Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Kontynuacja działalności

  • 21-03-2018Podatki 2018: Sejm pracuje nad nową ustawą o sukcesji
    Sejm rozpoczął prace nad nową ustawą o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem osoby fizycznej. Projektowane zmiany mają w założeniu ułatwić sukcesję w małych firmach rodzinnych. Pakiet propozycji obejmuje m.in. ułatwienia o charakterze podatkowym. Szacuje się, że ustawa może dotyczyć nawet 200 tys. przedsiębiorstw. więcej »
  • 05-10-2016Kontynuowanie działalności po śmierci męża: Zaliczki otrzymane na poczet przyszłych usług
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawczyni powinna wykazać przychód w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży usług, które zostały opłacone i zafakturowane zaliczkowo w działalności gospodarczej męża podatniczki (od zaliczek został odprowadzony podatek, od towarów i usług), a które to usługi zostaną faktycznie wykonane już przez Wnioskodawczynię w jej własnej działalności gospodarczej? Czy prawidłowym postępowaniem jest wykazanie przychodu dla potrzeb podatku dochodowego od osób fizycznych od całości wartości wykonanej usługi? więcej »
  • 03-02-2016Wykreślenie z rejestru przedsiębiorców a obowiązek sporządzenia spisu z natury
    Pytanie: Z powodu kłopotów finansowych zawiesiłem prowadzoną działalność gospodarczą na okres jednego roku. Po upływie okresu zawieszenia nie wznowiłem działalności, jak również nie przedłużyłem okresu zawieszenia i z mocy prawa działalność została skreślona z rejestru przedsiębiorców. Czy w zaistniałej sytuacji jestem zobowiązany na dzień likwidacji działalności sporządzić remanent likwidacyjny na podstawie art. 14 ust. 5 ustawy o VAT oraz odprowadzić do Urzędu Skarbowego podatek należny? więcej »
  • 06-10-2015Ciągłość prowadzenia działalności a brak obowiązku sporządzenia remanentu likwidacyjnego
    Pytanie podatnika: 9 kwietnia br. Wnioskodawca wyrejestrował swoją działalność gospodarczą prowadzoną jako osoba fizyczna. Zrobił to jednak pomyłkowo, ponieważ chciał tylko zawiesić działalność na pewien okres. Wnioskodawca zorientował się, że popełnił błąd, więc w dniu następnym zarejestrował ponownie swoją działalność w niezmienionej formie prawnej, rodzaj działalności taki sam. Czy Wnioskodawca musi złożyć deklarację VAT-7 z uwzględnieniem remanentu likwidacyjnego, skoro te materiały zostały wykorzystane przy kontynuacji tego samego rodzaju działalności opodatkowanej podatkiem VAT? więcej »
  • 29-09-2015MF: Spadkobiercy mogą kontynuować działalność
    Interpelacja nr 34361 do ministra finansów w sprawie zasad i możliwości kontynuacji przez spadkobierców działalności gospodarczej prowadzonej uprzednio przez osobę zmarłą więcej »
  • 20-05-2014Kasa fiskalna przy ponownym rozpoczęciu działalności
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca od listopada 2008 r. prowadził ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej, gdyż dokonywał on sprzedaży alkoholu. W 2013 r. ze względów zdrowotnych musiał zaprzestać wykonywania działalności. Obecnie chciałby ponownie rozpocząć działalność, ale już bez sprzedaży alkoholu i wyrobów tytoniowych. Czy rozpoczęta działalność to będzie kontynuacja poprzedniej czy rozpoczęcie nowej? Czy Wnioskodawca będzie musiał ewidencjonować na kasie sprzedaż artykułów spożywczych? więcej »
  • 20-09-2013Wycena i amortyzacja przejętych w drodze spadku środków trwałych
    Pytanie podatnika: W 2011 r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła ją wspólność majątkowa. W wyniku spadku odziedziczyła m.in. przedsiębiorstwo prowadzone przez męża w formie działalności indywidualnej. Na dzień śmierci męża Wnioskodawczyni sporządziła remanent materiałów i towarów, a jego wartość wpisała do swojej podatkowej księgi przychodów i rozchodów. Zaprowadziła również ewidencję środków trwałych przejętych z firmy męża wyceniając je wg wartości rynkowej i rozpoczęła ich amortyzację. Czy zastosowany sposób wyceny i amortyzacji przejętych w drodze spadku środków trwałych jest prawidłowy? więcej »
  • 03-01-2013Amortyzacja środków trwałych przejętych po zmarłym mężu
    Pytanie podatnika: W czerwcu 2012 r. zmarł mąż Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła Wnioskodawczynię małżeńska wspólność majątkowa. Na podstawie testamentu Wnioskodawczyni odziedziczyła m.in. przedsiębiorstwo prowadzone do tej pory przez męża w formie działalności indywidualnej. Wnioskodawczyni postanowiła kontynuować działalność męża. Czy zastosowany przez Wnioskodawczynię sposób wyceny i amortyzacji przejętych środków trwałych na podstawie art. 22g ust. 13 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowy? więcej »
  • 19-12-2012Prawo do odliczenia VAT z faktur wystawionych na spadkodawcę
    Pytanie podatnika: Osoba fizyczna prowadząca działalność zmarła w maju 2012 r. zostawiając w notarialnie spisanym testamencie firmę swoim prawnym spadkobiercom (córkom), którzy kontynuują działalność w formie spółki cywilnej. Jednakże od zgonu do momentu zarejestrowania przez córki spółki cywilnej, upłynęły dwa tygodnie. Przez cały czas spływają faktury wystawione jeszcze na firmę zmarłego. Są to faktury ściśle związane z kontynuowaną działalnością. Czy prawidłowe jest odliczanie podatku VAT z faktur, które zostały wystawione na firmę zmarłego po jego śmierci, przez nowoutworzoną spółkę, która jeszcze nie była zarejestrowana? Czy od faktur, które do chwili obecnej spływają na firmę zmarłego, można odliczyć podatek VAT? więcej »
  • 09-05-2011Wartość towarów nabytych w spadku nie może być kosztem
    Pytanie podatnika: W październiku 2010 r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, prowadzący jednoosobowo działalność gospodarczą. Spadkobiercy zmarłego podjęli decyzję, że działalność gospodarczą będzie kontynuowała żona zmarłego, tj. Wnioskodawczyni. Na dzień śmierci męża Wnioskodawczyni sporządziła remanent towarów, materiałów, wyrobów i powiadomiła urząd skarbowy o jego wysokości, jak również o kontynuowaniu działalności. Czy, remanent towarów handlowych, materiałów, wyrobów będzie kosztem przy ustalaniu dochodu za 2010 r. w firmie Wnioskodawczyni? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »