Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta kosztów

  • 15-07-2015Podatki 2016: Ważne zmiany ws. korekty kosztów
    W przyszłym roku uchylone zostaną przepisy nakładające na podatników obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w sytuacji nieuregulowania w terminie zobowiązań – zmiany przewiduje tzw. prezydencka nowelizacja Ordynacji podatkowej, którą w ubiegłym tygodniu przyjął Sejm. Nowelę pozytywnie ocenia środowisko przedsiębiorców. więcej »
  • 14-07-2015Weksel sposobem na korektę kosztów?
    Pytanie podatnika: Czy zamiana zobowiązania handlowego na zobowiązanie finansowe udokumentowane wekslem własnym, dla których termin płatności jest dłuższy niż 60 dni, oznacza uregulowanie zobowiązania w rozumieniu art. 15b ustawy o CIT w momencie wystawienia i wydania weksla wierzycielowi, a tym samym skutkuje brakiem obowiązku zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o koszty wynikające z tego zobowiązania handlowego? więcej »
  • 08-07-2015WSA. Korekta amortyzacji dopiero po otrzymaniu refundacji
    Z uzasadnienia: Do czasu otrzymania refundacji, naliczone odpisy amortyzacyjne są kosztem uzyskania przychodu i dopiero z momentem otrzymania środków pomocowych podatnik winien dokonać korekty kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że dopiero po otrzymaniu dofinansowania należy określić, jaka wartość odpisów dotychczas zaliczonych do kosztów powinna być z kosztów wyłączona (z racji zwrócenia części wydatków na zakup środka trwałego), i następnie o tę kwotę zmniejszyć koszty bieżące, a nie dokonywać wstecznej korekty kosztów z tytułu odpisów amortyzacyjnych. więcej »
  • 03-07-2015Korekta kosztów: Ustawa nie definiuje momentu rozpoczęcia biegu terminu płatności
    Pytanie podatnika: Spółka planuje, by, dla wybranych kontrahentów, od których spółka nabywa towary, terminy płatności były wyznaczane na określoną liczbę dni, nie większą niż 60, licząc od dnia określonego w umowie z danym kontrahentem. Czy terminy płatności ustalone w taki sposób należy uznać za terminy płatności nie dłuższe niż 60 dni, nawet jeśli zgodnie z tak uregulowanym terminem płatności zobowiązanie stanie się wymagalne później niż w 60-tym dniu od dostawy towarów do spółki lub od otrzymania przez stronę faktury? Czy obowiązek korekty kosztów powstanie dopiero w dniu, w którym termin płatności jest przekroczony o 30 dni? więcej »
  • 09-04-2015NSA. Rabat potransakcyjny a wsteczna korekta kosztów
    Z uzasadnienia: Trudno zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego, że korekta winna dotyczyć tych okresów, w których zaliczono wydatki w pierwotnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji należałoby dokonać korekty wcześniejszego rozliczenia podatkowego ze wszelkimi konsekwencjami podatkowymi w postaci powstania zaległości i obowiązkiem zapłaty odsetek. Akceptacja stanowiska organu podatkowego prowadziłaby do sytuacji, w której podatnik zostałaby obciążony negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, mimo że jego działaniu nie można by zarzucić naruszenia prawa. więcej »
  • 09-04-2015Korekta kosztów przy wycofaniu samochodu przed upływem roku
    Pytanie podatnika: Czy prawidłowe będzie jednorazowe zaliczenie do kosztów uzyskania przychodu wartości samochodu używanego, w momencie przekazania go na potrzeby wykonywanej indywidualnej działalności gospodarczej, przy założeniu, że będzie on użytkowany krócej niż 1 rok? Czy przekazanie samochodu z powrotem na cele osobiste spowoduje powstanie przychodu dla Wnioskodawcy lub konieczność dokonania korekty kosztów uzyskania przychodu? więcej »
  • 18-03-2015Podatki 2015: Kontrowersyjne przepisy ws. korekty kosztów zostaną uchylone?
    Przepisy, które nakładają na podatnika obowiązek korekty kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania w terminie zobowiązania, powinny zostać uchylone – twierdzą eksperci Konfederacji Lewiatan. Uchylenie budzących kontrowersje przepisów zakłada projekt noweli Ordynacji podatkowej, przygotowany przez prezydencką kancelarię. więcej »
  • 13-03-2015Kiedy dokonać korekty kosztów po otrzymaniu faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Spółka ponosi m.in. koszty dostawy energii elektrycznej do punktu poboru, znajdującego się w budynku produkcyjno-administracyjnym. Stosowane są dwumiesięczne okresy rozliczeniowe na podstawie odczytów rozliczeniowych. W przypadku opóźnień w odczytach sprzedawca stosuje rozliczenia szacunkowe oraz sporządza korekty wystawionych faktur. Spółka otrzymała korekty faktur dot. 2012, 2013 i 2014 roku, których podstawą do wystawienia jest "zmiana ilości". Czy wszystkie otrzymane korekty należności za zużytą energię elektryczną można ująć w kosztach uzyskania przychodów bieżącego roku? więcej »
  • 25-02-2015Rozłożenie płatności na raty a obowiązek dokonywania korekty kosztów
    Przepis art. 15b ustawy o CIT nakłada na podatników obowiązek dokonywania korekty (zmniejszenia) kosztów uzyskania przychodów w przypadku nieuregulowania w określonych warunkach (terminach) zobowiązań. W przypadku zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kwoty wynikającej z faktury czy rachunku (a jeżeli nie istniał obowiązek ich wystawienia, kwoty wynikającej z umowy albo innego dokumentu) i nieuregulowania tej kwoty w terminie 30 dni od daty upływu terminu płatności (a gdy termin płatności jest dłuższy niż 60 dni w terminie 90 dni od daty zaliczenia tej kwoty do kosztów uzyskania przychodów), podatnik jest obowiązany do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów o kwotę wynikającą z tych dokumentów (art. 15b ust. 1 i 2 ustawy o CIT). Powyższe regulacje wprowadzono jako element walki z tzw. zatorami płatniczymi (nieregulowaniem na czas zobowiązań). więcej »
  • 11-02-2015Korekta kosztów przy niewystawieniu faktury przez kontrahenta
    Pytanie podatnika: W ramach działalności spółka nabywa od innych podmiotów za wynagrodzeniem odpady. Zapłata za odpady jest dokonywana na podstawie faktury otrzymanej od kontrahenta. Termin zapłaty jest ustalany w treści faktury. Zdarza się, że spółka pomimo otrzymania odpadów przez długi okres nie dostaje faktury od kontrahenta. Spółka ujmuje wówczas w księgach koszt z tytułu zakupu odpadów na podstawie dowodu księgowego innego niż faktura. Do czasu otrzymania faktury spółka nie reguluje zobowiązania z tytułu nabycia odpadów. Kiedy spółka jest zobowiązana do korekty kosztów na podstawie art. 15b ustawy o CIT? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »