Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Kontrahenci

  • 03-12-2018Czy świąteczne prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem?
    Zakup prezentów będzie mógł być ujęty w kosztach podatkowych, pod warunkiem że wydatek został poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. To warunek wynikający odpowiednio z art. 22 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) oraz art. 15 ust. 1 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT). W praktyce oznacza to, że prezenty powinny być opatrzone logo firmy, a ich przekazanie powinno następować w celach reklamowych, np. promowania marki czy produktów firmy. więcej »
  • 19-09-2017Noclegi kontrahentów w kosztach firmy - fiskus zmienia zdanie
    Spółka spotyka się w siedzibie firmy ze swoimi kontrahentami z kraju i z zagranicy, w celu omówienia spraw bieżących dotyczących realizacji zamówień, sprzedaży, płatności, itp. oraz rozwoju tej współpracy w okresach następnych. Z uwagi na położenie geograficzne spółki, która jest w większości przypadków w dużej odległości od miejsc, w których mają swoją siedzibę kontrahenci, spółka pokrywa koszty hotelu. Czy ww. koszty można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? więcej »
  • 09-06-2017Nie wszystkie prezenty dla kontrahentów mogą być kosztem firmy
    Pytanie: Czy wydatki ponoszone przez spółkę tytułem zakupu drobnych prezentów, nie mających charakteru okazałości czy wystawności, przekazywanych wybranym kontrahentom, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów spółki? Powyższe prezenty przekazywane są zarówno potencjalnym klientom (np. podczas targów), jak i dotychczasowym klientom. więcej »
  • 08-04-2016VAT. Kosze prezentowe dla kontrahentów
    Pytanie podatnika: W związku ze zbliżającym się końcem roku i czasem podsumowań współpracy z kontrahentami, podatnik podjął decyzję o przekazaniu wybranym pracownikom kontrahentów, z którymi ma najbliższy kontakt, kosze prezentowe. Są one zróżnicowane wartościowo. Ich koszt waha się między 80 a 150 zł brutto. W koszach tych mają się znaleźć zarówno słodycze, kawa, herbata, napoje, a także kalendarze z logo Wnioskodawcy. Jak wygląda sprawa z podatkiem VAT od przekazanych ww. koszy? więcej »
  • 16-03-2016Odliczenie VAT. Owoce i warzywa dla pracowników i kontrahentów
    Pytanie podatnika: Czy Spółka jest uprawniona do odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem owoców i warzyw? Czy Spółka, w związku z wystawieniem owoców i warzyw celem spożycia przez pracowników i kontrahentów, jest zobowiązana do naliczenia podatku VAT? więcej »
  • 26-03-2014Rozliczanie wydatków na drobne prezenty dla kontrahentów
    Nawiązywanie i utrzymywanie relacji biznesowych może wiązać się z ponoszeniem wydatków reklamowych i promocyjnych, w tym m.in. mających charakter tzw. prezentów o małej wartości. Pojawia się wówczas pytanie, jakie wiążą się z tym skutki w podatku dochodowym oraz w podatku od towarów i usług. więcej »
  • 17-12-2012Zwolnienia z PIT: Prezenty dla kontrahentów
    Pytanie podatnika: Czy nieodpłatne przekazanie kontrahentom prezentów o wartości nieprzekraczającej 200,00 zł, opisanych w stanie faktycznym, korzysta ze zwolnienia z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 68a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 16-04-2012Szkolenia kontrahentów a koszty uzyskania przychodów
    Pytanie podatnika: Spółka organizuje największym odbiorcom (klientom) szkolenia, które odbywają się u producenta w ich siedzibach - w fabrykach (Hiszpania, Włochy). Klienci otrzymują zaświadczenia (certyfikaty) za odbyte szkolenie. Czy poniesione wydatki na szkolenie kontrahentów tj. koszty zakupu biletów lotniczych, koszty przejazdów, stanowią dla spółki koszt uzyskania przychodu w oparciu o art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 21-10-2010Prezent dla kontrahenta jest bez podatku VAT
    Pytanie podatnika: Czy, w świetle art. 7 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług, przekazanie kontrahentom przedmiotów takich jak np. pendrivy, plecaki, wiertarki, długopisy, polary, t-shirty, koszulki, kubki, słodycze, flagi, parasole, banery, portfele, kalendarze w ramach akcji promocyjnej, marketingowej, reklamowej, bądź sprzedaży premiowej, należy traktować jako dostawę towarów związaną z prowadzonym przedsiębiorstwem i w związku z tym nie naliczać podatku należnego z tytułu tych przekazań? więcej »
  • 27-08-2010Wycieczka zagraniczna dla kontrahentów w kosztach firmy
    Pytanie podatnika: Spółka otrzymuje od swoich kontrahentów faktury VAT dotyczące organizacji wspólnych wyjazdów szkoleniowych oraz wycieczek będących nagrodą w organizowanej sprzedaży premiowej. Kontrahent wystawia fakturę VAT powołując się na podpisaną między stronami umowę współpracy w zakresie promocji sprzedaży. Kontrahent obciąża Spółkę fakturą po uiszczeniu przez siebie całości bądź części zapłaty z tytułu organizowanego wyjazdu na rzecz np. biura podróży. Wyjazdy organizowane są z kilkumiesięcznym opóźnieniem w stosunku do wystawionej Spółce przez kontrahenta faktury. Do jakiego miesiąca Spółka powinna zaliczyć podatkowo koszt faktury jako koszt uzyskania przychodu? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »