Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Łączenie spółek

  • 29-11-2016Wycena aktywów przy łączeniu się spółek
    Jedną z szybszych metod na dalszy rozwój dobrze prosperujących spółek, gdy na rynku pojawiają się ograniczenia i wzmożona walka o klienta, jest połączenie się spółek o podobnym lub tym samym profilu. więcej »
  • 08-09-2016Łączenie spółek. Obowiązki następcy prawnego
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji zamknięcia ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako spółki przejmowanej zasadne jest twierdzenie, że w świetle przepisu art. 8 ust. 6 ustawy CIT rok podatkowy Wnioskodawcy zakończy się w dniu połączenia i czy Spółka przejmująca, jako następna prawny Wnioskodawcy, będzie zobowiązany złożyć za Wnioskodawcę zeznanie roczne? Czy w związku z zamknięciem roku podatkowego Wnioskodawcy, Spółka przejmująca, jako następca prawny, będzie miała obowiązek wykazania oraz rozliczenia osiągniętego przez Wnioskodawcę dochodu za okres ostatniego roku podatkowego (kończącego się w dniu wpisu połączenia w KRS) oraz możliwość rozliczenia straty Wnioskodawcy z lat ubiegłych z dochodem Wnioskodawcy osiągniętym w trakcie roku 2016, zgodnie z art. 7 ust. 5 ustawy CIT? więcej »
  • 27-06-2014Zatory płatnicze: Przejęcie spółki a korekta kosztów
    Pytanie podatnika: Czy konfuzja jest formą uregulowania zobowiązania, pozwalającą na zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wartości wydatków poniesionych przez spółki przejęte, wyłączonych uprzednio przez spółki przejęte z tych kosztów w oparciu o regulację przepisu art. 15b ust. 1 lub ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 28-02-2012Czy zamykać księgi przy łączeniu spółek? Skutki na gruncie CIT
    Zasadniczo księgi rachunkowe zamyka się w jednostce przejmowanej na dzień połączenia związanego z przejęciem jednostki przez inną jednostkę, w szczególności na dzień wpisu do rejestru tego połączenia. Mówi o tym art. 12 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości. Jednocześnie w przypadku połączenia spółek przez inkorporację, gdzie zastosowano metodę łączenia udziałów, przepisy ustawy o rachunkowości pozostawiają spółce przejmowanej wybór. więcej »
  • 20-10-2009Orzecznictwo: Wydatki na konsolidację spółek a KUP 
    Z uzasadnienia: W orzecznictwie sądowoadministracyjnym, zapadłym w związku z różnymi możliwymi sposobami wykładni sformułowania "koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów", ukształtował się pogląd, zgodnie z którym podatnik ma możliwość odliczenia od przychodów kosztów ich uzyskania pod warunkiem, że mają one związek z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą, a ich poniesienie ma, bądź może mieć, wpływ na wielkość osiągniętego przychodu. Ujmując rzecz ogólnie, podatnik winien wykazać istnienie (bezpośredniego lub pośredniego) związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionym wydatkiem a uzyskanym lub potencjalnym (zamierzonym) przychodem. więcej »
  • 29-07-2009Podatek PCC zależy od rodzaju łączących się spółek
    Interpelacja nr 10121 do ministra finansów w sprawie prawidłowego opodatkowania transakcji połączenia firm więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »