Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » faktura

  • 15-07-2021Przy kompleksowej usłudze nie trzeba podawać kodów GTU w JPK
    Przedsiębiorca prowadzi warsztat samochodowy. Jego działalność polega na świadczeniu usługi, do której zrealizowania wykorzystuje zakupione części samochodowe oznaczone kodami GTU z grupy 03, 07 oraz czynnik do napełniania klimatyzacji w pojazdach, oznaczony kodem z grupy 11. Czy przedsiębiorca ma obowiązek umieszczania w plikach JPK_V7 wysyłanych do urzędu skarbowego kodów GTU towarów handlowych, których użył do wykonania usługi? więcej »
  • 12-07-2021Możliwość anulowania faktury zaewidencjonowanej w pliku JPK_VAT
    Anulowanie faktury mimo, że jest stosowane powszechnie, nie zostało uregulowane w przepisach ustawy o VAT. Ustawodawca nie przewidując takiej możliwości starał się nadać fakturze szczególnie doniosłe znaczenie. Jednak praktyka wykształciła tego rodzaju operację. Jest to bowiem rozwiązanie dużo bardziej racjonalne, niż wystawianie do każdego takiego dokumentu obarczonego pomyłką dokumentu korygującego. więcej »
  • 05-07-2021WSA. Wystawienie faktury wcześniej niż 30 dni przed otrzymaniem zaliczki
    Podatek wykazany na fakturze wystawionej przed otrzymaniem zaliczki ma charakter niejako prawa zawieszonego - jego realizacja może nastąpić w okresach rozliczeniowych, w których dokonywane były płatności. W związku z powyższym, wystawienie przedwczesnej faktury pozostaje bez wpływu na moment powstania obowiązku podatkowego na gruncie VAT, gdyż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub z chwilą zapłaty, nie zaś z chwilą wystawienia faktury. więcej »
  • 30-06-2021Faktura nie musi być oznaczona kodem GTU
    Nie ma konieczności oznaczania kodem GTU faktur zarówno krajowych jak i zagranicznych - na których wskazany w osobnej pozycji sprzedaży jest „transport” - albowiem ewentualny obowiązek dotyczy wyłącznie wykazywania GTU w pliku JPK_VAT. więcej »
  • 17-06-2021VAT: Refakturowanie podatku od nieruchomości
    Podatek od nieruchomości stanowiący element rozliczeń z biorącym nieruchomość w dzierżawę, jest należnością związaną z odpłatnym świadczeniem usługi dzierżawy i podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług na zasadach właściwych dla wiążącego strony stosunku cywilnoprawnego. Z uwagi na fakt, że koszt podatku od nieruchomości zalicza się do elementów świadczenia należnego z tytułu umowy dzierżawy, to stanowi wraz z czynszem zapłatę za to świadczenie będącą podstawą opodatkowania w rozumieniu art. 29a ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. Tak stwierdził Dyrektor KIS w interpretacji indywidualnej. więcej »
  • 14-06-2021Usługi nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego. Co z fakturą?
    Objęcie zakresem opodatkowania podatkiem VAT określonych czynności możliwe jest wyłącznie w sytuacji, gdy mamy do czynienia z podatnikiem działającym w takim charakterze. Jeżeli nie jest możliwe wskazanie, że podmiot wykonujący określone czynności działa w charakterze podatnika podatku od towarów i usług, to nie występują przesłanki do uznania czynności za działalność gospodarczą, a tym samym nie ma świadczenia podlegającego opodatkowaniu tym podatkiem. Może to oznaczać, że działania pro publico bono nie będą kwalifikowały się jako działalność gospodarcza dla potrzeb VAT. więcej »
  • 25-05-2021WSA. Faktury otrzymane z opóźnieniem przy imporcie usług. Kiedy odliczyć VAT?
    W konsekwencji spełnienia warunków, dotyczących możliwości odliczenia podatku naliczonego po upływie 3 miesięcy, od miesiąca w którym w odniesieniu do nabytych towarów i usług powstał obowiązek podatkowy, podatnik nie traci prawa do odliczenia podatku, ale realizuje je w deklaracji składanej "na bieżąco". więcej »
  • 24-05-2021Brak NIP nabywcy na fakturze a prawo do odliczenia VAT
    Podatnicy, którzy otrzymali faktury, na których nie zamieszczono ich NIP (np. zamiast NIP umieszczono ich numer PESEL) często stają przed dylematem czy w takiej sytuacji mogą dokonać odliczenia podatku naliczonego wykazanego na takich fakturach. więcej »
  • 20-05-2021Symbol PKWiU na fakturze
    Sprzedawca nie ma obowiązku umieszczania na wystawionych fakturach symbolu PKWiU świadczonych przez siebie usług. Przy czym wystawiając fakturę dokumentującą wykonywanie usług może na niej umieścić określenie PKWiU, bowiem przepisy nie sprzeciwiają się umieszczaniu na fakturze dodatkowych adnotacji. więcej »
  • 15-04-2021Usługi naprawy pojazdów - uznanie za kompleksowość, MPP i GTU
    Skoro mamy do czynienia z kompleksowym świadczeniem usług (naprawą i serwisem pojazdów) w skład których wchodzą usługi pomocnicze wymienione w pkt a-f lub części wymienione w załączniku nr 15 do ustawy VAT, to w części ewidencyjnej pliku JPK_V7M spółka nie powinna wskazywać kodów GTU poszczególnych usług i oznaczenia MPP. Tak uznał Dyrektor IS w interpretacji indywidualnej. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ] . [ 5 ] . [ 6 ] . [ 7 ]następna »