Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » lekarz

  • 29-12-2016Kasy fiskalne 2017: Nowe rozporządzenie ws. zwolnień z obowiązku ewidencji
    W Dzienniku Ustaw opublikowano nowe rozporządzenie dotyczące zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (fiskalnych). Przewidziano m.in. utrzymanie dotychczasowego limitu obrotu w wysokości 20 tys. zł, który pozwala niektórym podatnikom na zwolnienie. Zmiany obejmą natomiast prawników, doradców podatkowych oraz lekarzy. Nowe regulacje wejdą w życie już z początkiem 2017 r. więcej »
  • 31-10-2016Elektroniczne zaświadczenia lekarskie – MRPiPS szykuje zmiany
    W lipcu 2017 r. wprowadzony zostanie nowy sposób uwierzytelniania elektronicznych zaświadczeń lekarskich. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej planuje wprowadzić prostszą i tańszą metodę, która będzie sprowadzać się do potwierdzania danych poprzez system udostępniony przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Jednocześnie o rok przedłużony zostanie okres, kiedy można będzie korzystać z papierowych druków ZUS ZLA. więcej »
  • 10-08-2016Kiedy lekarz musi mieć kasę fiskalną?
    Pytanie podatnika: Czy lekarz nieprowadzący prywatnej lub grupowej praktyki lekarskiej, świadczący opiekę medyczną jako podmiot leczniczy w formie Niepublicznego Specjalistycznego Z.O.Z. korzysta ze zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy użyciu kasy fiskalnej przychodów za wizyty opłacone bezpośrednio przez pacjentów do czasu przekroczenia limitu 20 000,00 zł przychodu, a jeśli tak to, czy korzysta z tego zwolnienia pomimo, że przed jego przekroczeniem dokonał zakupu i fiskalizacji kasy? więcej »
  • 16-05-2016Kontrola skarbowa u lekarza a tajemnica medyczna
    Teza: Organy kontroli skarbowej nie są uprawnione do tego, by w trybie art. 155 § 1 o.p. w zw. z art. 31 u.k.s. żądać od lekarzy danych wynikających z dokumentacji medycznej, w tym wchodzących w jej skład danych identyfikujących pacjenta. Dane te, o których mowa w art. 25 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta (dalej: u.p.p.), wchodzą w skład dokumentacji medycznej i objęte są tajemnicą lekarską. Dlatego też uprawnienie organu do żądania ich udostępnienia przez lekarza musi wynikać wprost z wyraźnie sprecyzowanego przepisu ustawy. Za taki nie można uznać ani art. 155 § 1 o.p., ani art. 26 ust. 3 pkt 2 u.p.p. więcej »
  • 27-08-2015Kiedy lekarz może stosować kartę podatkową?
    W myśl art. 23 ust. 1 pkt 8 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. nr 144, poz. 930, z późn. zm.) zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej mogą płacić podatnicy prowadzący działalność w wolnych zawodach, polegającą na świadczeniu usług w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego w warunkach określonych w części VIII tabeli, stanowiącej załącznik nr 3 do ustawy. więcej »
  • 25-06-2015Usługi medyczne. Nazwa na paragonie a tajemnica lekarska
    Z uzasadnienia: W rezultacie, to podatnik, mając na uwadze specyfikę prowadzonej działalności decyduje, w jaki sposób dobierze nazwę towaru lub usługi, tak, by jego klient mógł zidentyfikować przedmiot nabytej usługi. więcej »
  • 08-06-2015Działalność gospodarcza lekarza a podatek liniowy
    Pytanie podatnika: Czy prowadzona przeze mnie działalność gospodarcza obejmująca m.in. usługi świadczenia dyżurów lekarskich kontraktowych może być opodatkowana na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. podatkiem liniowym według stawki 19%? więcej »
  • 30-03-2015Czy weterynarz musi mieć kasę fiskalną?
    Pytanie podatnika: Czy w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą (PKD - 75.00.Z działalność weterynaryjna, PKD - 71.20. A wykonywanie badań i analiz związanych z jakością żywności, włączając badania zwierząt rzeźnych przed ubojem i mięsa po uboju) Wnioskodawca jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji sprzedaży za pomocą kasy fiskalnej w związku z wejściem w życie nowego rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie zwolnień z obowiązków prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących z dnia 7 listopada 2014 r. (§ 4 pkt 2f)? więcej »
  • 01-12-2014Terapia, rehabilitacja i joga a VAT
    Pytanie podatnika: Czy części składowe kompleksowej terapii wykonywanej przez podmiot leczniczy, służącej profilaktyce, zachowaniu, ratowaniu, przywracaniu i poprawie zdrowia, jaką są konsultacje i warsztaty dietetyczne, warsztaty psychologiczne oraz zajęcia jogi prowadzone odpowiednio przez dietetyka i rehabilitanta na zlecenie i pod nadzorem lekarza prowadzącego, korzystają ze zwolnienia od podatku od towarów i usług? więcej »
  • 14-07-2014Odszkodowanie z OC i renta za błąd w sztuce lekarskiej a PIT
    Otrzymywane świadczenia, wypłacane przez ubezpieczyciela w ramach polisy odpowiedzialności cywilnej w postaci odszkodowania, zadośćuczynienia oraz renty, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym – potwierdza dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji z 18 czerwca 2014 r., nr ITPB2/415-318/14/KK. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »