Szukaj
Twój Urząd Skarbowy | Zwrot VAT za materiały budowlane | Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » ewidencja VAT

  • 17-09-2018Faktura do paragonu w ewidencji VAT
    Pytanie: Jeśli Klient Wnioskodawcy zgłasza żądanie wystawienia faktury VAT do paragonu, niezależnie od tego, czy żądanie zgłasza podatnik VAT, czy niebędąca podatnikiem osoba fizyczna, faktura jest wystawiana do paragonu. W przypadku, gdy żądanie wystawienia faktury zostało złożone w tym samym okresie rozliczeniowym, w którym wystawiony był paragon, faktura jest umieszczana w ewidencji VAT. Jeśli żądanie zgłoszono po upływie okresu rozliczeniowego, Wnioskodawca nie wprowadza zmian w ewidencji. Czy Wnioskodawca ma obowiązek wprowadzania do ewidencji VAT faktur wystawionych do paragonu i czy ma obowiązek korekty ewidencji VAT uwzględniającej wystawioną do paragonu fakturę? więcej »
  • 06-07-2018Przedmiot opodatkowania w ewidencjach VAT
    Podatnik VAT ma obowiązek wskazywać w prowadzonych rejestrach VAT przedmiot opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Oznacza to konieczność ujmowania w ewidencjach opisu czynności opodatkowanej. Podatnik nie musi szczegółowo opisywać, jakie towary i usługi zostały sprzedane bądź nabyte na podstawie konkretnej faktury, niemniej opis powinien być na tyle dokładny, by z ewidencji wynikało, jaka czynność jest przedmiotem opodatkowania. więcej »
  • 22-05-2018Faktura z wystawionym paragonem w rejestrach VAT oraz w PKPiR
    Przepisy ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r., poz. 1221, z późn. zm.; dalej: ustawa o VAT) nakładają na podatników VAT obowiązek ewidencjonowania w rejestrach VAT numeru, za pomocą którego kontrahent jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej. Obowiązkowe zatem jest ujęcie w rejestrach VAT numeru NIP lub NIP-UE kontrahenta. Wynika to z uregulowań art. 109 ust. 3 ustawy o VAT. W praktyce oznacza to, że w rejestrach podatnicy muszą ewidencjonować wszystkie wystawione na rzecz innych podatników VAT faktury. Tym samym brak jest możliwości dokonania zbiorczego zapisu do rejestrów VAT, np. na podstawie raportu miesięcznego z kasy fiskalnej. Wyjątkiem jest jedynie sprzedaż na rzecz osób fizycznych. więcej »
  • 15-03-2018Działalność nierejestrowa (działalność nieewidencjonowana) i Prawo Przedsiębiorców - ewidencja VAT, podatek dochodowy
    Ustawa Prawo Przedsiębiorców wprowadziła omawiane przez nas wstępnie przed tygodniem pojęcie działalności nierejestrowej (występuje również w omówieniach jako działalność nieewidencjonowana) - czyli takiej, która jest całkowicie legalna, ale nie wymaga rejestrowania w ewidencji działalności gospodarczej. Taka aktywność gospodarcza z natury rzeczy słabiej poddaje się kontroli - pojawia się zatem pytanie, w jaki sposób aparat państwowy ma zamiar sprawować nad nią nadzór. więcej »
  • 16-01-2018Podatki 2018: JPK mikroprzedsiębiorcy wynajmującego prywatnie nieruchomość
    Zgodnie z art. 82 § 1b ustawy z 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 201, z późn. zm.), podatnicy VAT, prowadzący ewidencję, o której mowa w art. 109 ust. 3 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2017 r. poz. 1221, z późn. zm.) przy użyciu programów komputerowych, mają obowiązek co miesiąc przekazywać za pomocą środków komunikacji elektronicznej informację o prowadzonej ewidencji (JPK_VAT). Jednocześnie, od 1 stycznia br., zgodnie z art. 109 ust. 8a ustawy o VAT, ww. ewidencja może być prowadzona tylko w formie elektronicznej przy użyciu programów komputerowych, co oznacza, że od 2018 r. obowiązek składania JPK_VAT dotyczy wszystkich czynnych podatników VAT. więcej »
  • 02-01-2018Faktury korygujące dot. WNT w ewidencji VAT i JPK
    Pytanie: Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem VAT, zarejestrowanym do celów wewnątrzwspólnotowych i posiada aktywny VAT-UE. Zdarza się, że faktury zawierają błąd w cenie. Ceny ustalone były jeszcze przed dostawą. Wystawiane są wtedy korekty „do zera”. Za jaki miesiąc należy rozliczyć podatek w deklaracji VAT i pliku JPK w takim przypadku? Czy możliwe jest ujęcie podatku jedynie na podstawie ostatniej prawidłowej faktury (wówczas w rejestrze VAT i pliku JPK pokazana będzie jedynie nowa, prawidłowa faktura a faktura pierwotna i korekta „do zera” nie będą pokazane w ogóle)? więcej »
  • 29-12-2017Podatki 2018: Mikrofirmy z obowiązkiem prowadzenia elektronicznej ewidencji VAT
    Od początku 2018 r. obowiązek prowadzenia elektronicznej ewidencji dla podatku od towarów i usług (VAT) obejmie również mikroprzedsiębiorców, w tym także osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą. Do tej pory regulacje odnoszące się do Jednolitego Pliku Kontrolnego (JPK) nie obejmowały tego rodzaju firm. Składając dokumenty JPK, podatnicy muszą korzystać z kwalifikowanego podpisu elektronicznego lub profilu zaufanego ePUAP. więcej »
  • 07-09-2017Przekazanie odpadów do utylizacji a ewidencje VAT i faktury
    Pytanie: Czy przekazanie odpadów do utylizacji podlega opodatkowaniu podatkiem VAT a tym samym Wnioskodawca ma obowiązek uwzględnić w prowadzonej dla celów podatku VAT ewidencji podatek należny od przekazanych do utylizacji odpadów, których wytwórcą w rozumieniu Ustawy o odpadach będzie Zleceniobiorca, a przekazanie odpadów udokumentować fakturą VAT? więcej »
  • 28-08-2017Nie trzeba ewidencjonować faktur wystawianych do paragonów
    Czy spółka postępuje prawidłowo, że rozlicza VAT należny w deklaracji VAT-7 tylko według raportu fiskalnego z pominięciem faktur wystawionych na życzenie klienta zarówno w sytuacji gdy klient zwraca oryginał paragonu jak również w przypadku braku zwrotu paragonu? więcej »
  • 07-06-2017Podatki 2017: Ewidencje VAT według nowych zasad
    Pytanie: Sprzedaż spółki obsługiwana jest przez system sprzedaży S. i ewidencjonowana w całości za pomocą urządzeń fiskalnych. Spółka ma możliwość wygenerowania z ww. programu rejestru faktur w ramach raportów dobowych. Spółka prowadzi ponadto zbiorczy rejestr sprzedaży za pomocą systemu finansowo-księgowego X. Czy planowane utrzymanie po 1 stycznia 2017 r. sposobu ewidencji w rejestrze VAT sprzedaży paragonowej, polegającej na zbiorczym ujęciu sprzedaży z kas fiskalnych jest właściwe? więcej »
« poprzednia[ 1 ]następna »