Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » faktura korygująca VAT

  • 23-04-2019Do kiedy podatnik VAT ma możliwość wystawienia korekty faktury?
    Zgodnie z art. 106j ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (dalej: ustawa o VAT), w przypadku gdy po wystawieniu faktury:  udzielono obniżki ceny w formie rabatu,  udzielono obniżek i opustów cen,  dokonano zwrotu towarów i opakowań,  dokonano zwrotu nabywcy całości lub części zapłaty,  podwyższono cenę lub stwierdzono pomyłkę w cenie, stawce, kwocie podatku lub w jakiejkolwiek innej pozycji faktury  podatnik wystawia fakturę korygującą. więcej »
  • 17-04-2019Kurs waluty dla zbiorczej faktury korygującej
    Pytanie: Czy Spółka może wystawić jedną (zbiorczą) fakturę korygującą za dany okres z tytułu udzielenia opustu dla danego kontrahenta, w sytuacji, gdy nie dotyczy ona wszystkich transakcji dokonanych pomiędzy Spółką oraz tym kontrahentem w danym okresie? Jaki powinien być zastosowany kurs przeliczenia waluty wg kursu NBP przy wystawieniu ww. faktury, czy powinien być to kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zakończenia oznaczonego w umowie okresu, czy kurs z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień wystawienia faktury korygującej, czy może odrębny kurs dla każdej z dostaw, których cena jest zbiorczo korygowana? więcej »
  • 10-04-2019Jak poprawić nazwę kontrahenta na fakturze?
    Wystawienie faktury VAT z błędnie wskazanym kontrahentem to sytuacja, z którą przyszło się zmierzyć nie jednemu przedsiębiorcy. Bardzo często podatnicy prowadzący działalność gospodarczą pomyłkowo wystawiają faktury na błędny podmiot. Jest to z reguły spowodowane nieprecyzyjnym określeniem danych kontrahenta w umowie lub zamówieniu. Błędnie wystawione faktury są często odsyłane lub kontrahent oczekuje korekty. Kwota obrotu i podatku VAT na fakturze zwykle nie ulega zmianie.  Jak w takim przypadku przedsiębiorca powinien skorygować swoje rozliczenie? więcej »
  • 06-03-2019Rezygnacja ze zwolnienia VAT także po wpłacie zaliczki
    Pytanie: Czy po dokonaniu wpłat zaliczek na poczet dostawy nieruchomości (do których zastosowano stawkę „VAT - zwolnienie”) oraz podpisaniu przedwstępnej umowy sprzedaży, strony będą mogły w przyszłości przed dokonaniem dostawy i podpisaniem umowy ostatecznej, złożyć oświadczenie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, że wybiorą opodatkowanie dostawy budynku i w jakim terminie takie oświadczenie powinno zostać złożone? więcej »
  • 17-10-2018Korekta pliku JPK_VAT
    Od 1 stycznia 2018 r. już wszyscy vatowcy są podatnikami zobowiązanymi do prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT (rejestru zakupu i sprzedaży VAT) i przesyłania jej jako JPK_VAT organom skarbowym. Obowiązek prowadzenia ewidencji VAT przewidziany został w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług. Jej zadaniem jest umożliwienie prawidłowego ustalenia kwot podatku. Z kolei podstawę prawną dla przesyłania przez podatników VAT informacji w formie JPK o zakupach i sprzedaży wynikających z tejże ewidencji stanowi art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa. Wygenerowanie pliku polega na przetworzeniu danych zaczerpniętych z rejestrów do określonego urzędowo formatu. W takim formacie (XML) jest on dostarczany Ministerstwu Finansów. Termin wysłania JPK_VAT upływa 25. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Podatnicy rozliczający się kwartalnie również obowiązani są przesyłać JPK_VAT co miesiąc. więcej »
  • 10-10-2018Wystawianie faktury korygującej dane identyfikujące nabywcę
    Pytanie: Czy w przypadku błędu na wystawionej fakturze dotyczącego nieprawidłowego wskazania nabywcy towaru/usługi, całkowita zmiana danych identyfikujących nabywcy może zostać dokonana poprzez wystawienie faktury korygującej? więcej »
  • 02-10-2018Potwierdzenie odbioru faktury korygującej
    Podstawą prawną do wystawienia faktury korygującej jest art. 106j ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług określający przypadki, w których podatnik zobowiązany jest wystawić taki dokument.  Najprostszym kryterium podziału faktur korygujących jest kierunek dokonywanych przez ten dokument zmian. Na tej podstawie wyróżnić można:  faktury korygujące podwyższające podstawę opodatkowania – in plus, faktury obniżające podstawę opodatkowania – in minus. więcej »
  • 24-09-2018Wystawianie faktur przed otrzymaniem zaliczki
    Zdarza się, że klient, niezgodnie z umową, opóźni płatność zaliczki, która w wyniku takiego opóźnienia może wpłynąć na rachunek bankowy po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury. Czy w przypadku dokonania zapłaty zaliczki z opóźnieniem (tzn. po upływie 30-go dnia od dnia wystawienia faktury), co spowoduje, że faktura okaże się być wystawiona z naruszeniem art. 106i ust. 7 pkt 2 ustawy o VAT, należy uznać, że faktura ta staje się „fakturą pustą” ze skutkami, o jakich mowa w art. 108 ust. 1 ustawy? Czy podatnik ma obowiązek dokonywać korekty faktury VAT, wykazując w korekcie datę faktycznego otrzymania zapłaty przed zakończeniem wykonywania usługi? więcej »
  • 10-09-2018Korekta faktury zaliczkowej bez zwrotu zaliczki. Co z VAT?
    Pytanie: Spółka wpłaciła kontrahentowi kwotę 15.000 zł na poczet zakupu samochodu. Kontrahent wystawił spółce fakturę zaliczkową z VAT w stawce 23%, z której spółka odliczyła cały podatek wykazując go jako podatek naliczony w deklaracji VAT-7. Kontrahent nie dostarczył zamówionego samochodu, więc spółka wystąpiła do niego o zwrot zaliczki. Kontrahent nie zwrócił zaliczki wystawił fakturę korygującą in minus na 100% wartości zaliczki. Czy Spółka była zobowiązana do skorygowania podatku naliczonego, a jeżeli tak, to w jakich kwotach i w jakich okresach?  więcej »
  • 28-08-2018Korekta faktur po utracie zwolnienia z VAT
    Pytanie: Wnioskodawczyni korzystała ze zwolnienia sprzedaży od podatku VAT w 2016 r., wartość sprzedaży nie przekroczyła kwoty 200 000 zł. Przekroczenie limitu miało miejsce 19 września 2017 r. Jednak Wnioskodawczyni przeoczyła ten moment. Urząd Skarbowy w styczniu 2018 r. zarejestrował Wnioskodawczynię jako podatnika VAT z datą 19 września 2017 r. Czy Wnioskodawczyni powinna wystawić faktury korygujące do faktur sprzedaży wystawionych w okresie: IX-XII 2017 r. i przekazać je kontrahentom, uwzględniając w nich: wartość sprzedaży netto, kwoty VAT i wartość brutto? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ]następna »