Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Komis

  • 25-10-2017Umowa komisu pomiędzy przedsiębiorcami pod kątem VAT
    Regulacje dotyczące umowy komisu zawarte są w art. 765–773 Kodeksu cywilnego. Wynika z nich, że jest to umowa o świadczenie usług w zakresie pośrednictwa handlowego. Przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizja) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rzecz dającego zlecenie (komitent), lecz w imieniu własnym. więcej »
  • 18-01-2017NSA. Umowa komisu. Dostawa towarów czy świadczenie usług w VAT?
    Z uzasadnienia: Skoro umowa komisu jest kwalifikowana jako dostawa to nieprawidłowe jest odrębne kalkulowanie oraz dokumentowanie podstawy opodatkowania dla czynności świadczenia usługi (w postaci prowizji komisanta). Umowa komisu na gruncie ustawy o VAT skonstruowana jest jako dostawa towarów a nie sprzedaż komisowa i związana z nią usługa komisu. W przypadku komisu każde wydanie towaru między podmiotami podlega opodatkowaniu, a dokumentowanie winno wyglądać analogicznie jak przy dostawie towarów. więcej »
  • 12-01-2017Kupno samochodu w komisie a PCC
    Pytanie podatnika: Czy w związku z zakupem używanego samochodu osobowego z komisu samochodowego, udokumentowanym fakturą VAT wystawioną przez komisanta z adnotacją „procedura marży – towary używane” po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 03-01-2017Zakup samochodu w komisie bez PCC
    Pytanie podatnika: Czy w związku z zakupem używanego samochodu osobowego z komisu samochodowego, udokumentowanym fakturą VAT wystawioną przez komisanta z adnotacją „procedura marży - towary używane” po stronie Wnioskodawczyni powstanie obowiązek rozliczenia i zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 26-08-2015Sprzedaż za pośrednictwem komisu – konsekwencje w podatku VAT
    O umowie komisu mowa jest w art. 765 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przez umowę komisu przyjmujący zlecenie (komisant) zobowiązuje się za wynagrodzeniem (prowizją) w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa do kupna lub sprzedaży rzeczy ruchomych na rachunek dającego zlecenie (komitenta), lecz w imieniu własnym. więcej »
  • 07-01-2014Podatki 2014: Powstawanie obowiązku podatkowego w VAT - Zasady szczególne
    Od 1 stycznia 2014 r. zgodnie z zasadą ogólną obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi. Od tej zasady przewidziano jednak szereg wyjątków. Szczególne zasady ustalania momentu powstawania obowiązku podatkowego przewidziano m.in. w przypadku świadczenia niektórych usług zwolnionych od podatku VAT, świadczenia usług budowlanych, drukowania i dostawy książek, dostawy energii, czy w przypadku importu towarów. więcej »
  • 02-11-2011VAT marża od sprzedaży samochodu nabytego od podatnika VAT
    Pytanie: Zajmuję się handlem samochodami używanymi. Niedawno kupiłem samochody osobowe od podatników VAT, którzy stosownie do § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług sprzedali je jako zwolnione z VAT, mimo, że przy ich zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Czy w stosunku do tych samochodów mam prawo zastosować procedurę VAT marża? więcej »
  • 02-10-2011Opodatkowanie marżą sprzedaży samochodów używanych
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca zajmuje się handlem samochodami używanymi. Prowadzona działalność podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na zasadach ogólnych, jak również są stosowane przepisy opodatkowania „VAT marża”. Zainteresowany zakupił samochody osobowe w celu odsprzedaży od podatników, którzy stosownie do § 13 ust. 1 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 grudnia 2010 r. sprzedali jej jako zwolnione z VAT, mimo, że przy ich zakupie skorzystali z prawa do odliczenia podatku naliczonego na warunkach wynikających z art. 86 ust. 3 ustawy o VAT. Czy w stosunku do przedmiotowych samochodów Wnioskodawca ma prawo zastosować procedurę VAT-marża? więcej »
  • 15-07-2009Sprzedaż towarów osobie trzeciej stanowi przychód komisanta
    Pytania podatnika: 1. Czy kwota uzyskana z tytułu transakcji pomiędzy komisantem a osobą trzecią stanowi przychód komitenta, czy komisanta w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Kiedy komitent uzyskuje przychód? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »