Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Najbliższe szkolenia podatki.biz:

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Ewidencje

  • 04-04-2011Faktura nie może zastąpić kasy fiskalnej
    Pytanie podatnika: Czy Zainteresowany jest zobowiązany do prowadzenia ewidencji obrotu kwot podatku przy pomocy kas rejestrujących, w odniesieniu do sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, nie objętej zwolnieniem zgodnie z Rozporządzeniem, w sytuacji każdorazowego udokumentowania sprzedaży, we wskazanym zakresie, fakturą VAT? więcej »
  • 17-03-2011Ewidencjonowanie zakupu i amortyzacji samochodu osobowego
    Dokonując zakupu samochodu osobowego w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, należy pamiętać, iż przepisy podatkowe wyłączają dla tego rodzaju wydatków możliwość jednorazowej amortyzacji. W związku z tym konieczne jest dokonywanie comiesięcznych odpisów amortyzacyjnych. Zgodnie z art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości, odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środka trwałego dokonuje się drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji. więcej »
  • 10-11-2010Jak ewidencjonować usługi opodatkowane poza Polską
    Pytanie podatnika: Czy proponowane przez Wnioskodawcę rozwiązanie polegające na uzupełnieniu informacji zawartych w raporcie „Rejestr VAT” Usług niepodlegających VAT w Polsce o dodatkowy załącznik do tego raportu, zawierający podaną słownie nazwę usługi dla poszczególnych pozycji raportu, spełnia wynikający z art. 109 ust. 3a ustawy o VAT wymóg uwzględniania w ewidencji „nazwy usługi”? więcej »
  • 21-09-2010Ewidencja obrotów na kasie fiskalnej a obowiązek prowadzenia odrębnej ewidencji VAT
    Pytanie podatnika: Czy pomimo prowadzenia szczegółowej ewidencji całego obrotu i kwot podatku należnego za pomocą kasy fiskalnej (art. 111 ust. 1 ustawy o VAT) muszę jeszcze prowadzić dodatkową, szczegółową ewidencję na mocy art. 109 ust. 3, pomimo że w kasie fiskalnej mam wprowadzony podział obrotu o którym mowa w art. 120 ust. 15 i mogę sporządzić deklarację podatkową? więcej »
  • 02-07-2010Dokumentowanie sprzedaży paragonami fiskalnymi
    Pytanie podatnika: Czy wystawiając paragon imienny dla osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej należy kupującemu wręczyć: - paragon z kasy fiskalnej i wydrukowany oryginał paragonu z programu magazynowego? - sam paragon z kasy fiskalnej? - wydrukowany z programu magazynowego oryginał paragonu imiennego a w dokumentacji pozostawić kopię paragonu imiennego z programu magazynowego z podpiętym paragonem z kasy fiskalnej i potraktować jak fakturę do rozliczeń podatku od towarów i usług? więcej »
  • 22-02-2010Ewidencjonowanie przychodów w księgach po likwidacji i założeniu nowej działalności
    Pytanie podatnika: Czy w sytuacji gdy Wnioskodawczyni zakończyła działalność gospodarczą w zakresie usług finansowych i w tym samym roku kalendarzowym a zarazem podatkowym podjęła działalność inną i dokonała stosownej zmiany w ewidencji działalności gospodarczej, obowiązana jest zachować dotychczasowy sposób księgowania dokumentacji podatkowej tzn. prowadzić pełną księgowość - księgi handlowe - czy też uznając, iż poprzednią działalność Wnioskodawczyni zamknęła i otworzyła nową ma prawo wyboru formy księgowania dokumentów finansowych - faktur, rachunków itp. - i będzie to czyniła poprzez założenie i prowadzenie podatkowej księgi przychodów i rozchodów? więcej »
  • 14-01-2010PKPiR krok po kroku – odcinek 16
    W dzisiejszym odcinku rozpoczynam opisywanie ewidencji dodatkowych, których prowadzenie regulują co prawda różne przepisy, ale dane w nich gromadzone wpływają pośrednio lub bezpośrednio na zapisy w PKPiR. Dzisiaj ewidencja sprzedaży, rejestr (ewidencja) zakupu i sprzedaży VAT oraz karty przychodów pracowników. więcej »
  • 23-03-2009Orzecznictwo podatkowe: Ewidencja przychodów z błędami
    W sytuacji gdy ewidencja podatnika wprawdzie zawiera błędne zapisy, będące skutkiem oczywistej omyłki, lecz jest ona rzetelna, w rozumieniu przepisu § 13 ust. 3 pkt 4 ww. rozporządzenia, a zarazem spełnia ona warunki wymagane do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, to brak jest podstaw do zastosowania w sprawie przepisu sankcyjnego, określonego w art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, i określenie podatnikowi niezaewidencjonowanego przychodu w wysokości pięciokrotnej stawki ryczałtu. Przepis art. 17 ust. 1 tej ustawy stanowi bowiem, że w przypadku nieprowadzenia ewidencji lub prowadzenia jej niezgodnie z warunkami wymaganymi do uznania jej za dowód w postępowaniu podatkowym, organ podatkowy określi wartość niezewidencjonowanego przychodu i określi od tej kwoty sankcyjny ryczałt. więcej »
  • 15-01-2009Przesłanki amortyzacji środków trwałych
    Aby dokonywać amortyzacji środka trwałego dla celów podatkowych, nie wystarcza sama obiektywna klasyfikacja majątku jako środka trwałego, lecz konieczne jest jego ujawnienie w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych — orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu. więcej »
  • 19-12-2008Wystawianie wspólnego rachunku przez współwłaścicieli nieruchomości
    Pytanie podatnika: Czy współwłaściciele kamienicy, którzy nie są czynnymi podatnikami VAT, mogą wystawić jeden wspólny rachunek dla określonego najemcy? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »