Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Koszty nabycia

  • 26-06-2018PIT: Koszty przy sprzedaży nieruchomości nabytej w spadku
    W 2015 r. nabyłam spadek po swojej mamie. W związku z brakiem zainteresowania ze strony reszty spadkobierców złożyłam kolejny wniosek o podział spadku. W 2016 r. zostałam właścicielką nieruchomości ze spłatą dla reszty spadkobierców. Czy mogę odliczyć od podstawy naliczenia podatku dochodowego: spłatę spadkobierców, koszt agencji nieruchomości pośredniczącej w sprzedaży, różnicę między kwotą sprzedaży a kwotą wyznaczoną przez rzeczoznawcę, od której naliczone są spłaty, koszty pochówku i pomnika mamy, poniesienie kosztów podatku od spadku? więcej »
  • 24-10-2017WSA. Koszty nabycia przy sprzedaży nieruchomości po śmierci małżonka
    Z uzasadnienia: Literalne odesłanie do art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a-c, zawarte w art. 22 ust 6c Ustawy o PIT jednoznacznie wskazuje na tożsame rozumienie pojęcia "nabycia" nieruchomości, na gruncie obydwu przepisów. W konsekwencji, nie sposób było podzielić stanowisko organu, co do tego, że Skarżąca ma prawo do odliczenia jedynie połowy udokumentowanych kosztów nabycia opisanych nieruchomości, ponieważ połowę nieruchomości nabytej do majątku wspólnego wraz z małżonkiem, nabyła nieodpłatnie w drodze dziedziczenia po nim. więcej »
  • 27-07-2017NSA. Nierówny podział majątku wspólnego małżonków a wysokość kosztów nabycia
    Z uzasadnienia: Z uwagi na to, że wskazane składniki majątkowe zostały nabyte w czasie trwania wspólności majątkowej na zasadach tzw. współwłasności łącznej, nie można określić, który z małżonków i w jakim procencie poniósł wydatki na ich nabycie. Z tego względu w razie podziału majątku wspólnego należy przyjąć, że koszty są związane z danym przedmiotem, który przypadł małżonkowi w związku ze zniesieniem wspólności ustawowej. więcej »
  • 17-11-2016NSA. Spłata kredytu i odsetek a podatek od sprzedaży nieruchomości
    Spłata kredytu i odsetek, zaciągniętego na sprzedaną nieruchomość nie stanowi ani kosztu nabycia nieruchomości w świetle art. 22 ust. 6c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, ani nie jest celem mieszkaniowym w rozumieniu art. 21 ust. 1 pkt 131 w związku z art. 21 ust. 25 pkt 1 tej ustawy., a zatem nie korzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 131 powołanej ustawy - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 27-09-2013Koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieruchomości
    Z uzasadnienia: Na gruncie przepisu art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych do kosztów uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego oraz niemieszkalnego wraz z udziałem części w prawie własności gruntu można zaliczyć cenę jego nabycia określoną w akcie notarialnym i koszty związane z aktem notarialnym. Nie ma możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, wydatków związanych z zaciągnięciem i spłatą kredytu, ponieważ nie są to koszty nabycia. Wydatki związane z kredytem bankowym nie mogą być również traktowane jako nakłady, o których mowa jest w art. 22 ust. 6c ustawy, poczynione w trakcie posiadania zbywanej nieruchomości, gdyż w żaden sposób nie wpływają na podwyższenie wartości samej nieruchomości. więcej »
  • 11-12-2012Koszty nabycia nieruchomości: Odsetki od kredytu
    Z uzasadnienia: Dla podatnika kupującego nieruchomość za środki finansowe uzyskane z banku odsetki od kredytu, to dodatkowy, konieczny, wydatek ponoszony w celu nabycia nieruchomości, a w dalszej perspektywie w celu osiągnięcia przychodu ze zbycia nieruchomości. Nie ma znaczenia, że odsetki od kredytu mają pośredni związek z osiąganym przychodem ze zbycia nieruchomości, bowiem wydatkiem o charakterze bezpośrednim jest właściwie cena nabycia, a przecież ustawodawca nie zawęził kosztów nabycia jedynie do ceny nabycia. więcej »
  • 04-12-2012Wydatki związane z obsługą kredytu hipotecznego jako koszt nabycia nieruchomości
    Z uzasadnienia: Wydatki poniesione na wcześniejszą spłatę kredytu, ze środków uzyskanych ze sprzedaży nieruchomości, nie spełniają jednego z warunków wynikających z art. 22 ust. 6c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wydatki tego rodzaju nie są związane z nabyciem nieruchomości. Są one konsekwencją zawartej umowy z bankiem i są uwarunkowane samodzielną decyzję podatnika, w tym wypadku o przeznaczeniu środków ze sprzedaży na wcześniejsze uregulowanie zadłużenia. więcej »
  • 12-07-2011Wkład mieszkaniowy jest kosztem nabycia nieruchomości
    Pytanie podatnika: Czy kwotę wpłaconą do kasy spółdzielni mieszkaniowej Wnioskodawca może zaliczyć na poczet kosztów związanych z nabyciem prawa do ww. lokalu i tym samym, czy może On o tę kwotę pomniejszyć podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od sprzedaży przedmiotowej nieruchomości? Czyli, czy wpłata gotówkowa w kasie spółdzielni mieszkaniowej na pokrycie wkładu mieszkaniowego może być zaliczona jako koszt związany z nabyciem lokalu mieszkalnego? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »