Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta kosztów

  • 05-04-2017Limit transakcji gotówkowych. Czas trwania umowy ma znaczenie
    Pytanie podatnika: Czy wydatki spółki związane z zapłatą czynszu za najem będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w świetle art. 15d ustawy o CIT, w przypadku, gdy kwota płatności wynikająca z umowy najmu za 1 okres rozliczeniowy (1 miesiąc) wyniosłaby 10.000 zł (nie przekroczyłaby kwoty 15.000 zł), w przypadku umowy na czas nieokreślony? więcej »
  • 29-03-2017Korekta kosztów. Liczy się data otrzymania faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Do jakiego okresu (2016 r. czy 2017 r.) należy zaliczyć faktury korygujące z tytułu przyznanych bonusów (za 2016 r.) wystawione w 2016 r., które wpłyną do spółki w 2017 r.? Czy po 1 stycznia 2017 r., w sytuacji, gdy spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a wydatek nie będzie wskazany w art. 16 ww. ustawy, spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków rozliczonych poprzez kompensatę (potrącenie), bez względu na kwotę rozliczonego zobowiązania (tj. przekraczających limit 15 000 złotych)? więcej »
  • 28-03-2017NSA. Korekta kosztów - na bieżąco, czy wstecz?
    Z uzasadnienia: Uwzględniając zasady praworządności, trudno zgodzić się ze stanowiskiem organu podatkowego, że korekta winna dotyczyć tych okresów, w których zaliczono wydatki w pierwotnej wysokości do kosztów uzyskania przychodów. W takiej sytuacji należałoby dokonać korekty wcześniejszego rozliczenia podatkowego ze wszelkimi konsekwencjami podatkowymi w postaci powstania zaległości i obowiązkiem zapłaty odsetek. Akceptacja stanowiska organu podatkowego prowadziłaby do sytuacji, w której podatnik zostałaby obciążony negatywnymi konsekwencjami podatkowymi, mimo że jego działaniu nie można by zarzucić naruszenia prawa. więcej »
  • 17-03-2017Podatki 2017. Płatność za pobraniem a limit płatności gotówkowych i koszty
    Pytanie podatnika: Czy po 1 stycznia 2017 r., w sytuacji, gdy spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków rozliczonych poprzez zapłatę za pobraniem, bez względu na kwotę rozliczonego zobowiązania? więcej »
  • 07-03-2017Podatki 2017. Podatkowe skutki płatności gotówką
    Nowe przepisy obniżające limit płatności gotówkowych między przedsiębiorcami wprowadziły też sankcję w postaci zakazu uznania wyższego opłaconego gotówką wydatku jako kosztu podatkowego. Do jakiej kwoty przedsiębiorcy mogą rozliczać się gotówkowo? Jakich kwot nie mogą zaliczyć do kosztów podatkowych? więcej »
  • 03-10-2016Korekta odpisów amortyzacyjnych po otrzymaniu dotacji - fiskus zmienia zdanie
    Pytanie podatnika: W którym roku (miesiącu) spółka winna wyłączyć z podstawy opodatkowania koszty sfinansowane dotacją, jeśli dotacja wpłynie w innym roku podatkowym, niż rozliczone koszty: w roku uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów, czy też w roku (miesiącu) otrzymania dotacji do tych kosztów? więcej »
  • 26-08-2016Korekta amortyzacji. Sprzedaż środka trwałego przed upływem roku od jego zakupu
    Pytanie: Czy należy dokonać korekty dokonanych odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, które podlegają amortyzacji zbytych przed upływem jednego roku od ich nabycia? więcej »
  • 24-08-2016Zwrot nadpłaty składek czy podatku a moment korekty kosztów
    Pytanie podatnika: Czy w związku z dokonaniem korekty wysokości należnych składek na ubezpieczenie wypadkowe i powstaniem nadpłaty tych składek, jak również w odniesieniu do podatku od nieruchomości, Wnioskodawca jest uprawniony do zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych w okresie rozliczeniowym, w którym otrzymał zwrot powstałej nadpłaty na rachunek bankowy lub kwota nadpłaty została zarachowana na przyszłe zobowiązania (tzw. korekta „na bieżąco”)? więcej »
  • 28-06-2016Uregulowane zaległe należności w kosztach następcy prawnego
    Pytanie podatnika: W 2015 r. zgodnie z zapisami art. 15b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zakład budżetowy dokonywał zmniejszenia kosztów uzyskania przychodów z powodu nieuregulowania w terminie kwot wynikających z wystawionych faktur, bądź innych dokumentów. 31 grudnia 2015 r. zakład budżetowy został przekształcony w spółkę z o.o.. W 2016 r. spółka uregulowała zaległe zobowiązania. Czy spółka ma prawo do zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodów ww. kwoty? więcej »
  • 21-06-2016Zakup kradzionego samochodu a obowiązek korekty amortyzacji
    Pytanie: Prowadzę działalność w zakresie usług transportowych. Na potrzeby tej działalności zakupiłam w komisie samochód osobowy i w tym samym dniu wprowadziłam go do ewidencji środków trwałych. W trakcie dokonywania odpisów amortyzacyjnych okazało się, że samochód pochodzi z kradzieży. Byłam samoistnym posiadaczem pojazdu przez okres krótszy niż trzy lata. Czy mogłam dokonywać odpisów amortyzacyjnych od zakupionego samochodu, w sytuacji gdy nabyłam samochód od osoby, która nie była jego właścicielem? Czy powinnam skorygować koszty uzyskania przychodów o całą wartość ujętych w nich odpisów? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ]następna »