez Wnioskodawcę przychód z odpłatnego zniesienia współwłasności należy uznać jako przychód z działalności gospodarczej? więcej »
  • 30-09-2015Zbycie przedsiębiorstwa na rzecz wspólnika a VAT
    Pytanie podatnika: Czy zbycie przez spółkę cywilną na rzecz jednego ze wspólników przedsiębiorstwa podlegać będzie przepisom ustawy o podatku od towarów i usług i spowoduje powstanie obowiązku podatkowego spółki cywilnej w zakresie tego podatku? więcej »
  • 25-09-2015Ulga na złe długi. Uregulowanie zobowiązań po dniu likwidacji spółki cywilnej
    Pytanie podatnika: Do dnia 31 stycznia 2015 r. Wnioskodawca był wspólnikiem spółki cywilnej. Spółka jako dłużnik w okresie swojej działalności dokonywała zmniejszeń podatku naliczonego VAT w oparciu o art. 89b ust. 1 ustawy VAT. Jednak po likwidacji spółki należności wynikające z faktur objętych wcześniej korektą zostały uregulowane. Czy w przypadku uregulowania po dniu likwidacji działalności gospodarczej, tj. po 31 stycznia 2015 r. zobowiązań wynikających z faktur, z których skorygowano VAT naliczony można zwiększyć podatek naliczony na podstawie art. 89b ust. 4 ustawy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »