INDEKS TEMATYCZNY » Fundusz remontowy

  • 31-05-2023
    Zwrot środków z funduszu remontowego bez PIT
    Dokonany przez zarządcę wspólnoty mieszkaniowej zwrot środków z funduszu remontowego nie będzie skutkował powstaniem przysporzenia majątkowego, nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Podatnik nie musi uwzględniać tego dochodu jako przysporzenia majątkowego skutkującego zapłatą należnego podatku dochodowego w rozliczeniu rocznym PIT-37. Zatem wspólnota mieszkaniowa nie powinna wystawiać informacji PIT-11. więcej »
  • 21-06-2017
    Zwrot kosztów wymiany okien bez podatku?
    Spółdzielnie mieszkaniowe nierzadko zwracają pieniądze mieszkańcom, którzy zdecydowali się wymienić okna w swoich mieszkaniach. Zwroty otrzymują osoby będące członkami spółdzielni oraz ci, którzy członkami nie są. Jakie skutki podatkowe wywołuje taki zwrot? więcej »
  • 01-04-2016
    NSA. Refundacja kosztów wymiany okien z funduszu remontowego bez PIT
    Z uzasadnienia: Każdy właściciel lokalu ma obowiązek świadczenia na rzecz funduszu remontowego spółdzielni. Obowiązkiem spółdzielni jest z kolei utrzymywanie zasobów mieszkaniowych w należytym stanie i dokonywanie remontów, w tym wymiany stolarki okiennej. Właśnie realizacji tego celu służą wpłaty na tworzony przez spółdzielnie, stosownie do art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych fundusz remontowy. Częściowy zwrot wydatków poniesionych na wymianę okien nie jest przychodem, nie wykazuje bowiem cech przysporzenia majątkowego po stronie podatnika. Stanowi natomiast formę realizacji ciążącego na spółdzielniach mieszkaniowych obowiązku. więcej »
  • 13-05-2015
    Odpisy na fundusz remontowy w kosztach podatkowych - interpretacja ogólna MF
    Odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych w spółdzielni mieszkaniowej, dokonywane od lokali użytkowych, mogą podlegać zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w zw. z art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych - wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej. więcej »
  • 25-03-2015
    Wpłata na fundusz remontowy jako wydatek na cele mieszkaniowe
    Pytanie podatnika: Czy element składowy czynszu jakim jest odpis na fundusz remontowy, wpłacany co miesiąc do spółdzielni mieszkaniowej, w okresie od zbycia nieruchomości tj. od sierpnia 2014 r. do końca 2016 r., Wnioskodawca będzie mógł zakwalifikować jako wydatek na cele mieszkaniowe? więcej »
  • 18-07-2014
    Spółdzielnie mieszkaniowe: Do kosztów można zaliczyć cały odpis na fundusz remontowy
    W świetle art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych w związku z art. 6 ust. 3 ustawy z 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych odpisy na fundusz remontowy zasobów mieszkaniowych tworzony przez spółdzielnie mieszkaniowe, jako obciążający koszty gospodarki zasobami mieszkaniowymi, do których należą lokale mieszkaniowe oraz lokale użytkowe, stanowi koszt uzyskania przychodów spółdzielni mieszkaniowej - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. więcej »
  • 21-02-2014
    NSA: Spółdzielnia mieszkaniowa odliczy pełny odpis na fundusz remontowy
    Na podstawie odwołania się w treści art. 16 ust. 1 pkt 9 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych do postanowień odrębnych ustaw, do których zaliczyć należy art. 6 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, oba wymienione przepisy tworzą normę prawa podatkowego, z której wynika, że odpisy na fundusz na remonty zasobów mieszkaniowych w spółdzielniach mieszkaniowych stanowią koszt uzyskania przychodu spółdzielni. więcej »
  • 15-10-2013
    PIT: Refundacja ze spółdzielni mieszkaniowej wydatków na remont mieszkania
    Kwota zwrotu otrzymana na podstawie i zgodnie ze statutem lub regulaminem danej spółdzielni mieszkaniowej przez właściciela lokalu mieszkalnego z funduszu remontowego spółdzielni mieszkaniowej nie stanowi przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i w konsekwencji nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem - wyjaśnił Minister Finansów w interpretacji ogólnej. więcej »
  • 19-09-2013
    Wymiana podzielników sfinansowana z funduszu remontowego a przychód właściciela mieszkania
    Czy wymiana indywidualnych podzielników elektronicznych kosztów centralnego ogrzewania sfinansowana funduszem remontowym będzie stanowiła dla osób posiadających prawo odrębnej własności lokalu mieszkalnego przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i czy Spółdzielnia zobowiązana będzie do sporządzenia informacji PIT-8C? więcej »
  • 28-02-2013
    Skutki podatkowe w PIT zwrotu wydatków na wymianę stolarki okiennej
    Pytanie podatnika: Spółdzielnia mieszkaniowa z funduszu remontowego dokonuje zwrotu części wydatków poniesionych na wymianę stolarki okiennej osobom, które posiadają spółdzielcze lokatorskie i własnościowe prawo do lokalu, oraz osobom posiadającym prawo odrębnej własności lokalu. Czy kwota zwrotu wydatków poniesionych na wymianę okien stanowi dla Wnioskodawczyni, członka spółdzielni posiadającego prawo do odrębnej własności, przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »

NADCHODZĄCE SZKOLENIA

22.07.2024

Szkolenie on-line: Jak ustalić koszt wyrobu gotowego? Zasady ewidencji kosztów, ustalenie...

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
23.07.2024

Szkolenie on-line: Estoński CIT - zasady, korzyści oraz pułapki

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
25.07.2024

Szkolenie on-line: Praktyczne aspekty sporządzania rachunku przepływów pieniężnych (Cash-flow)

cena: 490.00 zł netto

organizator: Dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
29.07.2024

Szkolenie online: Rozliczanie transakcji trójstronnych oraz łańcuchowych na gruncie podatku VAT...

cena: 790.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY
29.07.2024

Szkolenie online: Akademia kadr 2024. Nowelizacja kodeksu pracy oraz dyrektywa Work Life Balance -...

cena: 1600.00 zł netto

organizator: ADN Akademia Biznesu oraz dział szkoleń podatki.biz

ZOBACZ SZCZEGÓŁY