Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Faktury

  • 28-08-2017Nie trzeba ewidencjonować faktur wystawianych do paragonów
    Czy spółka postępuje prawidłowo, że rozlicza VAT należny w deklaracji VAT-7 tylko według raportu fiskalnego z pominięciem faktur wystawionych na życzenie klienta zarówno w sytuacji gdy klient zwraca oryginał paragonu jak również w przypadku braku zwrotu paragonu? więcej »
  • 23-08-2017Odliczenie VAT. Faktura z niepełnym adresem nabywcy
    Na gruncie obowiązujących przepisów ustawy o podatku od towarów i usług posługiwanie się fakturą, na której adres nabywcy jest podany w wersji skróconej, tj. nazwa ulicy jest niepełna, nie wyklucza prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego na jej podstawie. Faktury te zatem mogą stanowić podstawę do odliczenia wykazanego w nich podatku VAT naliczonego na zasadach i w terminach wskazanych przepisami prawa. więcej »
  • 14-08-2017Odliczenie VAT z faktury niezawierającej NIP nabywcy
    Brak numeru NIP przy jednoczesnym prawidłowym wskazaniu pozostałych danych podmiotu będącego nabywcą jest wadą techniczną, niewyłączającą możliwości zweryfikowania dokonania zdarzenia gospodarczego i prawidłowego określenia nabywcy towaru, a jednocześnie pozostającą bez znaczenia dla wysokości zobowiązania podatkowego. więcej »
  • 10-08-2017Dokumentowanie sprzedaży na rzecz konsumentów – paragon, faktura czy faktura z paragonem?
    Paragon dowodem sprzedaży  Sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych co do zasady podlega obowiązkowi rejestracji za pomocą kasy fiskalnej. Obowiązek ten wynika z art. 111 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, dalej: ustawa o VAT). więcej »
  • 31-07-2017Korekta tzw. pustej faktury
    Organy podatkowe dysponują narzędziami, dzięki którym są w stanie udowodnić obrót pustymi fakturami. Ujawnienie tego procederu ma konsekwencje i dla sprzedawcy, i dla nabywcy. Można je zniwelować, jeżeli strony transakcji podejmą w odpowiednim czasie działania zmierzające do wyeliminowania ryzyka uszczuplenia wpływów budżetowych. więcej »
  • 27-07-2017Będzie jednolity wzór faktury?
    Określenie w sposób obligatoryjny jednolitego wyglądu faktur jest niemożliwe do uwzględnienia, ponieważ pozostawałoby w sprzeczności z przepisami dyrektywy 2006/112/WE. Jednakże zmiany w Ordynacji podatkowej - obowiązek przekazywania na żądanie organu podatkowego JPK Faktura VAT, powinny przyczynić się do stopniowego „ustandaryzowania” faktur wystawianych przez podatników - wyjaśniło Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na interpelację poselską. więcej »
  • 25-07-2017Co czwarty Polak przyzwala na zakupy bez podatku VAT
    Jedna czwarta Polaków jest w stanie usprawiedliwić sytuację, w której dochodzi do płacenia bez rachunku, czyli z myślą o uniknięciu zapłaty podatku od towarów i usług (VAT) – wynika z badania pn. „Moralność płatnicza Polaków 2017”. W ciągu ostatniego roku odsetek osób oceniających takie działania za całkowicie niedopuszczalne wzrósł z 67 do 75,1 proc. więcej »
  • 12-07-2017VAT. Prawo do obniżenia podstawy opodatkowania przy braku potwierdzenia odbioru e-faktury korygującej
    Pytanie podatnika: Czy Wnioskodawca, jeśli nie otrzyma od klienta potwierdzenia odbioru elektronicznej faktury korygującej, będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego za okres rozliczeniowy wystawienia i wysłania takiej faktury do klienta w przypadku, gdy wysłanie powyższej faktury nastąpi na uzgodniony adres mailowy klienta i Wnioskodawca będzie posiadał elektroniczne potwierdzenie wysłania temu Klientowi wiadomości zawierającej załącznik w postaci faktury korygującej? więcej »
  • 06-07-2017Wystawienie faktury po wydaniu paragonu
    Często widujemy w sklepach wywieszki i komunikaty, mówiące, w jakim terminie od momentu wydania paragonu możemy oczekiwać wystawienia faktury. I często sprzedawcy informują konsumentów, że termin ten nie powinien przekraczać np. tygodnia lub dwóch. Czy sprzedawca ma prawo ustalić ten termin według swojego uznania? Odpowiedź na tak postawione pytanie jest negatywna - sprzedawca jest bowiem związany przepisami ustawy o podatku od towarów i usług oraz przepisami Ordynacji podatkowej. więcej »
  • 03-07-2017VAT. Wystawianie małżonkowi faktury za usługi
    Pytanie podatnika: W 2016 r. Wnioskodawca nabył wraz z małżonką do majątku prywatnego dom do rozbudowy i remontu. W domu tym, w ramach prowadzonej działalności, korzystając z pracy pracowników prowadzonej przez Wnioskodawcę firmy wykonał on rozbudowę i remont. Małżonka Wnioskodawcy nie prowadzi działalności gospodarczej. Zakupiony do majątku wspólnego dom nie jest i nie będzie wykorzystywany do działalności gospodarczej. Czy Wnioskodawca może wystawić fakturę za wykonane usługi remontu i rozbudowy w całości na małżonkę? więcej »
« poprzednia[ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ] . [ 8 ]następna »