Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » kredyt kupiecki

  • 15-06-2018NSA: Koszt kredytu kupieckiego jako element ceny stanowiącej podstawę opodatkowania VAT
    Odmiennie należy traktować sytuację, gdy odsetki są naliczane za okres do dnia realizacji dostawy, czyli powstania obowiązku podatkowego oraz sytuację, gdy odsetki od odroczonej płatności są należne za okres po zrealizowaniu dostawy lub wykonaniu usługi. więcej »
  • 28-02-2018WSA. Odsetki za odroczenie terminu płatności: Składnik ceny czy usługa finansowa?
    Kwota podwyższająca cenę o określony procent za każdy miesiąc wydłużenia płatności po dostawie towaru jest odrębną czynnością podlegającą opodatkowaniu jako odpłatne świadczenie usług. Usługi te kwalifikuje się do usług finansowych, które na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT korzystają ze zwolnienia. Jest to bowiem wynagrodzenie za odroczoną płatność za pobrany towar, a nie element kalkulacyjny należności za dostawę towaru - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu. więcej »
  • 22-01-2018Odsetki od kredytu kupieckiego a podstawa opodatkowania VAT
    Rzeczywistość życia gospodarczego sprawia, że niekiedy przedsiębiorcy nie posiadają odpowiednich środków finansowych na nabycie towaru lub usługi. Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi im instytucja kredytu kupieckiego. Polega on na zgodzie sprzedawcy na otrzymanie należności za towar lub usługę po terminie płatności lub wyznaczeniu odległego w czasie terminu płatności. Jego zaletą jest prostota, nie wymaga on żadnej szczególnej formy prawnej. Wystarczy, że zostanie potwierdzony umową pomiędzy stronami, znajdzie oparcie w długofalowych warunkach współpracy lub po prostu wskazany zostanie odległy i zaakceptowany przez sprzedawcę termin płatności. Zgoda sprzedawcy na kredytowanie nabywcy wyrażana jest za dodatkową odpłatnością, naliczaną jako odsetki za późniejszą zapłatę. więcej »
  • 15-11-2016Zwolnienie z VAT odsetek z tytułu kredytu kupieckiego
    Pytanie podatnika: Czy świadczona przez spółkę usługa finansowania, polegająca na rozłożeniu w czasie płatności wynagrodzenia za wyświadczone usługi (prace) w zamian za odsetki, będzie podlegać zwolnieniu od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy VAT i tym samym obowiązek podatkowy w związku ze świadczeniem ww. usługi będzie powstawał z chwilą otrzymania przez spółkę całości lub części zapłaty (odsetek)? więcej »
  • 09-03-2015Udzielenie kredytu kupieckiego a skutki w VAT
    Pytanie podatnika: Czy udzielony przez Spółkę kredyt kupiecki polegający na wydłużeniu terminu płatności wartości sprzedanej wierzytelności będzie stanowił usługę podlegającą, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 ustawy o VAT, zwolnieniu od podatku VAT? więcej »
  • 11-02-2014Podatki 2014: Zmiany w podatkach wpłynęły na firmowe zakupy
    Ostatnie zmiany w ustawach podatkowych spowodowały, że przedsiębiorcy finansujący zakup np. środków trwałych z kredytu kupieckiego muszą brać pod uwagę także aspekt podatkowy. Jak wskazują eksperci firmy doradczej Expander, w efekcie prawdopodobnie wzrośnie popularność wynajmu oraz leasingu operacyjnego. więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »