Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta podatku VAT

  • 03-12-2018Ulga na złe długi: Uprawnienie czy obowiązek?
    Tak zwana ulga na złe długi polega na tym, że wierzyciel, zgodnie z art. 89a ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, może skorygować podstawę opodatkowania oraz podatek należny z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług na terytorium kraju w przypadku wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona. Z przepisu tego wynika, że ulga jest możliwa wyłącznie w stosunku do transakcji zrealizowanych na terytorium kraju, a wierzyciel nie musi udowadniać nieściągalności wierzytelności, wystarczy jej uprawdopodobnienie. więcej »
  • 26-09-2018Zawieszenie działalności gospodarczej nie oznacza rozstania się z VAT
    Podatnik VAT, zgodnie z art. 99 ust. 7a ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, w przypadku zawieszenia wykonywania działalności na podstawie przepisów dotyczących zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej nie ma obowiązku składania deklaracji rozliczeniowych VAT-7 lub VAT-7K za okresy rozliczeniowe, których to zawieszenie dotyczy. więcej »
  • 10-09-2018Korekta faktury zaliczkowej bez zwrotu zaliczki. Co z VAT?
    Pytanie: Spółka wpłaciła kontrahentowi kwotę 15.000 zł na poczet zakupu samochodu. Kontrahent wystawił spółce fakturę zaliczkową z VAT w stawce 23%, z której spółka odliczyła cały podatek wykazując go jako podatek naliczony w deklaracji VAT-7. Kontrahent nie dostarczył zamówionego samochodu, więc spółka wystąpiła do niego o zwrot zaliczki. Kontrahent nie zwrócił zaliczki wystawił fakturę korygującą in minus na 100% wartości zaliczki. Czy Spółka była zobowiązana do skorygowania podatku naliczonego, a jeżeli tak, to w jakich kwotach i w jakich okresach?  więcej »
  • 04-07-2018Fiskus ma o rok więcej na korektę rozliczenia VAT
    Norma art. 86 ust. 13 ustawy o VAT przewidująca krótszy okres do korekty podatku naliczonego od okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy uzasadnia gwarancja dla organu możliwości weryfikacji realizacji tego prawa przez podatnika do chwili przedawnienia zobowiązania podatkowego za okres, którego korekta dotyczy. Zrównanie tych okresów, oznaczałoby, że złożenie przez podatnika, np. w ostatnim dniu okresu przedawnienia zobowiązania podatkowego za dany okres rozliczeniowy, korekty deklaracji VAT z podwyższonym podatkiem naliczonym, z uwagi na upływ okresu przedawnienia, pozostawałoby poza jakąkolwiek kontrolą organu podatkowego, co prowadziłoby do nadużyć - wyjaśniło Ministerstwo Finansów. więcej »
  • 05-06-2018Zaniechanie inwestycji. Czy konieczna jest korekta VAT?
    Pytanie: Wnioskodawca poczynił wydatki związane z budową przechowalni owoców i warzyw, wydatki te zakwalifikował w księgach rachunkowych jako inwestycję rozpoczętą (środek trwały w budowie), wydatki dotyczyły zakupu materiałów budowlanych oraz usług budowlanych. Wnioskodawca sukcesywnie dokonywał odliczenia podatku naliczonego od poszczególnych nakładów. Wnioskodawca podjął decyzję o przerwaniu inwestycji. Czy w świetle obowiązujących przepisów ustawy o VAT Wnioskodawca powinien dokonać korekty podatku naliczonego od wydatków poniesionych na zaniechaną inwestycję? więcej »
  • 30-05-2018Zmiana sposobu wykorzystania leasingowanego samochodu a obowiązek korekty VAT
    Przedsiębiorca planuje wziąć w leasing operacyjny nowy samochód o masie poniżej 3,5 t, który chce przeznaczyć tylko do celów firmowych i odliczać 100% VAT od opłat (opłata wstępna, raty, serwis itd.) zgłaszając je na formularzu VAT-26. Czy w przypadku, gdy np. po 3 miesiącach przedsiębiorca zdecyduje się używać auto również do celów prywatnych (czyli rozliczać je w trybie mieszanym 50/50) to czy będzie musiał zwrócić wcześniej odliczony podatek VAT od kosztów leasingu typu wpłata wstępna, raty, serwis itd.? więcej »
  • 06-04-2018Korekta podatku VAT przy wycofaniu nieruchomości z działalności gospodarczej
    Z przepisów ustawy o podatku VAT wynika, że podatnik jest zobowiązany do rozpoznania prawa do odliczenia podatku naliczonego w momencie nabycia towarów i usług oraz dokonania ewentualnej korekty tego odliczonego bądź nieodliczonego podatku w przypadku późniejszej zmiany przeznaczenia nabytych towarów i usług lub zmiany sposobu wykorzystania. W przypadku wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej należy sprawdzić, czy okres korekty już minął. więcej »
  • 03-04-2018Powrót vatowca do zwolnienia podmiotowego
    Podatnik, który utracił prawo do zwolnienia sprzedaży od podatku lub zrezygnował z niego, może, na podstawie art. 113 ust. 11 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.), nie wcześniej niż po upływie roku, licząc od końca roku, w którym utracił prawo lub zrezygnował ze zwolnienia, skorzystać z niego ponownie. więcej »
  • 14-03-2018Nieodpłatne przekazanie nieruchomości a VAT
    Przekazanie tego rodzaju może nastąpić w wielu sytuacjach niemających ze sobą z pozoru wiele wspólnego. Może to być przekazanie nieruchomości należącej do spółki na osobiste cele wspólników czy darowanie przez gminę nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa dla realizacji celów publicznych. więcej »
  • 12-03-2018Zwolnienie podmiotowe z VAT a obowiązek korekty podatku od środków trwałych
    Pytanie: Czy w związku z zamiarem skorzystania z zwolnienia z VAT podatnik będzie musiał w przypadku środków trwałych o wartości powyżej 3500 zł a niższej niż 10 000 zł, pozostałych środków trwałych o wartości poniżej 3500 zł oraz wyposażenia, narzędzi, części do maszyn (drobne elektronarzędzia, wiertarki, frezy, pistolet lakierniczy) o wartości poniżej 1500 zł, dokonać korekty podatku VAT odliczonego przy ich zakupie? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »