Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Ewidencje

  • 07-11-2013Podatkowa księga przychodów i rozchodów czy pełna księgowość?
    Pytanie podatnika: Czy w świetle zapisów art. 5 i art. 13 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej, Wnioskodawczyni jest zobowiązana do prowadzenia ksiąg rachunkowych, czy też może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów (czyli nie stosować przepisów ustawy z dnia 29 września 1994 r. o rachunkowości)? więcej »
  • 11-10-2013Różne okresy amortyzacji środków trwałych dla celów podatkowych i bilansowych
    W sytuacji kiedy stawki amortyzacji bilansowej zostały np. obniżone, natomiast stawki amortyzacji podatkowej pozostały bez zmian i wynikają z ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: ustawa o CIT), pojawia się pytanie, czy takie obniżenie stawek amortyzacji bilansowej w trakcie amortyzacji środka trwałego zobowiązuje podatnika do obniżenia stawek amortyzacji podatkowej? więcej »
  • 28-03-2013Faktury zakupu związane z działalnością zwolnioną w ewidencji VAT
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jest podatnikiem podatku VAT, wykonującym zarówno czynności zwolnione z podatku jak i opodatkowane. W ślad za tym rozlicza zarówno VAT należny jak i naliczony. Wszystkie faktury sprzedaży oraz faktury zakupu wprowadza do ewidencji vat-owskiej. Czy może on nie ujmować w ww. ewidencji faktur zakupu dotyczących wyłącznie działalności zwolnionej z opodatkowania, jako że faktury te nie mają wpływu na rozliczenia podatku VAT? więcej »
  • 07-03-2013Kasy rejestrujące: Dokumentowanie wielu transakcji sprzedaży na rzecz tego samego klienta
    Pytanie podatnika: Wnioskodawczyni jest czynnym podatnikiem VAT. W ramach działalności gospodarczej sprzedaje zestawy produktów na rzecz m.in. osób fizycznych nieprowadzących działalności. Czy Wnioskodawczyni może sprzedawać jednemu klientowi 10 takich zestawów i nabijać na jeden paragon? Czy musi sprzedać tylko jeden zestaw na jeden paragon? więcej »
  • 18-02-2013Kto może prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów?
    Na podstawie art. 24a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: ustawa o PIT) osoby fizyczne prowadzące indywidualną działalność gospodarczą lub prowadzące działalność gospodarczą w formie spółki cywilnej osób fizycznych, spółki jawnej osób fizycznych czy spółki partnerskiej, których dochody z działalności gospodarczej opodatkowane są na zasadach ogólnych (podatek liniowy lub według skali podatkowej), zobowiązane są do prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów [dalej: PKPiR]. Równocześnie przedsiębiorcy ci, na podstawie przepisów ustawy o rachunkowości [dalej: uor], zwolnieni są podmiotowo z obowiązku prowadzenia ksiąg rachunkowych w przypadku, gdy ich przychody nie przekraczają kwoty 1 200 000 euro w przeliczeniu na złote polskie. więcej »
  • 08-08-2012Rozliczenie faktury korygującej przy przedawnieniu zobowiązania
    Pytanie podatnika: Czy w związku z upływem czasu (pięcioletni okres) Wnioskodawca ma obowiązek uwzględnienia w ewidencji - rejestrze VAT fakturę korygującą z dnia 24 stycznia 2012 r. wystawioną do faktur VAT z 2006 r.? Czy nie nastąpiło przedawnienie a zatem i brak możliwości dokonania korekty podatku VAT w miesiącu otrzymania korekty? więcej »
  • 07-08-2012Wdrożenie systemów pozwala oszczędzić na akcyzie
    Podatek akcyzowy dla wyrobów węglowych wciąż budzi sporo wątpliwości zwłaszcza w zakresie możliwości korzystania ze zwolnienia od akcyzy. Jednym z najbardziej kontrowersyjnych zwolnień od akcyzy dla węgla jest zwolnienie przewidziane dla podmiotów, w których wprowadzone zostały w życie systemy prowadzące do osiągania celów związanych z ochroną środowiska lub do podwyższania efektywności energetycznej. Brak wyraźnego określenia systemów, do których odnosi się ww. zwolnienie powoduje, że jest ono bardzo niejednoznacznie, a przez to wiele podmiotów obawia się z niego korzystać. więcej »
  • 27-06-2012Ewidencja energii elektrycznej w formie papierowej
    Podatnicy akcyzy od energii elektrycznej muszą pamiętać o konieczności prowadzenia ewidencji energii elektrycznej. W przypadku podmiotów, które mają stosunkowo niewielką ilość czynności podlegających wpisowi najlepiej zdecydować się na prowadzenie ewidencji energii elektrycznej w formie papierowej. Nie będzie wówczas konieczne ponoszenie kosztów zakupu programu komputerowego niezbędnego do prowadzenia ewidencji energii elektrycznej w formie elektronicznej. więcej »
  • 05-10-2011Rozliczanie podatku VAT przez wspólnoty mieszkaniowe
    W Dzienniku Urzędowym Ministra Finansów z dnia 2 sierpnia 2011 r. Nr 6 pod poz. 27 została opublikowana interpretacja ogólna Ministra Finansów z dnia 21 czerwca 2011 r. nr PT8/033/IO1/AEW/11/PT-571, w kwestii rozliczeń podatku od towarów i usług przez wspólnoty mieszkaniowe. Powyższa interpretacja została wydana przez Ministra Finansów w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa podatkowego przez organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej, zgodnego z wypracowaną przez sądy administracyjne jednolitą linią orzeczniczą w kwestii sposobu dokonywania rozliczeń podatku od towarów i usług przez wspólnoty mieszkaniowe z tytułu nabywanych przez wspólnoty mieszkaniowe towarów i usług, składających się m.in. na tzw. media. więcej »
  • 12-04-2011Ewidencja błędu ujawnionego po zatwierdzeniu sprawozdania finansowego
    W sytuacji, gdy sprawozdanie finansowe jest zatwierdzone, a ujawniony błąd nie jest istotny z punktu widzenia jednostki, skutki korekt takiego błędu wpływają na koszty i przychody roku obrotowego, w którym wykryto błąd. więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ] . [ 4 ]następna »