Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Faktury korygujące

  • 07-02-2012Termin rozliczania faktur korygujących
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca powinien ująć przedmiotową korektę cen produktów, wynikającą z końcowej całorocznej korekty cen? Czy Wnioskodawca powinien ująć korekty cen produktów w rozliczeniu podatku za poszczególne miesiące, w których następowały transakcje sprzedaży/dostawy produktów, do których odnosi się dana zbiorcza faktura korygująca? więcej »
  • 12-01-2012Obowiązek wystawienia faktury korygującej do faktury zaliczkowej
    Pytanie podatnika: W ramach prowadzonej działalności spółka podpisała umowę ramową o kompleksowej współpracy, w której kupujący zobowiązuje się do zakupu fabrycznie nowych samochodów. Zgodnie z postanowieniami umowy spółka otrzymała od kontrahenta zaliczki na poczet zamówionych przez niego samochodów, które udokumentowała fakturami zaliczkowymi. W związku z niewywiązaniem się przez kupującego z warunków umowy doszło do jej zerwania. Zaliczki zostały zaliczone jako rekompensata za utracone korzyści. Czy spółka ma prawo do dokonania korekty VAT należnego naliczonego od otrzymanych zaliczek, poprzez złożenie deklaracji korygującej za ten okres rozliczeniowy, w którym uprzednio został wykazany VAT należny czy też należy wystawić faktury korygujące do faktur zaliczkowych? więcej »
  • 04-01-2012Moment rozliczenia faktury korygującej zwiększającej podstawę opodatkowania VAT
    Z uzasadnienia WSA: Termin rozliczenia przez sprzedawcę faktur korygujących zwiększających kwotę należnego podatku VAT uzależniony jest od okoliczności powodujących konieczność dokonania korekt faktur pierwotnych. W rozpatrywanej sprawie przyczynę korekty stanowił dodatek do cen towarów wypłacany na podstawie dodatkowego porozumienia między stronami. Zdarzenie to niewątpliwie nastąpiło po wystawieniu faktury pierwotnej i nie było znane w chwili jej wystawienia, dlatego też nie było podstaw do dokonania korekty deklaracji "wstecz", skoro pierwotnie sporządzona faktura i deklaracja VAT były prawidłowe. więcej »
  • 15-12-2011Prawo do odliczenia VAT z faktur zaakceptowanych przez pełnomocnika
    Pytanie podatnika: Czy akceptacja w formie podpisu, o której mowa w § 6 ust. 2 pkt 2 lit. b) rozporządzenia ws. faktur, może zostać dokonana przez pracownika Spółki nabywającej usługi lub towary od dostawcy, z którym zawarła umowę samofakturowania, któremu dostawca ten udzieli szczególnego pełnomocnictwa do podpisywania (akceptacji) w jego imieniu faktur VAT, faktur (korygujących oraz duplikatów faktur)? Czy podpisane (zaakceptowane) w powyższy sposób faktury VAT, faktury korygujące oraz duplikaty faktur będą upoważniać Spółkę do odliczenia podatku naliczonego wykazanego na takich fakturach? więcej »
  • 28-10-2011Spadkobierca nie może wystawić faktury korygującej
    W przypadku śmierci podatnika VAT następcy prawni, ani także inne osoby, nie są uprawnieni do wystawienia faktury korygującej do faktury wystawionej przez zmarłego, gdyż takie uprawnienia dotyczą wyłącznie podatników - wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualna z dnia 20.07.2011 r., sygn. IPTPP2/443-55/11-4/IR. więcej »
  • 10-10-2011Potwierdzenie sald potwierdzeniem odbioru faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Czy posiadanie przez Spółkę zaakceptowanego przez kontrahenta dokumentu „potwierdzenie salda”, na którym będą wskazane wszelkie faktury, w tym faktury korygujące wystawione przez Spółkę w danym okresie na rzecz tego kontrahenta spełnia warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej prze nabywcę w świetle art. 29 ust. 4a ustawy o VAT i tym samym upoważnia Spółkę do obniżenia podstawy opodatkowania VAT wynikającego z korekt wskazanych w „potwierdzeniu salda”? więcej »
  • 05-10-2011Faktura korygująca a korekta przychodów podatkowych
    Pytanie podatnika: Czy w oparciu o przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca w prawidłowy sposób dokonuje korekty przychodów, w dacie wystawienia faktury korygującej, czy powinien dokonywać korekty przychodów w okresie, w którym wystawiona została faktura pierwotna (korygowana), nawet jeżeli faktura dotyczy zakończonego roku podatkowego? więcej »
  • 23-09-2011Rozliczenie faktury korygującej przy usługach ciągłych
    Pytanie podatnika: Spółka w ramach działalności świadczy usługi o charakterze stałym. Obecnie spółka rozważa wprowadzenie modelu odpłatności za swoje usługi stałe polegające na uzgodnieniu z kontrahentami miesięcznej ryczałtowej odpłatności, która byłaby płatna przez 3 kolejne miesiące. Przy czym rozliczenie rzeczywistego wynagrodzenia za dany okres (kwartał) następowałoby w pierwszym miesiącu następującym po pełnym kwartale. W jakim momencie należy wykazać zwiększenie/zmniejszenie przychodu w podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu faktury korekty „in minus”/„in plus” wystawionej w miesiącu następnym po zakończeniu danego kwartału? więcej »
  • 16-09-2011Czy trzeba posiadać potwierdzenie odbioru korekty
    Z uzasadnienia: Przepis art. 29 ust 4a ustawy o podatku od towarów i usług jest sprzeczny z prawem wspólnotowym. Warunek posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę, od którego uzależniona jest możliwość obniżenia podstawy opodatkowania (a w konsekwencji obniżenie podatku należnego) stanowi bowiem środek krajowy naruszający w nadmiernym stopniu cele i treść Dyrektywy 112. Brak jego spełnienia powoduje obciążenie ciężarem VAT - podatnika, w oderwaniu od jego rzeczywistej sytuacji podatkowej, naruszając nie tylko podstawowe zasady VAT takie jak: proporcjonalność VAT, neutralność VAT i opodatkowanie konsumpcji wyrażone w art. 1, a także art. 73 i 90 Dyrektywy. więcej »
  • 13-09-2011Duplikat musi mieć formę faktury pierwotnej
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca od dnia uzyskania akceptacji może przesyłać w formie elektronicznej faktury korygujące i duplikaty faktur do faktur wystawionych i przesłanych do nabywcy przed dniem uzyskania akceptacji/przed dniem wejścia w życie przepisów rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie przesyłania faktur w formie elektronicznej? więcej »
« poprzednia[ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ] . [ 9 ] . [ 10 ] . [ 11 ]następna »