Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » kurs waluty

  • 30-01-2018NSA. Kurs walut w imporcie usług: Faktura przed wykonaniem usługi
    Z uzasadnienia: Skoro w przypadku importu usług obowiązek podatkowy nie powstaje w momencie wystawienia faktury (podatnik nie wystawia faktury), to spójne z tym rozwiązaniem jest wyłączenie art. 31a ust. 2 ustawy o VAT, czyli niedopuszczalne jest przeliczanie kursu według danych z dnia poprzedzającego wystawienie faktury. więcej »
  • 31-08-2017Po jakim kursie korygować przychody i koszty?
    Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Koszty natomiast przelicza się w oparciu o średni kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jaki kurs zastosować w przypadku korekty przychodów lub kosztów? Zobaczmy. więcej »
  • 19-05-2017Korekta faktury w walucie obcej
    Pytanie podatnika: Czy w przypadku dokonania korekt przychodów, Spółka powinna stosować do przeliczenia euro na złotówki, taki kurs euro jaki został przyjęty do przeliczenia faktur pierwotnych?   więcej »
  • 14-02-2017Zbiorcze faktury korygujące a kurs waluty
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, w przypadku wystawiania zbiorczych faktur korygujących może przeliczyć kurs walut obcych według średniego kursu Narodowego Banku Polskiego z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej? więcej »
  • 17-11-2016Korekta przychodu a kurs waluty
    Faktura korygująca/nota księgowa nie dokumentuje odrębnego, niezależnego zdarzenia gospodarczego, lecz odnosi się ściśle do stanu zaistniałego w przeszłości. Punktem odniesienia do faktury korygującej/noty księgowej jest zatem faktura pierwotna. W związku z tym należy przyjąć kurs waluty z dnia poprzedzającego dzień wystawienia faktury pierwotnej. więcej »
  • 07-10-2016Zmiany w ustawie o rachunkowości 2017 r.: Limit obligujący do prowadzenia ksiąg rachunkowych
    Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2016 r., poz. 1047; dalej: uor), przepisy ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:  osób fizycznych,  spółek cywilnych osób fizycznych,  spółek jawnych osób fizycznych,  spółek partnerskich  jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. więcej »
  • 08-06-2016Różnice kursowe. Dokonywanie płatności za towary w polskich złotych według kursu sztywnego
    Pytanie: Czy w przypadku transakcji płatnych w PLN w wartości odpowiadającej równowartości EUR po przeliczeniu według kursu sztywnego ustalonego przez Spółkę oraz konkretnego kontrahenta w drodze umowy, nie powstaną różnice kursowe? Czy kosztem uzyskania przychodu z tytułu przedmiotowych transakcji jest za każdym razem wartość wynikająca z wystawianych faktur w walucie EUR przeliczonych dla celów podatkowych wg kursu średniego NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu? więcej »
  • 08-01-2016Określenie właściwego kursu waluty dla obliczenia zryczałtowanego podatku u źródła
    Stosownie do treści art. 26 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej jako ustawa o CIT) podmioty, które dokonują płatności na rzecz zagranicznych kontrahentów m.in z tytułu odsetek, praw autorskich lub praw pokrewnych, użytkowania lub prawa do użytkowania urządzenia przemysłowego, know-how, świadczeń doradczych, księgowych, prawnych, a także innych świadczeń o podobnym charakterze, pełnią rolę płatnika zryczałtowanego podatku u źródła od wypłacanych należności. W związku ze sprawowaną funkcją do ich obowiązków należy obliczenie, pobranie oraz wpłacenie na rachunek właściwego urzędu skarbowego wartości podatku dotyczącego przychodów osiąganych przez nierezydentów. Potrącenie podatku u źródła powinno zostać dokonane w dniu wypłaty należności na rzecz zagranicznego kontrahenta. więcej »
  • 25-09-2015Zmiany w ustawie o rachunkowości 2015 r.: Ustalanie limitu obligującego do prowadzenia ksiąg rachunkowych
    Stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 pkt 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn. Dz. U. z 2013 r., poz. 330, z późn. zm.; dalej: uor), przepisy ustawy stosuje się do mających siedzibę lub miejsce sprawowania zarządu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej:  osób fizycznych,  spółek cywilnych osób fizycznych,  spółek jawnych osób fizycznych,  spółek partnerskich  jeżeli ich przychody netto ze sprzedaży towarów, produktów i operacji finansowych za poprzedni rok obrotowy wyniosły co najmniej równowartość w walucie polskiej 1 200 000 euro. więcej »
  • 11-02-2015Faktura przed dokonaniem dostawy towarów i kurs waluty do jej przeliczenia
    Pytanie podatnika: 31 grudnia spółka wystawiła fakturę w euro dokumentującą dostawę towarów datą sprzedaży 29 stycznia. Na potrzeby wyznaczenia kwoty VAT w polskich złotych zastosowany został kurs średni NBP z 30 grudnia 2013 r. Czy ww. faktura nie jest fakturą pustą? Czy kurs, jaki został zastosowany w fakturze dla przeliczenia kwoty wyrażonej w walucie obcej na złote polskie uzasadniony normą prawną zapisaną w art. 31a ust. 2 ustawy o VAT jest prawidłowy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »