Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Koszt wytworzenia

  • 29-06-2017Wydatki wliczane do wartości początkowej środka trwałego
    Przepisy ustaw podatkowych określają definicję wartości początkowej środka trwałego. Są to: art. 16g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz analogicznie art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z tymi przepisami podatnicy określają wartość początkową środków trwałych najczęściej według ceny nabycia – w przypadku zakupu środka trwałego, oraz według kosztu wytworzenia – w przypadku wytworzenia środka trwałego we własnym zakresie. więcej »
  • 17-11-2016Odsetki i prowizja od kredytu inwestycyjnego w kosztach podatkowych
    Pytanie podatnika: Czy odsetki i prowizje od kredytów naliczone i zapłacone lub (skapitalizowane) za okres od dnia oddania do użytkowania inwestycji do dnia wprowadzenia tych środków do ewidencji środków trwałych (ujawnienia) mogą stanowić koszt uzyskania przychodu w dacie zapłaty (kapitalizacji)? więcej »
  • 04-11-2016Skutki podatkowe przekroczenia limitu przychodów uprawniającego do opodatkowania ryczałtem
    Pytanie podatnika: Czy jeśli Wnioskodawca przejdzie na zasady ogólne: Będzie mógł ustalić koszt wytworzenia nieruchomości na podstawie posiadanej dokumentacji kosztowej? Będzie mógł sporządzić remanent w trakcie roku (na koniec miesiąca, w którym utracił warunki do opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych), jeśli w terminie minimum 7 dni przed poinformuje o tym właściwego Naczelnika Urzędu Skarbowego? Będzie mógł dokonać rozliczenia sprzedaży tej nieruchomości z uwzględnieniem różnicy remanentowej? więcej »
  • 19-01-2016Koszt nabycia narzędzi w wartości początkowej wytworzonych środków trwałych 
    Pytanie podatnika: Czy Spółka może zaliczyć koszty nabycia narzędzi do wartości początkowej wytworzonych środków trwałych, które zostaną przyjęte do ewidencji środków trwałych, na podstawie art. 16g ust. 1 pkt 2 w związku z art. 16g ust. 4 Ustawy o CIT? więcej »
  • 03-11-2015Koszt wytworzenia środka trwałego
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca rozpoczął inwestycję w zakresie przebudowy, rozbudowy i termomodernizacji budynku administracyjnego, która będzie obejmowała roboty budowlane, instalacyjne, elektryczne oraz wykonanie związanej infrastruktury podziemnej i nadziemnej. Wnioskodawca podjął decyzję o wynajmie budynku tymczasowego, dzierżawie kontenerów biurowych, socjalnych oraz adaptacji pomieszczenia garażu i warsztatu na cele biurowe. Czy ma prawo zakwalifikować wydatki związane z przebudową, rozbudową oraz termoizolacją budynku administracyjnego, jako koszty wytworzenia środka trwałego? więcej »
  • 28-07-2015Amortyzacja budynku wybudowanego systemem gospodarczym
    Pytanie podatnika: Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego wniesionego do spółki jawnej, jeżeli Wnioskodawca nie może ustalić kosztu wytworzenia tej nieruchomości ze względu na wybudowanie jej systemem gospodarczym? Czy odpisy amortyzacyjne od tej wniesionej nieruchomości jako aport do spółki jawnej prowadzącej działalność gospodarczą będą stanowiły koszty uzyskania przychodów z tytułu prowadzenia tej działalności? więcej »
  • 22-03-2013PIT: Wartość początkowa środków trwałych. Koszt wytworzenia
    Zasady ustalania wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych, która stanowi podstawę obliczenia odpisów amortyzacyjnych, określa art. 22g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Prawidłowe ustalenie wartości początkowej środków trwałych jest bardzo istotne, ponieważ jej wysokość kształtować będzie wartość odpisów amortyzacyjnych. więcej »
  • 08-02-2013Półprodukty i produkty w toku – jak je ująć i wycenić w sprawozdaniu finansowym?
    Półprodukty i produkty w toku są efektem działalności jednostki gospodarczej. Zaliczamy je do rzeczowych aktywów obrotowych, ponieważ powinny zostać ukończone lub sprzedane w czasie najbliższych 12 miesięcy albo cyklu produkcyjnego (jeśli jest on dłuższy niż 12 miesięcy). więcej »
  • 01-02-2013Produkty gotowe – wycena i prezentacja w sprawozdaniu finansowym
    Zapasy – zgodnie z ustawą o rachunkowości – to rzeczowe aktywa obrotowe, które są wykorzystywane przez jednostkę w ramach jej działalności operacyjnej i z założenia będą zużyte, sprzedane w czasie krótszym niż 12 miesięcy. Zaliczamy do nich między innymi produkty gotowe, czyli wytworzone składniki majątku, które w firmie nie będą już podlegały dalszemu przetworzeniu. więcej »
  • 31-12-2012PKPiR: W jaki sposób należy dokonać wyceny spisu z natury?
    Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów mają wynikający z § 27 ust. 1 rozporządzenia ministra finansów z 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz.U. nr 152, poz. 1475, z późn. zm.; dalej: rozporządzenie) obowiązek sporządzenia spisu z natury: więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »