Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » koszty autorskie

  • 23-09-2016Sprzedaż praw do wykonanych przez siebie fotografii a PIT
    Uzyskany przez podatnika przychód ze sprzedaży fotografii podlega - w roku uzyskania -opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych. Przychód ten może być pomniejszony o 50% koszty uzyskania przychodu, jednakże koszty te nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej. Powinien być on wykazany w zeznaniu rocznym składanym za określony rok podatkowy (rok uzyskania dochodu) jako przychód z praw autorskich i innych praw - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy w interpretacji indywidualnej z 16 sierpnia 2016 r., sygn. ITPB1/4511-521/16/MR. więcej »
  • 16-09-2016NSA. Kiedy zarabianie na wizerunku z 50-proc. kosztami autorskimi?
    1. Przedstawienie wizerunku przez twórcę wizerunku, w formie wskazanej w art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych stanowić będzie utwór w rozumieniu tego przepisu i tylko wtedy w związku z korzystaniem przez twórcę z praw autorskich lub gdy dojdzie do rozporządzania przez twórcę prawami autorskimi, możliwe będzie zastosowanie 50% kosztów uzyskanego przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o PIT.  2. Wynagrodzenie za „korzystanie” z wizerunku danej osoby fizycznej, która nie jest jego twórcą, nie jest wynagrodzeniem z praw autorskich lub za rozporządzanie prawami autorskimi, gdyż wizerunek osoby fizycznej sam w sobie nie jest utworem w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych i nie można wobec tego mówić o prawach autorskich związanych z wizerunkiem osoby fizycznej. więcej »
  • 24-08-2016WSA. 50 proc. koszty uzyskania przychodów przy umowie o pracę
    Z uzasadnienia: W przypadku wykonywania prac twórczych i tworzenia utworów w ramach stosunku pracy, koniecznym jest wyodrębnienie części wynagrodzenia należnej między innymi za rozporządzenie autorskimi prawami majątkowymi do tego utworu, bo to z tytułu przyjęcia tego utworu i związanych z nim praw majątkowych pracodawca wypłaca należne wynagrodzenie. Określenie tej wielkości powinno być zawarte bądź w umowie o pracę, bądź w innych postanowieniach obowiązujących danego pracodawcę i jego pracowników, jak np. w regulaminie wynagradzania. więcej »
  • 01-07-2016Warunki stosowania przez pracownika 50% kosztów uzyskania przychodów
    W celu wdrożenia możliwości stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów w odniesieniu do przychodów osiąganych przez osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę konieczne jest spełnienie szeregu warunków. Przede wszystkim w efekcie pracy pracownika powinien powstać utwór w rozumieniu przepisów ustawy z 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (tekst jedn. Dz.U. z 2016 r., poz. 666, z późn. zm., dalej: ustawa o PAiPP). Ponadto wymagane jest również odpowiednie ukształtowanie treści umowy o pracę zawartej z twórcą. więcej »
  • 24-02-201650 proc. koszty można zastosować do wypłacanych premii?
    Pytanie podatnika: Czy i w jakiej części koszty uzyskania przychodu określone w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy PIT powinny mieć zastosowanie do wszystkich składników przychodu z tytułu wynagrodzenia za pracę wymienionych w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, pomimo, że pracodawca w PIT-11 nie wykazywał/nie wykazuje kosztów uzyskania przychodu przysługujących pracownikowi z tytułu wykonywania pracy twórczej? więcej »
  • 23-12-2015Parametry i wskaźniki 2016: Pracownik
    Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: więcej »
  • 18-08-2015Czy koszty uzyskania przychodów pracownika można podwyższyć?
    Pytanie podatnika: Czy do przychodów uzyskiwanych z tytułu wynagrodzenia za pracę twórczą, które to wynagrodzenie wynikać będzie z czasu pracy dokumentowanego w systemie rozliczeniowym obowiązującym u pracodawcy, można będzie zastosować podwyższone koszty uzyskania przychodu, pomimo że pracodawca w PIT-11 nie będzie wykazywał kosztów uzyskania przychodu przysługujących pracownikowi z tytułu wykonywania pracy twórczej? więcej »
  • 25-06-2015Podwyższone koszty autorskie przy umowie o dzieło
    Pytanie podatnika: Czy przy wystawianiu rachunku do umowy o dzieło Wnioskodawca może zastosować koszty uzyskania przychodu w wysokości 50%, o jakich mowa w art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w odniesieniu do wynagrodzenia otrzymanego za wykonanie dzieła, będącego przejawem pracy twórczej o indywidualnym charakterze w rozumieniu art. 1 ust. 1 ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych? więcej »
  • 23-12-2014Parametry i wskaźniki 2015: Pracownik
    Za przychody ze stosunku pracy uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: więcej »
  • 11-12-2014Wynagrodzenie programistów a koszty autorskie
    Pytanie podatnika: Czy do wynagrodzenia zatrudnionych w firmie programistów możliwe jest zastosowanie 50% kosztów uzyskania przychodów? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »