Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta kosztów

  • 16-12-2014Podatki 2016: Korekta kosztów do zmiany
    Obowiązkowa korekta kosztów podatkowych PIT i CIT nabywcy ma zostać zniesiona – wynika z projektu nowelizacji Ordynacji podatkowej, opublikowanego w ubiegłym tygodniu przez prezydencką kancelarię. W efekcie przedsiębiorstwa zaoszczędzą nawet 410 mln zł w skali roku. więcej »
  • 12-12-2014Korekta kosztów: Zawieszenie terminu płatności
    Pytanie podatnika: Czy, mając na uwadze dyspozycję art. 24d ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, konieczne jest zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z faktury zakupu specjalistycznej tkaniny w sytuacji, gdy zapłata za tkaninę została przez sprzedawcę wstrzymana (zawieszona) do czasu wyjaśnienia sprawy (poprawienia parametrów fizykochemicznych tkaniny, jej zwrotu lub obniżenia ceny)? więcej »
  • 07-10-2014Moment rozliczenia faktury korygującej w podatku dochodowym
    Z uzasadnienia: Bez względu, czy poniesiony koszt ma charakter kosztu bezpośredniego, czy też kosztu pośredniego, wystawiona faktura korygująca nie zmienia momentu poniesienia i potrącenia kosztu, a jedynie jego wysokość. Dlatego też zwroty towarów (ewentualnie zmniejszenia należności) potwierdzone fakturami korygującymi powinny zostać uwzględnione w kosztach uzyskania przychodów w okresie sprawozdawczym (miesiącu), w którym koszty te zostały pierwotnie potrącone. więcej »
  • 05-09-2014Kaucja gwarancyjna a obowiązek korekty kosztów
    Pytanie podatnika: Czy w świetle przepisów obowiązujących od 1 stycznia 2013 r. Spółka, zatrzymując określony procent wynagrodzenia podwykonawcy jako kaucję gwarancyjną, jest zobowiązana do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15b ust. 1, ust. 2 i ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, po upływie terminu wskazanego w tym przepisie, o kwotę wynagrodzenia przypadającą na zatrzymaną kaucję? więcej »
  • 03-09-2014Skonto a korekta kosztów uzyskania przychodów
    Skonto to, co do zasady, procentowe zmniejszenie sumy należności, przyznawane nabywcy towaru w razie zapłaty należności gotówką przed umówionym terminem. W praktyce udzielenie skonta wygląda w ten sposób, że sprzedawca ustala termin płatności np. 14 dni, ale jeżeli nabywca ureguluje należność w terminie np. 7 dni, to suma należności jest obniżana o określoną stawkę procentową. więcej »
  • 27-06-2014Zatory płatnicze: Przejęcie spółki a korekta kosztów
    Pytanie podatnika: Czy konfuzja jest formą uregulowania zobowiązania, pozwalającą na zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki wartości wydatków poniesionych przez spółki przejęte, wyłączonych uprzednio przez spółki przejęte z tych kosztów w oparciu o regulację przepisu art. 15b ust. 1 lub ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? więcej »
  • 28-05-2014Zatory płatnicze w transakcjach zagranicznych
    Z uzasadnienia: Regulacje dotyczące tzw. "zatorów płatniczych" nie zawierają wyłączeń w ich stosowaniu w odniesieniu do podatników dokonujących transakcji z określonymi podmiotami. Z zakresu tych regulacji nie zostali również wyłączeni podatnicy dokonujący transakcji z podmiotami zagranicznymi. Obowiązek korekty kosztów podatkowych nie może być uzależniony od okoliczności takiej jak miejsce siedziby kontrahenta. Podstawą do takiej korekty jest fakt nieterminowego regulowania kwot wynikających z faktury, umowy lub innego dokumentu, bez względu na to, kto jest kontrahentem podatnika. więcej »
  • 18-04-2014Zapłata wekslem a obowiązek korekty kosztów
    W przypadku uregulowania zobowiązań z tytułu zakupu materiałów wekslem własnym w terminie do 90 dni od daty zaliczenia kwoty materiałów do kosztów uzyskania przychodów podatnik nie będzie zobowiązany na podstawie art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do zmniejszenia tych kosztów. Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 18 marca 2014 r., sygn. ILPB3/423-606/13-5/KS. więcej »
  • 08-04-2014Moment korekty kosztów w związku z otrzymaniem dotacji
    Z uzasadnienia: Jeżeli podatnik amortyzuje środek trwały i ujmuje w kosztach podatkowych całą wartość odpisu amortyzacyjnego, a dopiero później otrzyma dotację, to jest zobowiązany zmniejszyć koszty uzyskania przychodów o wartość ujętych w nich odpisów - w części odpowiadającej otrzymanej dotacji. Przepisy nie określają, w którym momencie należy dokonać takiego zmniejszenia. Powinno to być dokonane jednorazowo - w miesiącu otrzymania dotacji. Nie ma natomiast uzasadnienia do dokonywania korekty wstecz, tj. za miesiące, w których odpisy te były ujmowane w kosztach podatkowych. więcej »
  • 04-04-2014Korekta amortyzacji środka trwałego nabytego na raty
    Pytanie podatnika: Czy dokonywane odpisy amortyzacyjne od urządzeń będą stanowiły koszty uzyskania przychodów bez obowiązku ich korygowania gdy zapłata za urządzenia nastąpi w ratach przy zachowaniu terminów płatności ustalonych w umowie dla poszczególnych rat? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »