Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Koszty uzyskania przychodu

  • 11-12-2018Usługa gastronomiczna w kosztach uzyskania przychodu
    Przepis art. 16 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie zalicza do kosztów uzyskania przychodu: „kosztów reprezentacji, w szczególności poniesionych na usługi gastronomiczne, zakup żywności oraz napojów, w tym alkoholowych”. Dlatego każdy wydatek poniesiony przez przedsiębiorcę na któryś ze wskazanych w tym artykule kosztów, organy podatkowe uznają za wyłączony z rachunku podatkowego. W wyroku z 23 października 2018 r. wojewódzki sąd administracyjny wskazał jednak, że „(...) nie każdy wydatek na zakup usługi gastronomicznej należy klasyfikować do kosztów reprezentacji wyłączonych z kosztów uzyskania przychodów” (wyrok WSA w Rzeszowie, sygn. akt I SA/Rz 741/18). więcej »
  • 11-12-2018NSA. Prywatna działka w firmie: Amortyzacja od ceny zakupu, czy rynkowej?
    Z uzasadnienia: Wnioskodawca nabył bowiem odpłatnie tę działkę, jako część większej nieruchomości, ale z uwagi na fakt, że po wydzieleniu działka ta stała się samodzielnym przedmiotem obrotu prawnego i na moment wprowadzenia jej do ewidencji środków trwałych, nie można było ustalić ceny jej nabycia, to należało ustalić jej wartość przy zastosowaniu art. 22g ust. 8 ustawy o PIT. (...) w sytuacji potwierdzenia, że doszło do nieodpłatnego nabycia ustawodawca przewidział już w tym przepisie sposób ustalenia wartości, tj. "wartość rynkową z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości." więcej »
  • 11-12-2018Wydatki na zakup odzieży służbowej w kosztach firmy
    Wydatki na zakup ubiorów pracowniczych z wszytym na trwałe widocznym na zewnątrz oznaczeniem wskazującym na spółkę spełniają warunki umożliwiające zaliczenie ich do kosztów uzyskania przychodów. Mają one bowiem związek z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą. W przypadku wydatków na zakup strojów z wszytym na trwałe lecz niewidocznym na zewnątrz oznaczeniem spółki stwierdzić należy, że nie spełniają warunków uznania ich za koszty uzyskania przychodów - wyjaśnił Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 10-12-2018Podatki 2019: Praca małżonka i dzieci będzie kosztem firmy
    Od 1 stycznia 2019 r., zgodnie z ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym, do kosztów uzyskania przychodów będzie można zaliczyć wartość pracy małżonka i dzieci podatnika (przedsiębiorcy), a także małżonków i dzieci wspólników spółki niebędącej osobą prawną. więcej »
  • 10-12-2018Dokumentowanie kosztów w przypadku działalności nierejestrowej
    Po zakończeniu obecnej pracy na etat zamierzam świadczyć usługi kosmetyczne jako osoba fizyczna wykonująca działalność nierejestrową. Czy mogę w zeznaniu rocznym PIT-36 przy obliczaniu dochodu odliczyć koszty, które poniosłam ściśle w związku z wykonywaną działalnością nierejestrową (np. zakup szminek, lakierów do paznokci, rzęs)? Skoro będę miała kasę fiskalną i NIP (będę zwolniona z VAT) - to czy aby udokumentować te koszty muszę od sprzedawcy koniecznie żądać faktur ze swoim NIP, czy mogę je dokumentować również paragonami, dokumentami wewnętrznymi? więcej »
  • 05-12-2018Wydatki na mieszkanie w PKPiR
    Pytanie: Wnioskodawca prowadzi działalność, która obejmuje handel nieruchomościami na własny rachunek. Wnioskodawca nabył z rynku wtórnego od osób fizycznych nieprowadzących działalności mieszkanie w celu jego dalszej odsprzedaży (lokal stanowi towar handlowy). Lokal ten wymaga ponoszenia nakładów budowlano-remontowych. Czy koszty związane z usługami remontowymi powinny być klasyfikowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów w kolumnie 13 - jako pozostałe wydatki, czy też w kolumnie 10 - jako zakup towarów handlowych i materiałów? więcej »
  • 03-12-2018Czy świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem?
    Zakup prezentów będzie mógł być ujęty w kosztach podatkowych, pod warunkiem że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. To warunek wynikający odpowiednio z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT). W praktyce oznacza to, że prezenty powinny być opatrzone logo firmy, a ich przekazanie powinno następować w celach reklamowych, np. promowania marki czy produktów firmy. więcej »
  • 03-12-2018NSA. Odsetki od kredytu na wypłatę dywidendy jako koszt podatkowy
    Z uzasadnienia: Dla zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów konkretnych wydatków nie jest wystarczający jakikolwiek związek tych wydatków z przychodami podatnika, ale musi to być związek konkretny, dostrzegalny. Tego warunku nie spełniają kwoty odsetek od kredytów i pożyczek na sfinansowanie wypłaty dywidendy akcjonariuszom spółki, bo środki na wypłatę dywidendy są w sposób widoczny związane z realizacją przez spółkę tj. podatnika jej obowiązku wynikającego wobec akcjonariuszy ze stosunku członkostwa, a nie są w sposób widoczny związane z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą, która jest dla spółki źródłem dochodu opodatkowanego podatkiem dochodowym. więcej »
  • 03-12-2018Uproszczona procedura APA dla usług niematerialnych
    Ze względu na dużą czaso- i pracochłonność procesu wydawania decyzji w sprawie uznania prawidłowości wyboru stosowania metody ustalenia ceny transakcyjnej, Ministerstwo Finansów zapowiedziało wprowadzenie tzw. „uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego”. Zgodnie z informacjami przedstawionymi przez ministerstwo, celem „uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego” ma być potwierdzenie metodologii i narzutu w rozliczeniach wewnątrzgrupowych dotyczących wybranych typów transakcji wskazanych w art. 15e tzw. ustawy o CIT. Ministerstwo wskazało, że opłata z tytułu „uproszczonej procedury uprzedniego porozumienia cenowego” będzie niższa niż w przypadku standardowej procedury. więcej »
  • 03-12-2018Działalność w mieszkaniu: Wydatki na lokal w kosztach - fiskus zmienia zdanie
    Przepisy ustawy PIT nie uzależniają możliwości zaliczenia wydatków związanych z utrzymaniem lokalu mieszkalnego (tj. na czynsz, energię elektryczną, wodę, ogrzewanie) do kosztów uzyskania przychodów od wyodrębnienia – w dosłownym (fizycznym) sensie – pomieszczenia, w którym prowadzona jest działalność gospodarcza. Podatnik powinien określić, jaka część nieruchomości faktycznie służy prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, i wówczas może w odpowiedniej proporcji zaliczyć poniesione wydatki do kosztów podatkowych - wyjaśnił Szef Krajowej Administracji Skarbowej. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »