Szukaj
Forum dyskusyjne | Delegacje krajowe i zagraniczne

Aktualności:

wszystkie aktualności »

Indeks tematyczny » Ekwiwalenty pracownicze

  • 02-12-2015Ekwiwalent za pranie odzieży nie jest przychodem pracownika 
    Pytanie: Pracodawca posiada regulacje wewnętrzne dotyczące przyznawania i wypłaty ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej/ochronnej. W zarządzeniu zostały ustalone zasady wypłacania ekwiwalentu w rzeczywistej kwocie poniesionych kosztów przez pracownika w danym okresie rozliczeniowym. Każdy pracownik ma obowiązek złożyć pracodawcy oświadczenie w jakiej kwocie poniósł koszty prania odzieży. Do zarządzenia został dołączony również cennik pralni chemicznej, aby można było zweryfikować poniesione koszty. Czy ww. ekwiwalent będzie zwolniony z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PIT? więcej »
  • 18-11-2015Zwrot pracownikowi kosztów używania prywatnego telefonu do celów służbowych a PIT
    Pytanie: Pokrywam moim pracownikom w 100% koszty służbowych rozmów telefonicznych prowadzonych z prywatnych telefonów pracowników, po uprzednim uzyskaniu zgody managera. Zwrot odbywa się na podstawie billingu rozmów. Czy ww. zwrot kosztów służbowych rozmów telefonicznych stanowi przychód pracownika w rozumieniu art. 12 ustawy, opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 06-10-2015Przychody pracownika: Ekwiwalent za materiały biurowe
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca wypłaca swoim pracownikom ekwiwalent za materiały biurowe stanowiące ich własność, wykorzystywane przez nich przy wykonywaniu pracy na rzecz Wnioskodawcy. Czy od naliczonego i wypłaconego ekwiwalentu na rzecz pracowników za dostarczone przez nich materiały biurowe Wnioskodawca jako płatnik zobowiązany był do naliczenia, pobrania podatku dochodowego oraz dokonania wpłaty do Urzędu Skarbowego? więcej »
  • 25-09-2014Opodatkowanie ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej i umundurowania
    Pytanie podatnika: Czy wypłacany pracownikom na podstawie art. 2379 Kodeksu pracy, ekwiwalent pieniężny z tytułu zwrotu kosztów prania odzieży roboczej i umundurowania, poniesionych przez pracownika, jest przedmiotem opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych czy też ww. ekwiwalent jest zwolniony z opodatkowania? więcej »
  • 21-05-2014ABC BHP: Odzież i obuwie robocze oraz środki higieny osobistej
    Pracodawca musi dostarczyć pracownikowi odzież i obuwie robocze w dwóch przypadkach: gdy odzież własna pracownika może ulec zniszczeniu lub znacznemu zabrudzeniu, gdy występują szczególne wymogi technologiczne, sanitarne lub bezpieczeństwa i higieny pracy. więcej »
  • 20-05-2014Ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej a obowiązki płatnika
    Pytanie podatnika: Czy wypłacany pracownikom ekwiwalent za używanie własnego obuwia i odzieży roboczej stanowi dla pracowników przychód z tytułu stosunku pracy w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, i czy w związku z tym wypłacany ekwiwalent stanowi podstawę do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych? więcej »
  • 23-04-2014Odzież i obuwie robocze dla pracownika na chorobowym
    Czy pracownikowi, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, należy się odzież i obuwie robocze, ewentualnie ekwiwalent pieniężny za używanie własnej odzieży i obuwia roboczego? więcej »
  • 12-03-2014Ekwiwalent za pranie odzieży roboczej i ochronnej a PIT
    Wypłata ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej z uwagi na fakt, że ekwiwalent ten został przyznany zgodnie z przepisami bhp, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W związku z tym pracodawca jako płatnik nie jest obowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od tych świadczeń – wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 16 stycznia 2014 r., sygn. ILPB1/415-1162/13-2/TW. więcej »
  • 21-11-2013Zwolnienie z PIT ekwiwalentu za pranie odzieży roboczej
    Pytanie podatnika: Wnioskodawca jako pracodawca jest zobowiązany nieodpłatnie dostarczyć odzież i obuwie robocze pracownikom wykonującym prace związane z bezpośrednią obsługa maszyn i urządzeń technicznych oraz prace powodujące brudzenie odzieży roboczej. Pranie odzieży i obuwia dokonywane jest przez pracowników we własnym zakresie. Pracownicy otrzymują za te czynności ekwiwalent pieniężny w kwocie 30 zł na miesiąc. Czy ekwiwalent pieniężny za pranie odzieży roboczej korzysta ze zwolnienia z opodatkowania? Czy Wnioskodawca jako płatnik jest zobowiązany do pobrania zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych? więcej »
  • 09-10-2013Ekwiwalent za pranie i konserwację odzieży i obuwia roboczego a PIT
    Pytanie podatnika: W związku z brakiem możliwości zapewnienia prania i konserwacji odzieży roboczej przez Wnioskodawcę (pracodawcę), czynności te będą wykonywane przez pracownika za jego zgodą. Wnioskodawca zobowiązany jest wypłacić pracownikom ekwiwalent pieniężny będący rekompensatą poniesionych przez nich kosztów. Czy Wnioskodawca będzie mógł nieopodatkowywać podatkiem dochodowym od osób fizycznych wypłacanych ekwiwalentów za pranie i konserwację odzieży i obuwia roboczego? więcej »
« poprzednia[ 1 ] . [ 2 ] . [ 3 ]następna »