Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Korekta kosztów

  • 05-07-2018NSA: Dopłata do środka trwałego po rozpoczęciu jego amortyzacji - moment korekty KUP
    Skutki ekonomiczne dopłaty występują nie od momentu rozpoczęcia amortyzacji nabytego środka trwałego, ale wyłącznie od chwili jej otrzymania. Już tylko z tych powodów brak jest podstaw do wstecznego odnoszenia skutków podatkowych otrzymanej dopłaty na środek trwały, w kontekście wysokości dokonywanych odpisów amortyzacyjnych. Nie jest również możliwy do zaakceptowania, z punktu widzenia zasad praworządności, pogląd organu, że korekta winna dotyczyć tych okresów, w których dokonywano uprzednio odpisów amortyzacyjnych, co powoduje, iż konieczna byłaby korekta wcześniejszego rozliczenia podatkowego ze wszelkimi konsekwencjami podatkowymi w postaci powstania zaległości i obowiązkiem zapłaty odsetek. więcej »
  • 21-11-2017Przekazanie nieruchomości do majątku prywatnego po zakończeniu działalności a korekta kosztów
    Pytanie: Czy po zakończeniu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej i przekazaniu nieruchomości do majątku prywatnego, Wnioskodawczyni będzie zobowiązana do dokonania korekty kosztów uzyskania przychodów w likwidowanej działalności gospodarczej, jeśli tak, to w jakim zakresie? więcej »
  • 31-10-2017Skutki wystawiania faktur korygujących
    Faktury korygujące niejednokrotnie powodowały wiele problemów z ich rozliczeniem przez podatników. Od stycznia 2016 r. zasady rozliczeń podatkowych faktur korygujących uległy uproszczeniu. W przepisach można znaleźć szczegółowe regulacje dotyczące księgowania faktur korygujących. więcej »
  • 31-08-2017Po jakim kursie korygować przychody i koszty?
    Przychody w walutach obcych przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez NBP z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień uzyskania przychodu. Koszty natomiast przelicza się w oparciu o średni kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia kosztu. Jaki kurs zastosować w przypadku korekty przychodów lub kosztów? Zobaczmy. więcej »
  • 24-08-2017Rozliczenie faktury korygującej przy oczywistej omyłce
    Pierwotna faktura błędnie dokumentowała stan faktyczny, zatem korekta spowodowana jest „błędem rachunkowym lub inną oczywistą omyłką”, o których mowa w art. 15 ust. 4i ustawy o CIT. W związku z tym, korekta powinna być przyporządkowana wstecznie do okresu, którego dotyczy, czyli do daty poniesienia kosztu, wynikającego z faktury pierwotnej, a datą rozpoznania kosztu będzie w tym przypadku dzień, na który ujęto ten koszt na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości. więcej »
  • 22-08-2017Korekta kosztów uzyskania przychodów po przekształceniu działalności w spółkę z o.o.
    Gospodarcza wykładnia przepisów regulujących sukcesję przy przekształceniu uzasadnia twierdzenie, że podmiot będący sukcesorem wstępuje we wszystkie stosunki prawne, których stroną był podmiot przejmowany, ze skutkiem tak, jakby to sukcesor od początku był stroną tych stosunków prawnych. więcej »
  • 16-05-2017Podatki 2017. Zmiany w PKPiR: Nowy dowód księgowy
    Z dniem 1 stycznia 2017 r. zmienione zostało rozporządzenie w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów z uwagi na konieczność jego dostosowania do obowiązujących od dnia początku tego roku przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W rozporządzeniu rozszerzono katalog dowodów o dokument dotyczący zmniejszenia kosztów lub zwiększenia przychodów o nieprawidłowo dokonaną płatność. więcej »
  • 18-04-2017Faktury korygujące faktury wewnętrzne a moment korekty kosztów
    Pytanie podatnika: Czy, jeżeli spółka wystawi faktury korygujące do faktur wewnętrznych, w których wykazano nieodpłatne przekazanie towarów i usług jako opodatkowane VAT, to podatek VAT od nieodpłatnych wydań uprzednio zaliczony przez spółkę do kosztów uzyskania przychodów, powinien zostać skorygowany w kosztach uzyskania przychodów w bieżącym okresie, tj. w którym wystawiono „korektę faktury wewnętrznej”, czy też w okresie, w którym pierwotnie spółka ujęła koszty uzyskania przychodów z tytułu VAT od nieodpłatnego wydania (w dacie dokonania nieodpłatnego wydania)? więcej »
  • 05-04-2017Limit transakcji gotówkowych. Czas trwania umowy ma znaczenie
    Pytanie podatnika: Czy wydatki spółki związane z zapłatą czynszu za najem będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w świetle art. 15d ustawy o CIT, w przypadku, gdy kwota płatności wynikająca z umowy najmu za 1 okres rozliczeniowy (1 miesiąc) wyniosłaby 10.000 zł (nie przekroczyłaby kwoty 15.000 zł), w przypadku umowy na czas nieokreślony? więcej »
  • 29-03-2017Korekta kosztów. Liczy się data otrzymania faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Do jakiego okresu (2016 r. czy 2017 r.) należy zaliczyć faktury korygujące z tytułu przyznanych bonusów (za 2016 r.) wystawione w 2016 r., które wpłyną do spółki w 2017 r.? Czy po 1 stycznia 2017 r., w sytuacji, gdy spełnione zostaną przesłanki wynikające z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT, a wydatek nie będzie wskazany w art. 16 ww. ustawy, spółka będzie uprawniona do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków rozliczonych poprzez kompensatę (potrącenie), bez względu na kwotę rozliczonego zobowiązania (tj. przekraczających limit 15 000 złotych)? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »