Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Interpretacje prawa podatkowego

  • 04-10-2016Ulga mieszkaniowa w PIT. Samo nabycie gruntu pod budowę nie wystarczy
    Pytanie podatnika: Czy zakup dodatkowych kilku arów działki budowlanej od matki, które powiększą teren wokół domu, mieści się w wydatkach na własne cele mieszkaniowe, określonych w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy zakup działki budowlanej w innym odległym miejscu niż stoi budowany dom, kupionej od obcej osoby, również można zakwalifikować jako środki wydatkowane na własne cele mieszkaniowe? więcej »
  • 03-10-2016Korekta odpisów amortyzacyjnych po otrzymaniu dotacji - fiskus zmienia zdanie
    Pytanie podatnika: W którym roku (miesiącu) spółka winna wyłączyć z podstawy opodatkowania koszty sfinansowane dotacją, jeśli dotacja wpłynie w innym roku podatkowym, niż rozliczone koszty: w roku uznania poniesionych wydatków za koszty uzyskania przychodów, czy też w roku (miesiącu) otrzymania dotacji do tych kosztów? więcej »
  • 03-10-2016Refakturowanie usług dostarczania zimnej wody - jaka stawka VAT?
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca może refakturować media w postaci wody zimnej według stawki VAT wynikającej z faktury pierwotnej tj. 8%? więcej »
  • 30-09-2016VAT. Dokumentowanie usługi najmu lokalu stanowiącego współwłasność małżeńską
    Pytanie podatnika: Czy każdy z małżonków jest odrębnym podatnikiem podatku VAT z tytułu wynajmu nieruchomości oraz czy faktury VAT z tytułu najmu nieruchomości powinny być wystawiane przez oboje właścicieli (50% wartości każda)? Czy małżonkowie są uprawnieni do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego stanowiącą równowartość 50% kwoty podatku wynikającej z faktur (zaliczkowych) i ostatecznych, które są wystawione łącznie na Wnioskodawczynię i jej małżonka - w zakresie, w jakim lokale są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych? W którym okresie rozliczeniowym przysługuje im prawo do odliczenia podatku naliczonego? więcej »
  • 30-09-2016Skutki podatkowe darowizny części przedsiębiorstwa rodzinnej spółki jawnej
    Pytanie podatnika: Czy darowizna majątku spółki jawnej na rzecz osoby, która w relacji do wszystkich wspólników tej spółki zalicza się do kategorii podmiotów z katalogu I grupy podatkowej, o której mowa w art. 14 ust. 3 pkt 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn, korzystać będzie ze zwolnienia w zakresie opodatkowania podatkiem od spadków i darowizn, o którym mowa w art. 4 ust. 1 pkt 5 oraz art. 4a ww. ustawy? więcej »
  • 28-09-2016Amortyzacja budynku wybudowanego na cudzym gruncie
    Pytanie podatnika: Czy dokonywane odpisy amortyzacyjne, w związku z użytkowaniem budynku niemieszkalnego - trwale związanego z gruntem, będącego inwestycją na dzierżawionym (obcym) gruncie, a więc w obcym środku trwałym, mieszczą się w katalogu normy prawnej sygnowanej artykułem 16j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i skutkować będą możliwością zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w wysokości 10% rocznie? więcej »
  • 27-09-2016Miejsce opodatkowania i rozliczenia usług wynajmu powierzchni wystawienniczej
    Pytanie podatnika: Czy miejscem świadczenia wszystkich usług związanych z wynajmem powierzchni wystawienniczej, której ostatecznym celem była prezentacja produktów na targach jest miejsce położenia nieruchomości zgodnie z art. 28e i art. 28g ustawy o VAT i w przedmiotowej sprawie ww. usługi podlegają opodatkowaniu wg stawek i zasad obowiązujących na terytorium kraju Zleceniodawcy? Czy refaktura kosztów wynajmu powierzchni wystawienniczej oraz kosztów dodatkowych dla kontrahenta z Polski nie będzie podlegała opodatkowaniu według polskich przepisów ustawy o VAT i wystawiona przez Wnioskodawcę faktura winna zawierać informację: podatek VAT - np. i winna być rozliczona w deklaracji VAT-7 w poz. 11? więcej »
  • 27-09-2016Refakturowanie usług zwolnionych z VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca ma podpisaną umowę ze spółką, która wyszukuje dla niego pracowników tymczasowych. Spółka organizuje również badania lekarskie pracowników i zleca ich wykonanie Niepublicznemu Zakładowi Opieki Zdrowotnej. Spółka usługi te refakturuje na Wnioskodawcę doliczając do ich wartości podatek VAT w wysokości 23%. Czy Spółka postępuje prawidłowo gdy refakturując na Wnioskodawcę usługi medyczne dolicza do nich podatek VAT? Czy Wnioskodawca ma prawo obniżyć podatek należny o zapłacony podatek z takiej refaktury? więcej »
  • 23-09-2016PCC. Zakup samochodu od osoby prywatnej przez podatnika VAT
    Pytanie podatnika: Na podstawie umowy kupna Wnioskodawca zakupił samochód osobowy od osoby fizycznej za kwotę 7000 zł. Zakup został dokonany w celu dalszej odsprzedaży. Firma Wnioskodawcy zajmuje się m.in. handlem samochodami, główny przedmiot działalności to naprawa pojazdów samochodowych. Wnioskodawca jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Czy przy zakupie samochodu przez podatnika VAT od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży podatnik jest zobowiązany do zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych? więcej »
  • 23-09-2016Wpłaty na rzecz przyszłych dostaw towarów a obowiązek w VAT
    Pytanie podatnika: Czy należy opodatkować podatkiem od towarów i usług zaliczkę na poczet przyszłych dostaw, w sytuacji gdy kontrahent w tytule przelewu pieniędzy na rachunek wpisał „przedpłata” lub „zaliczka na poczet dostawy kotłów”, kontrahent do momentu przelania środków nie złożył zamówienia, a ramowa umowa handlowa nie precyzowała towarów i ich ilości? więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »