Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » fotograf

  • 26-02-2013Skutki podatkowe sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii
    Pytanie podatnika: Czy konieczne jest zakładanie pozarolniczej działalności gospodarczej? W jaki sposób należy zakwalifikować przychody ze sprzedaży zdjęć w postaci wydrukowanej i oprawionej fotografii? Jak je opodatkować? więcej »
  • 21-12-2012Retusz zdjęcia – czy potrzebna jest zgoda fotografowanego?
    Praktycznie każda fotografowana osoba chce na zdjęciu wyglądać jak najlepiej. Wydawałoby się więc, że retusz nie wymaga zgody modela. Jeśli fotograf dokonuje jedynie drobnych korekt, mających charakter techniczny, wówczas rzeczywiście może o tym zdecydować samodzielnie. Jeżeli natomiast retusz jest istotny i polega na przykład na poprawie rysów twarzy, usunięciu znaków szczególnych (znamion, pieprzyków itp.), wtedy należy mieć na uwadze zasady dotyczące ochrony wizerunku. więcej »
  • 08-10-2012Rozliczanie zagranicznych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
    Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 3 ust. 1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT) osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania w Polsce, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Przepis ten, jak wynika z art. 4a ustawy o PIT, stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska. więcej »
  • 04-10-2012PIT od krajowych dochodów z fotografii stockowej osób nieprowadzących działalności
    Opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlegają co do zasady wszelkiego rodzaju dochody. Wyjątki, czyli dochody, które są zwolnione od podatku, wymieniono w art. 21, 52, 52a i 52c ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm., dalej: ustawa o PIT). Istnieje też kategoria dochodów, od których na podstawie ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., nr 0, poz. 749) zaniechano poboru podatku. więcej »
  • 02-10-2012Przychody z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć w Internecie a PIT
    Pytanie podatnika: Czy przychody uzyskiwane z tytułu zamieszczania filmów i zdjęć na portalu internetowym należy traktować jako przychody z praw majątkowych (art. 18)? Kiedy powstaje przychód w opisanej sytuacji? Czy do przychodów tych można zastosować 50% koszty uzyskania przychodu (art. 22 ust. 9)? Czy od powyższego dochodu nie ma obowiązku płacenia miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 18-09-2012Fotografia szkolna - aspekty prawne i podatkowe
    Fotografie klasowe są pamiątką, którą zwykle docenia się dopiero po latach, zaś w czasie, kiedy są one robione, najczęściej budzą pytania o to, jakie są zasady współpracy danego fotografa ze szkołą. Problematyka ta nie jest uregulowana w przepisach. więcej »
  • 06-09-2012Likwidacja punktu sprzedaży sprzętu fotograficznego a koszty podatkowe
    Z uzasadnienia: Strata odpowiadająca niezamortyzowanej wartości początkowej inwestycji w obcym środku trwałym poczynionej w pomieszczeniu wynajmowanym, w sytuacji kiedy wygasa umowa najmu, a przystosowanie zdemontowanych elementów wyposażenia lokalu jest nieopłacalne, może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów. więcej »
  • 30-08-2012Udzielenie licencji do fotografii przez podatnika VAT a obowiązek podatkowy
    Licencja to, – zgodnie z art. 41 ust. 2 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.), umowa o korzystanie z utworu, która obejmuje pola eksploatacji wyraźnie w niej wymienione. Jeśli dana fotografia stanowi przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, wówczas jest utworem w rozumieniu prawa autorskiego i może być przedmiotem umowy licencyjnej. więcej »
  • 27-08-2012Fotograf na weselu kolegi – jaki podatek zapłacić?
    Jestem fotografem-amatorem. Dotychczas wszystkie zdjęcia robiłem do tzw. szuflady. Ostatnio zostałem poproszony przez kolegę, abym robił zdjęcia na jego ślubie i weselu. Kolega chce mi zapłacić za zdjęcia. Zależy mi na tym, by wszystko było załatwione w sposób zgodny z prawem. Jak mam rozliczyć się z otrzymanego wynagrodzenia z urzędem skarbowym? więcej »
  • 30-07-2012Współtwórstwo fotografii
    Twórcą każdego utworu, w tym także utworu fotograficznego może być zarówno jedna osoba, jak i dwie lub więcej. W przypadku, gdy w powstawanie danego utworu jest zaangażowanych kilka osób, wówczas może przysługiwać im status współtwórcy. Istotne znaczenie ma w tej kwestii to, że aby można było mówić o współtwórstwie danej osoby przy tworzeniu konkretnej fotografii, zdjęcie to musi stanowić przejaw jej działalności twórczej o indywidualnym charakterze. Zagadnienie współtwórstwa w fotografii może mieć miejsce np. podczas tworzenia fotografii reklamowej, gdzie swój wkład ma zarówno fotograf, jak i twórca kampanii promocyjnej. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ]następna »